Style Switcher

Choose layout


Choose main color


Background patterns

Boxed layout only

Background images

Boxed layout only

Reset to defaults
Baseny i Sauny
  • Baseny
    • Porady–baseny
    • Firmy–Baseny
    • Wokół basenu
    • Galeria
  •  Sauny
    • Porady–sauny
    • Firmy Sauny
    • Wokół sauny
    • Galeria
  • Aquaparki
  • Firmy
    • Sauny
    • Baseny
  • o Baseny i Sauny
  • Współpraca

Basen drewniany – alternatywa dla basenów z tworzyw

Baseny i Sauny| Baseny| Basen drewniany – alternatywa dla basenów z tworzyw

28
Lut, 2019
Baseny By Baseny
basen drewniany
  • Baseny,Firmy–Baseny
  • brak komentarzy
  •  
  •  

Jakie cechy, poza ekskluzywnym charakterem mają baseny drewniane? Ile kosztuje basen drewniany i kiedy jego zakup jest rozwiązaniem lepszym niż zakup basenu z tworzywa sztucznego?

Basen drewniany – czy jest lepszy od „zwykłego basenu”?

Basen drewniany to w dalszym ciągu unikat. Baseny z drewna spotkamy na posesjach Polaków o wiele rzadziej niż inne typy basenów. O tym, z jakich materiałów budowane są baseny, pisaliśmy już wcześniej.

Wyszukując w sieci oferty basenów ogrodowych, w zdecydowanej większości przypadków natrafiamy na szeroką gamę basenów z tworzyw sztucznych (jak basen poliestrowy) , pompowanych, rozporowych czy o konstrukcji stelażowej. Jadąc latem przez polskie wsie, czy osiedla domów jednorodzinnych można odnieść wrażenie, że polscy klienci kierują się głównie kryterium cenowym, lub na rynku nie są dostępne inne modele basenów. Wygląda to, jakby brakowało oferty na baseny choćby w miarę estetyczne a w rozsądnej cenie, a wszyscy klienci pragnęli mieć te same – niebieskie, plastikowo-gumowe baseny. Można odnieść wrażenie, że większość klientów zaopatruje się w tej samej chińskiej hurtowni, a ulubionym kolorem polskiej klasy średniej jest kolor niebieski, który rzadko współgra z zadbanymi, coraz częściej profesjonalnie zaprojektowanymi ogrodami.
Inne wyczucie estetyki zaobserwować możemy w przypadku wolno stojących saun ogrodowych. Tu gust Polaków również jest niemal w 100% jednolity i niepodzielnie królują sauny z drewna (tzw. domki saunowe), pasujące do większości ogrodów.

Jak więc wytłumaczyć ten swoisty „fenomen” popularności gumy i innych tworzyw koloru niebieskiego? Kluczowa może być dostępność basenów drewnianych, ale i niska świadomość klientów, dotycząca tego, że w porównywalnej cenie mogą mieć produkt dużo trwalszy – z kilkuletnią gwarancją – i nieporównywalnie piękniejszy.

Więc co wybrać? Basen drewniany czy tradycyjny basen (najczęściej z tworzywa)? Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona tak naprawdę od gustu nabywcy? Jeśli bliżej mu do ładnie wyglądającego, niekiedy pachnącego charakterystycznie drewna, to basen z drewna będzie wyborem lepszym. Jeśli ktoś woli basen z tworzywa, poliestru, to ma zdecydowanie większy wybór, więcej pewnie zostanie mu też w kieszeni. Przy okazji – w przypadku basenu z drewna tzw. taras mobilny w większości przypadków nie będzie miał zastosowania. Trochę szkoda.

Basen drewniany – czyli jaki?

Podstawowe pytanie – co to właściwie znaczy, że basen jest drewniany? A dokładniej, które jego elementy są z drewna? I odpowiedź.

