Style Switcher

Choose layout


Choose main color


Background patterns

Boxed layout only

Background images

Boxed layout only

Reset to defaults
Baseny i Sauny
  • Baseny
    • Porady–baseny
    • Firmy–Baseny
    • Wokół basenu
    • Galeria
  •  Sauny
    • Porady–sauny
    • Firmy Sauny
    • Wokół sauny
    • Galeria
  • Aquaparki
  • Firmy
    • Sauny
    • Baseny
  • o Baseny i Sauny
  • Współpraca

Basen wewnętrzny czy ogrodowy? Porównanie

Baseny i Sauny| Baseny| Basen wewnętrzny czy ogrodowy? Porównanie

22
sie, 2017
By Baseny
Basen wewnątrz domu czy w ogrodzie, kobieta nad basenem
  • Baseny,Porady–baseny
  • brak komentarzy
5

Coraz więcej właścicieli domów decyduje się na zaaranżowanie własnego miejsca do wypoczynku i rekreacji. Część z nich staje przed dylematem, czy wybudować basen wewnętrzny czy ogrodowy. Zanim jednak dojdzie do projektowania i budowy basenu, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki basen chcemy mieć – w domu czy w ogrodzie?

Basen wewnętrzny czy ogrodowy?

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na basen w domu, czy na zewnątrz budynku w ogrodzie, warto pamiętać, że każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Należy je rozważyć już na etapie projektowania budynku. Gdy projekt będzie już gotowy, może się okazać, że basen w domu jest niemożliwy do zrealizowania, a budowa basenu w ogrodzie wiąże się z wieloma ograniczeniami.

Jakie baseny cieszą się ogromną popularnością w Niemczech i dlaczego? Przeczytaj o “Hydroidea – staw kąpielowy od A do Z” >>>

Basen ogrodowy często jest tańszy w budowie i eksploatacji

Basen w ogrodzie lub w dowolnym miejscu na zewnątrz budynku można zbudować nawet wtedy, gdy dom jest już gotowy, a nawet od wielu lat użytkowany. Często jednak powierzchnia basenu lub jego kształt są ograniczone wielkością posesji.

Kolejna kwestia to użytkowanie takiego basenu. Większość inwestorów decyduje się na typowy basen sezonowy – bez ogrzewanej wody czy zadaszenia. Można więc korzystać z niego wyłącznie w sezonie letnim- przez 3 czy 4 miesiące. Przez pozostałą część roku basen jest nieużywany, zajmuje za to konkretną powierzchnię przydomowego ogrodu.

Dużym plusem takiego basenu jest natomiast koszt wykonania – najczęściej niższy niż budowa basenu wewnątrz budynku lub basenu krytego. Najlepszym i najtańszym rozwiązaniem jest budowa basenu w ogrodzie od razu podczas budowy domu. Wtedy wiele prac budowlanych można przeprowadzić równolegle za pomocą tego samego sprzętu. Wykonanie wykopów i dowóz materiałów będą więc tańsze, bo przeprowadzone od razu.

W Niemczech, Szwajcarii, Francji i Włoszech dużą popularnością cieszą się baseny drewniane, produkowane w Polsce >>>

Basen ogrodowy – trudniejszy do utrzymania w czystości

Budując basen w ogrodzie trzeba jednak pamiętać, że konstrukcja wymaga użycia odpowiednich materiałów – odpornych na działanie niskich temperatur oraz innych negatywnych czynników atmosferycznych. Baseny ogrodowe wymagają również regularnego czyszczenia i usuwania zanieczyszczeń. Brudzą się bowiem o wiele bardziej niż baseny znajdujące się wewnątrz budynku. Na zewnątrz do basenu wpadają liście i inne elementy ogrodowego podłoża. Jeżeli taki basen nie będzie czyszczony, szybko stanie się idealnym siedliskiem do rozwoju bakterii i glonów.

 

basen wewnętrzny

W basenie domowym można kąpać się przez cały rok

Minusów, jakie ma basen ogrodowy, nie ma natomiast basen umiejscowiony wewnątrz budynku. Z basenu wewnętrznego można korzystać przez cały rok, bez względu na pogodę za oknem. Mniej jest również problemu z zanieczyszczeniami, szczególnie tymi organicznymi. Jednak basen w domu to również pewne ograniczenia. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, powinno znaleźć się ono już w projekcie budynku. Wykonanie wewnętrznego basenu w gotowym obiekcie jest już praktycznie niemożliwe.

Konieczność odprowadzania nadmiaru wilgoci

Jeśli basen ma znajdować się wewnątrz budynku, należy również rozwiązać problem związany z odprowadzaniem wilgoci z pomieszczenia na zewnątrz. Trzeba bowiem pamiętać, że woda w basenie będzie nieustannie parowała, a osadzająca się na ścianach wilgoć jest szkodliwa zarówno dla konstrukcji budynku, jak i dla jego mieszkańców. Niezbędna jest więc sprawna i wydajna wentylacja. Aby nieco ograniczyć parowanie wody i nadmierne działanie wilgoci, dobrym rozwiązaniem jest utrzymywanie temperatury w pomieszczeniu z basenem na poziomie około 2 stopni Celsjusza wyższym niż temperatura wody. Ciekawym rozwiązaniem, dostępnym na rynku produktów basenowych, są specjalne osuszacze powietrza. Nie są one jednak zbyt wydajne i sprawdzają się jedynie w przypadku niewielkich basenów znajdujących się w równie niedużych pomieszczeniach.

