- Baseny,Firmy–Baseny
- brak komentarzy
Basen z ruchomym dnem to rozwiązanie, które nie tylko wygląda bardzo efektownie, ale jest też bardzo praktyczne. Ruchome dno basenu „odzyskuje” dla użytkowników powierzchnię tarasu, pozwala na bezpieczną kąpiel małych dzieci oraz rewolucjonizuje naukę pływania nie tylko w domu czy w ogrodzie, ale i w ośrodkach pływackich i komercyjnych pływalniach.
Co to jest basen z ruchomym dnem?
Ruchome dno basenu to konstrukcja mechaniczna, system basenowy, który umożliwia stosunkowo szybkie, automatyczne podnoszenie lub opuszczanie dna basenu w celu dostosowania głębokości wody do preferencji użytkowników.
W niektórych basenach tego typu dno basenu można podnieść aż do poziomu podłoża, dzięki czemu w miejscu basenu zyskamy płaską powierzchnię, taras.
Basen z ruchomym dnem to rozwiązanie dla właścicieli basenów, którzy chcą mieć wszechstronny basen i możliwość dopasowania go do różnych zajęć (jak pływanie, ćwiczenia w wodzie czy zabawy dzieci). Baseny z regulowanym dnem znajdą zastosowanie nie tylko w domach czy ogrodach prywatnych, ale też na pływalniach publicznych i komercyjnych gdzie prowadzi się zajęcia nauki pływania, czy np. lekcje aqua aerobiku. Ruchoma podłoga w basenie, to na polskim rynku cały czas jeszcze nowość.
Ruchome podłogi w basenie zdobywają coraz większą popularność w obiektach publicznych, komercyjnych.
Zobacz piękne baseny ze stali nierdzewnej
Inni czytali też: ruchomy taras nad basenem
Jak działa ruchome dno basenu? Regulowana głębokość basenu
Na rynku dostępne są różne rodzaje konstrukcji do basenów z ruchomymi dnami. Producenci basenów z regulowanym dnem oferują systemy pneumatyczne, hydrauliczne, ale też ręczne (choć te ostatnie bardzo rzadko). Za niezawodne uchodzą systemy hydrauliczne, które są zarazem najczęściej stosowane. Do podnoszenia lub opuszczania dna basenu wykorzystują one zespoły cylindrów hydraulicznych. Systemy pneumatyczne wykorzystują ciśnienie powietrza do zmiany pozycji dna basenu (czy inaczej ujmując podłogi tarasu/basenu), podczas gdy systemy ręczne wymagają wysiłku fizycznego, aby dostosować głębokość basenu do aktualnych potrzeb użytkowników.
Basen z ruchomym dnem z filmu w Polsce
Baseny z ruchomym dnem w Polsce nie są bardzo popularne, ale być może się to zmieni, po tym jak basen z zanurzonym dnem pojawił się w filmie Skołowani z 2023 r. z Agnieszką Grochowską i Michałem Czerneckim w rolach głównych, właściwie tytułowych. Basen z filmu Skołowani można zobaczyć także w trailerze na Youtube. Po kliknięciu w ten link, zobaczą już Państwo odpowiedni moment, w którym pojawia się basen z opuszczanym dnem (jest to około 1m 30sek nagrania).
Będziemy starali się znaleźć choć jedną firmę oferującą basen z ruchomym dnem z Polski, ewentualnie z Niemiec lub Czech, tudzież Litwy. Dlaczego, nie będziemy szukać wyłącznie w Polsce? Bo historia pokazuje, że wymienione wcześniej kraje mają po prostu większe doświadczenie w dostarczaniu usług produktów, które w Polsce dopiero zaczynają się pojawiać.
Baseny z ruchomym dnem – przykłady
Na zachodzie basen z ruchomym dnem jest rozwiązaniem znanym od wielu lat. Poniżej przykład z kanału ApexFineSliding z 2015 roku:
Użyteczność takiego zastosowania mobilnego dna basenu doskonale prezentuje także inny film, zamieszczony na kanale Twinscape Group – Hydrofloors. Na materiale widzimy m.in. jak odbywają się na nim zajęcia ćwiczącej grupy osób – i to niemałej grupy, bo liczącej aż 8 osób (7 wysportowanych pań i jednego pana). Lekką ręką licząc, łączna waga takiej grupy to kilkaset kg a na pewno ponad pół tony. To wszystko, gdy podnoszone dno basenu jest na górze, czyli działa jako platforma utrzymująca ciężar osób z niej korzystających. Drugi motyw pokazany w filmie dotyczy możliwości ustawiania dna basenu na takiej wysokości (a raczej głębokości), by bezpiecznie mogło się w nim kąpać małe dziecko (oczywiście pod opieką dorosłych, bo co dzieje się gdy dziecko zostawione jest bez opieki w basenie pokazywaliśmy w innym artykule).