Baseny drewniane budowane są z desek z litego drewna, a ich wnętrze może być wyścielane szczelnym materiałem, linerem, czyli specjalną folią montowaną od wewnątrz do niecki basenu

Różnice pomiędzy basenami drewnianymi oferowanymi na rynku dostrzec można i w wykończeniu i w samym osprzęcie oferowanym w pakiecie z basenem. Dostępne są baseny, w przypadku których oprócz niecki z drewna (do złożenia samodzielnie lub przez wynajętego specjalistę) nabywamy również wszystko to, co jest potrzebne, by zacząć korzystać z basenu (zestaw do filtracji wody, skimmer, drabinkę, lub schodki, pokrycie basenu itd.). Co ważne, szczególnie dla osób mających indywidualne podejście i potrzeby estetyczne, bardzo często deski służące do złożenia niecki z drewna można pomalować na wybrany kolor specjalnym preparatem, który oprócz nadania koloru zabezpiecza jednocześnie drewno przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych (atmosferycznych). O taki preparat warto zapytać producenta basenu, czy sprzedawcę, gdyż bez odpowiedniego zabezpieczenia drewna nasza przygoda z drewnianym basenem może się dość szybko skończyć.

Basen drewniany – bardzo ważne jest drewno

Nie tylko kształt, typ basenu, jego rozmiary mają znaczenie. Równie ważne, jeśli nie najważniejsze jest drewno, jakie posłużyło do budowy niecki basenu drewnianego. Warto zapytać producenta, jaki rodzaj drewna jest używany do budowy basenu, który chcemy nabyć. Informacje warto zweryfikować w innych źródłach. Przy okazji zapytać można też o okres gwarancji basenu z drewna, a także co ona obejmuje. Tu różnice pomiędzy ofertami bywają naprawdę duże. Baczniej należy przyjrzeć się warunkom gwarancji, np. czy traci ona ważność, jeśli co określony czas nie zabezpieczymy drewna np. powłoką hydrofobową lub konkretnym lakierem.

Wymiary basenów drewnianych

Wymiary basenów z drewna są bardzo zróżnicowane więc właściciele domów z ogrodem, a nawet bez (bo basen może być także tzw. basenem wewnętrznym) mają tu bardzo duży wybór. Najmniejsze baseny drewniane na rynku zaczynają się od długości 300 cm. Co do samego kształtu basenu z drewna można wybierać spośród niecek o „okrągłym kształcie” oraz basenów drewnianych w kształcie kwadratu czy prostokąta. Baseny „okrągłe” nie do końca są dosłownie okrągłe, bo przecież budowane są z prostych desek, więc ich podstawa przyjmuje kształt wieloboku np. ośmiokąta (czyli basen drewniany o kształcie oktagonu), niewykluczony jest też heksagon – czyli basen z drewna o sześciu ścianach. Największe baseny z drewna nie przekraczają jednak 10 metrów długości. W większości przypadków pojemność jest na tyle duża, że podłoże wymaga zastosowania solidnego podłoża np. wylewki z betonu, co też należy wziąć pod uwagę czy planowaniu basenu z drewna w ogrodzie.

Gdzie kupić basen drewniany?

Odpowiedz na pytanie, gdzie kupować baseny z drewna wydaje się w czasach wszechobecnego internetu dość prosta. Bogatą ofertę znajdziemy w internecie. Baseny drewniane są i na OLX, baseny z drewna są też na Allegro. Drewniane baseny oferują też firmy zajmujące się budową, czy serwisem basenów. Wiele modeli basenów drewnianych przeznaczonych jest do samodzielnego montażu, przez co ich transport i wysyłka są ułatwione. W efekcie sprzedaż przez internet kwitnie.
Część klientów woli jednak zobaczyć basen z drewna przed zakupem, dotknąć go, ocenić. Najlepszą okazją jest odwiedzenie targów ogrodowych. Nie wszyscy mają jednak tę możliwość. W takich sytuacjach rozsądnie byłoby poszukać posiadaczy basenów z drewna wśród bliższych, a nawet dalszych znajomych. Odwiedzenie ich z butelką wina, przyjrzenie się ich basenowi oraz zadanie kilku pytań o eksploatację, koszty, a także zalety i wady basenów z drewna wydaje się najlepszym, co można zrobić przed zakupem takiego basenu (nie tylko z drewnianego).

Dla kogo są baseny drewniane?

