- Baseny,Porady–baseny
- brak komentarzy
Coraz więcej właścicieli domów decyduje się na zaaranżowanie własnego miejsca do wypoczynku i rekreacji. Część z nich staje przed dylematem, czy wybudować basen wewnętrzny czy ogrodowy. Zanim jednak dojdzie do projektowania i budowy basenu, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki basen chcemy mieć – w domu czy w ogrodzie?
Basen wewnętrzny czy ogrodowy?
Bez względu na to, czy zdecydujemy się na basen w domu, czy na zewnątrz budynku w ogrodzie, warto pamiętać, że każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Należy je rozważyć już na etapie projektowania budynku. Gdy projekt będzie już gotowy, może się okazać, że basen w domu jest niemożliwy do zrealizowania, a budowa basenu w ogrodzie wiąże się z wieloma ograniczeniami.
Jakie baseny cieszą się ogromną popularnością w Niemczech i dlaczego? Przeczytaj o “Hydroidea – staw kąpielowy od A do Z” >>>
Basen ogrodowy często jest tańszy w budowie i eksploatacji
Basen w ogrodzie lub w dowolnym miejscu na zewnątrz budynku można zbudować nawet wtedy, gdy dom jest już gotowy, a nawet od wielu lat użytkowany. Często jednak powierzchnia basenu lub jego kształt są ograniczone wielkością posesji.
Kolejna kwestia to użytkowanie takiego basenu. Większość inwestorów decyduje się na typowy basen sezonowy – bez ogrzewanej wody czy zadaszenia. Można więc korzystać z niego wyłącznie w sezonie letnim- przez 3 czy 4 miesiące. Przez pozostałą część roku basen jest nieużywany, zajmuje za to konkretną powierzchnię przydomowego ogrodu.
Dużym plusem takiego basenu jest natomiast koszt wykonania – najczęściej niższy niż budowa basenu wewnątrz budynku lub basenu krytego. Najlepszym i najtańszym rozwiązaniem jest budowa basenu w ogrodzie od razu podczas budowy domu. Wtedy wiele prac budowlanych można przeprowadzić równolegle za pomocą tego samego sprzętu. Wykonanie wykopów i dowóz materiałów będą więc tańsze, bo przeprowadzone od razu.
W Niemczech, Szwajcarii, Francji i Włoszech dużą popularnością cieszą się baseny drewniane, produkowane w Polsce >>>
Basen ogrodowy – trudniejszy do utrzymania w czystości
Budując basen w ogrodzie trzeba jednak pamiętać, że konstrukcja wymaga użycia odpowiednich materiałów – odpornych na działanie niskich temperatur oraz innych negatywnych czynników atmosferycznych. Baseny ogrodowe wymagają również regularnego czyszczenia i usuwania zanieczyszczeń. Brudzą się bowiem o wiele bardziej niż baseny znajdujące się wewnątrz budynku. Na zewnątrz do basenu wpadają liście i inne elementy ogrodowego podłoża. Jeżeli taki basen nie będzie czyszczony, szybko stanie się idealnym siedliskiem do rozwoju bakterii i glonów.
W basenie domowym można kąpać się przez cały rok
Minusów, jakie ma basen ogrodowy, nie ma natomiast basen umiejscowiony wewnątrz budynku. Z basenu wewnętrznego można korzystać przez cały rok, bez względu na pogodę za oknem. Mniej jest również problemu z zanieczyszczeniami, szczególnie tymi organicznymi. Jednak basen w domu to również pewne ograniczenia. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, powinno znaleźć się ono już w projekcie budynku. Wykonanie wewnętrznego basenu w gotowym obiekcie jest już praktycznie niemożliwe.
Konieczność odprowadzania nadmiaru wilgoci
Jeśli basen ma znajdować się wewnątrz budynku, należy również rozwiązać problem związany z odprowadzaniem wilgoci z pomieszczenia na zewnątrz. Trzeba bowiem pamiętać, że woda w basenie będzie nieustannie parowała, a osadzająca się na ścianach wilgoć jest szkodliwa zarówno dla konstrukcji budynku, jak i dla jego mieszkańców. Niezbędna jest więc sprawna i wydajna wentylacja. Aby nieco ograniczyć parowanie wody i nadmierne działanie wilgoci, dobrym rozwiązaniem jest utrzymywanie temperatury w pomieszczeniu z basenem na poziomie około 2 stopni Celsjusza wyższym niż temperatura wody. Ciekawym rozwiązaniem, dostępnym na rynku produktów basenowych, są specjalne osuszacze powietrza. Nie są one jednak zbyt wydajne i sprawdzają się jedynie w przypadku niewielkich basenów znajdujących się w równie niedużych pomieszczeniach.
Nie zawsze wystarczy powierzchni
Aby zbudować basen wewnątrz budynku, trzeba też dysponować odpowiednim pomieszczeniem. Wewnętrzne baseny lokalizuje się na najniższej kondygnacji. Niestety, nie zawsze jest na niej odpowiednio dużo miejsca. Basen wewnętrzny to dobre rozwiązanie dla budynków o dużym metrażu. Właściciele mniejszych domów, jeśli nie chcą mieć basenu wielkości większego brodzika, zdecydowanie powinni postawić na basen zewnętrzny.
Wyższe koszty budowy i eksploatacji
Budowa basenu wewnątrz budynku jest zdecydowanie droższa niż basenu ogrodowego. Podobnie jest w przypadku kosztów eksploatacji. Basen wewnętrzny użytkowany jest przez cały rok, bez przerwy muszą więc pracować pompy, filtry, urządzenia grzewcze oraz wentylacja. Koszty energii elektrycznej dla posiadaczy wewnętrznych basenów będą więc sporo wyższe niż w przypadku właścicieli basenów ogrodowych.