Nie zawsze wystarczy powierzchni

Aby zbudować basen wewnątrz budynku, trzeba też dysponować odpowiednim pomieszczeniem. Wewnętrzne baseny lokalizuje się na najniższej kondygnacji. Niestety, nie zawsze jest na niej odpowiednio dużo miejsca. Basen wewnętrzny to dobre rozwiązanie dla budynków o dużym metrażu. Właściciele mniejszych domów, jeśli nie chcą mieć basenu wielkości większego brodzika, zdecydowanie powinni postawić na basen zewnętrzny.

Wyższe koszty budowy i eksploatacji

Budowa basenu wewnątrz budynku jest zdecydowanie droższa niż basenu ogrodowego. Podobnie jest w przypadku kosztów eksploatacji. Basen wewnętrzny użytkowany jest przez cały rok, bez przerwy muszą więc pracować pompy, filtry, urządzenia grzewcze oraz wentylacja. Koszty energii elektrycznej dla posiadaczy wewnętrznych basenów będą więc sporo wyższe niż w przypadku właścicieli basenów ogrodowych.

 

Powiązane tematy:

Automatyczny odkurzacz basenowy Dolphin M600 – pracuje a Ty masz czas dla siebie
Staw kąpielowy od A do Z – Hydroidea
Budowa przydomowego basenu – jakie formalności?
ARRAS Strefa Basenu Sp. z o.o. – baseny i parki wodne, które znasz z mediów
Airbnb dla basenów? Swimply – aplikacja do wynajmowania basenów 
Basen drewniany ABATEC – alternatywa dla basenów z tworzyw
Najwyżej położony, przelewowy basen 360 stopni na świecie
Skonfiguruj basen w kontenerze – konfigurator Infinity Pools
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Proszę czekać

5
Na portalu BasenyIsauny.pl piszemy dla osób, które rozważają, lub przystępują do budowy własnego basenu. Znajdziecie tu wiele przydatnych treści, wskazówek i praktycznych porad, a także opisy najlepszych w Polsce firm wykonawczych oraz producentów.
Jeśli chcesz by Twoja firma pojawiła się w tym wpisie napisz do nas.
Poprzedni artykuł Następny artykuł

Najnowsze:

Firmy–Baseny

Basen do samodzielnego montażu

  Załóżmy, że robi się coraz cieplej, do długiego weekendu jest coraz mniej czasu, a wakacje już za kilka tygodni. Dzwonisz do firm basenowych, ale każda ma rezerwacje na wiele tygodni do przodu. Proponują kontakt pod koniec wakacji a najlepiej na wiosnę, ale już przyszłego roku. Zastanawiasz się, czy dobrym – a teraz to już

Więcej

Baseny

Dlaczego Polacy coraz częściej wybierają baseny z Czech?

 Czy opłaca się sprowadzać baseny z Czech, jeśli na polskim rynku również mamy dość duży wybór różnych typów basenów, producentów i cen? Czy przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie basenu nie warto byłoby zadzwonić do firmy z Czech, by zapytać o warunki zakupu, instalacji, ale też potencjalne korzyści z wyboru czeskiego basenu?  Materiał powstał przy

Więcej

Firmy Sauny

Sauna mobilna. Producent wyjaśnia kto i po co kupuje sauny mobilne

 Wcale nie musi być na stałe związana z jednym miejscem. Co? Sauna mobilna. Producent takich saun zdradził nam, do jakich celów jego klienci kupują sauny mobilne, z jakich powodów w ostatnich miesiącach sprzedaż saun mobilnych sukcesywnie rośnie, a także, do czego są one wykorzystywane. Praktyczne zastosowania mogą być nieco zaskakujące, choć jednocześnie są całkowicie logiczne.

Więcej

Firmy Sauny

Litewskie balie ogrodowe i sauny w kształcie beczki

 Balie ogrodowe, sauny, w tym te w kształcie beczki, cieszą się w Polsce od kilkunastu miesięcy coraz większym zainteresowaniem. Polacy, którzy doświadczyli jak wszyscy, różnego rodzaju ograniczeń w związku z pandemią coraz chętniej inwestują w swoje domy i ogrody. Zdecydowanie wzrasta zainteresowania baliami ogrodowymi jak i liczba ich producentów. Wszystko po to, by spędzanie tu

Więcej

Polecane

Sauna z okrągłym oknem panoramicznym. „Rybie oko w saunie”

 Sauna z okrągłym oknem panoramicznym występuje w polskich ogrodach stosunkowo rzadko. Szkoda, bo taka sauna ogrodowa nie dość, że wygląda bardzo wyjątkowo, to pozwala użytkownikom na naprawdę unikalne widoki. Oczywiście, jeśli otoczenie sauny jest odpowiednio malownicze. Materiał powstał przy współpracy z Woodbau Polska   Sauna z okrągłym oknem. Panoramiczne rybie oko w saunie Efekt może

Więcej

Baseny

Baseny stalowe do ogrodów, stalowe baseny do domów. Przykłady

 Baseny stalowe od lat cieszą się wielką popularnościąw krajach Europy Zachodniej. Ze względu na ich długowieczność i ponadprzeciętną jakość, bardzo często decydują się na nie klienci komercyjni (parki wodne, aquaparki, hotele, ekskluzywne ośrodki SPA). Co jest wspólnym mianownikiem przy wyborze basenów ze stali nierdzewnej? Jest to inwestycja w trwałość i oszałamiający wygląd, tzw. „efekt wow”.

Więcej

  • Polityka prywatności
  • Kontakt
  • Współpraca
© 2017 Baseny&Sauny. All Rights Reserved