Pierwsza grupa klientów, jaka przychodzi na myśli, gdy mowa o basenach z drewna to osoby, którym zależy na estetycznym wyglądzie i naturze. To osoby, które nie chcą w ogrodzie „jednorazowych” basenów z marketów, takich, jaki ma sąsiad (i jego następny sąsiad). Baseny drewniane to oferta, którą interesują się też niektórzy alergicy. Basen z drewna bardzo ładnie komponuje się z zadbanym ogrodem posiadającym inne drewniane akcenty (altany, saunę zewnętrzną). W niektórych wypadkach może wpłynąć na wzrost wartości nieruchomości z takim basenem.

Baseny z drewna na wymiar

Większość producentów i dystrybutorów basenów z drewna oferuje kilka standardowych wymiarów basenów. To znacznie ułatwia logistykę, transport basenów i pozwala przy tym obniżyć cenę. Oczywiście znajdziemy też na rynku firmy, które dla klienta zrobią wszystko na indywidualne życzenie, w każdym wymiarze. To jednak oferta dla osób, które gotowe są ponieść wyższe koszty.

Basen drewniany wkopany w podłoże

Basen drewniany może być wkopany w ziemię. Basen może być wkopany częściowo lub całkowicie. Co ważne, można z góry zaplanować, ile baseny z drewna ma wstawać ponad powierzchnię i pokazywać dzięki temu piękne naturalne drewno.

Basen drewniany naziemny. Basen z drewna wolnostojący

Basen z drewna może też stać na ziemi. Wówczas całość, wraz z drewnianymi ścianami jest widoczna dla wszystkich, a drewno potrafi być zachwycające. Już sam fakt, że ktoś posiada basen z drewna, może być wyróżniający, zachwycający i wywołujący zazdrość rodziny czy znajomych. Baseny naziemne, to rozwiązanie, które często wybierają właściciele pupili domowych oraz rodzice, chcący zapewnić bezpieczeństwo swoim dzieciom. Dzieci mają ograniczony dostęp do basenu a prawdopodobieństwo przypadkowego wpadnięcia idącego, czy biegnącego dziecka do basenu np. w wyniku poślizgnięcia się spada praktycznie do zera. Oczywiście tak jak w innych dziedzinach życia, stuprocentowe bezpieczeństwo można zapewnić dzieciom, jedynie nie spuszczając ich z oczu nawet na sekundę.

Basen drewniany wewnątrz budynku

Basen z drewna możemy też umieścić we wnętrzu budynku mieszkalnego, np. na krytym tarasie czy w piwnicy, jednak powinniśmy skonsultować ten pomysł z producentem, bowiem istotne mogą być kwestie przygotowania podłoża, a także właściwej wentylacji pomieszczenia, które planujemy pod basen.

Jak dbać o basen drewniany? Konserwacja basenu z drewna

Baseny niektórych producentów zabezpieczone są technologicznie przed oddziaływaniem glonów, grzybów czy insektów. Drewno użyte do budowy takiego basenu może być dodatkowo zabezpieczone indywidualnie. Na rynku dostępne są preparaty do ochrony drewna przed promieniami UV, zmianami pogody, wahaniami temperatury, wilgotnością. Część osoby decyduje się na preparaty hydrofobowe. Z powodu sezonowości pogody warto impregnować drewno basenu przynajmniej raz w roku.

Przykrycie basenowe do basenu z drewna

Podobnie jak w przypadku basenów innych typów warto zakupić przykrycie basenowe do stosowania na co dzień, jak i drugie, którym przykryjemy konstrukcję na zimę.

Odkurzacze do basenów drewnianych

Do oczyszczania wody z większych zanieczyszczeń używamy dedykowanych szczotek, gąbek, czy odkurzacza basenowego. To akcesoria do basenów takie same, które wykorzystuje się w przypadku innych typów niecek basenowych. Co więcej? Warto też zapytać sprzedawcę, czy producenta, jak zabezpieczyć basen drewniany na zimę?

Powiązane tematy:

Basen w hotelu InterContinental – najwyżej położony basen w Polsce
Basen stelażowy vs basen rozporowy. Który lepszy?
Czy basen zwiększa wartość nieruchomości?
Zadaszenie basenu. Jak może wyglądać w ogrodzie. Przykłady
Basen ogrodowy Intex czy Bestway?
Basen drewniany ABATEC – alternatywa dla basenów z tworzyw
Willa na skałach – bardzo kreatywne podejście do projektowania domowego basenu
Zużycie wody w basenie. Koszty eksploatacji
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Proszę czekać

  •  
  •  
Baseny Na portalu BasenyIsauny.pl piszemy dla osób, które rozważają, lub przystępują do budowy własnego basenu. Znajdziecie tu wiele przydatnych treści, wskazówek i praktycznych porad, a także opisy najlepszych w Polsce firm wykonawczych oraz producentów.
Jeśli chcesz by Twoja firma pojawiła się w tym wpisie napisz do nas.
Poprzedni artykuł Następny artykuł

Najnowsze:

Aquaparki

Najgłębszy basen świata – zobacz wideo. Filmy z Mszczonowa 

  Mszczonów to miasto dobrze znane miłośnikom wodnych atrakcji. Teraz pojawił się tu Deepspot, czyli miejsce posiadające najgłębszy basen do nauki i ćwiczenia nurkowania na świecie. Jak długo tytuł taki będzie należał do basenu w Mszczonowie? Otóż nie długo, ale dobre i to.  Powiązane tematy:Ladies Night w Studio Sante w Warszawie. Tylko dla PańBaseny Tropikalne Binkowski

Więcej

Porady–sauny

Sauna parowa w domu. Podstawowe informacje

  Sauna parowa w domu to marzenie wielu osób, pobudzane wizytami w hotelach czy ekskluzywnych ośrodkach SPA. Pozornie na rozwiązanie takie stać głównie właścicieli tego typu ośrodków, ale coraz częściej projekty domowych łaźni powstają na indywidualne zamówienie osób prywatnych. Powiązane tematy:Bezpieczeństwo w saunie. Wybór odpowiedniej sauny.Sauna parowa - łaźnia, rzymska łaźnia. CharakterystykaSauny na wymiar. Jak wybrać

Więcej

Baseny

Desjoyaux – ponad 220 tysięcy basenów na całym świecie. Jak to możliwe?

  Francuska firma rodzinna Desjoyaux zapoczątkowała ogólnoświatową rewolucję w dziedzinie budowy basenów prywatnych. Z użyciem nowatorskich i opatentowanych z czasem metod do dziś na całym świecie wybudowano już ponad 220 tysięcy basenów, z czego wiele z nich także w Polsce. Na naszym rodzimym rynku technologię i osprzęt światowego lidera z Francji, dostarcza firma API Baseny. Materiał

Więcej

Firmy Sauny

Harvia Spot – bezprzewodowy przełącznik ułatwiający saunowanie

  Kojarząca się z wieloletnią tradycją marka Harvia wypuściła na rynek innowacyjny w branży saun produkt. Harvia Spot – to bezprzewodowy sterownik zapewniający jednocześnie łatwość obsługi, wygodę i bezpieczeństwo. Harvia Spot dedykowany jest do pieców Cilindro Plus charakteryzujących się oryginalnym, wyjątkowym designem. Materiał powstał przy współpracy z Harvia Harvia Cilindro Plus SPOT® Harvia SPOT® to nowatorski

Więcej

Baseny

Baseny ze stali nierdzewnej – dlaczego hotele i SPA wybierają Berndorf

30 Berndorf to firma produkująca baseny ze stali nierdzewnej, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Co sprawia, że na niecki ze stali nierdzewnej decyduje się z każdym rokiem coraz więcej klientów? Poza względami wizualnymi i bardziej prestiżowym charakterem, potencjalni kupujący zwracają uwagę na lepsze parametry higieniczne oraz większą trwałość i plastyczność materiału, z którego wykonane

Więcej

Firmy

Budowa sauny – dlaczego fachowcy polecą Ci Harvia

7 Jeśli masz w planach budowę sauny, czy to dla celów prywatnych, czy zawodowych, jest takie słowo, z którym na pewno zetkniesz się w kontakcie wykonawcami, dystrybutorami, czy znajomymi, którzy ten proces mają już za sobą. To słowo to Harvia. Co powoduje, że piece do saun, generatory pary, promienniki i inne akcesoria tej marki pojawiają się

Więcej

  • Polityka prywatności
  • Kontakt
  • Współpraca
© 2017 Baseny&Sauny. All Rights Reserved
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Zostając na niej wyrażasz na to zgodę. Instrukcje, jak zmienić ustawienia Twojej przeglądarki znajdziesz w Polityce Prywatności.Zamknij powiadomieniePolityka prywatności