Basen z ruchomym dnem do nauki pływania? Baseny z regulowanym dnem dla szkółek pływackich, trenerów pływania. Użycie ruchomego dna w basenie podczas lekcji nauki pływania
Baseny z regulowanym dnem zamawiane są także przez duże ośrodki sportowe, prowadzące zajęcia pływackie, lekcje pływania w tym także chcące posiadać duży basen o parametrach olimpijskich. Poniżej wizualizacja takiego basenu z opuszczanym dnem, dzięki któremu można uczyć jednocześnie dużą liczbę kursantów w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach. Nagranie pochodzi z kanału Variopool BV the Netherlands:
Prywatny basen z ruchomym dnem w ogrodzie
Największe wrażenie robią jednak baseny z ruchomym dnem w prywatnych ogrodach. W takim wypadku basen z zatapialnym dnem, to de facto basen z zatapianym tarasem! Jak to wygląda? Zobacz jeden z najbardziej spektakularnych basenów, z filmu zmieszczonego na kanale Agor Engineering. Fajne zdjęcia i basen nagrany również z drona:
Z czego budowane są mobilne dna basenów?
Ruchome dna basenów muszą być wykonane z materiałów trwałych oraz odpornych na oddziaływanie wody. Musi tak być, gdyż w zależności od położenia ruchomy element jest raz dnem basenu a innym razem powierzchnią tarasu. Dotyczy to domów prywatnych, gdyż baseny publiczne i komercyjne są większe i z tego powodu funkcja tarasu nie jest tam stosowana (po co ryzykować utrzymaniem na powierzchni np. 50 x 25 metrów kw. kilkudziesięciu osób?). Jeśli chodzi o ich ruchomą konstrukcję, to do budowy basenów z regulowanym — ruchomym dnem wykorzystuje się materiały takie jak stal nierdzewna czy aluminium. Samo, regulowane dno takiego basenu, robione jest najczęściej z tworzyw imitujących wyglądem drewno. Często też dno basenu pokryte jest odpowiednio grubą warstwą ozdobnego kamienia.
Baseny z ruchomym dnem – zalety
Jakie zalety ma basen z zatapianym dnem (zatapianym tarasem)?:
1. Możliwość zaoszczędzenia miejsca
Jedną z głównych zalet ruchomego dna basenu jest możliwość zaoszczędzenia miejsca. Nie potrzebujemy oddzielnego miejsca na basen i oddzielnego na taras. No, chyba że właśnie potrzebujemy – ale wówczas nie bierzemy pod uwagę rozwiązania, jakim jest basen z ruchomym dnem, tylko budujemy tradycyjny basen i mamy obok czy wokół niego niezależny taras.
2. Różne funkcje
Regulując głębokość basenu, można go przekształcić w płytki basen dla dzieci lub głębszy basen do wodnego aerobiku, pływania, a nawet nurkowania.
3. Zwiększenie bezpieczeństwa
Dzięki ruchomemu dnu basenu i możliwości zmiany głębokości zbiornika można zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom basenu, zwłaszcza dzieciom, a także osobom, które nie potrafią pływać lub w wodzie czują się jeszcze niepewnie.
4. Poprawa estetyki
Ruchome dno basenu jest rozwiązaniem w dalszym ciągu na tyle niepopularnym w Polsce, że praktycznie na wszystkich zrobi wrażenie, szczególnie na gościach.
Baseny z ruchomym dnem – wady
Baseny z regulowanym dnem mogą też mieć wady:
1. Potencjalnie większa awaryjność
Taka konstrukcja jest dużo bardziej skomplikowana niż konstrukcja basenu z niecką z kamienia, czy niecką wykonaną w całości z tworzywa sztucznego. Należy więc bardzo rzetelnie przejrzeć oferty i wybrać producenta z doświadczaniem.
2. Konieczność konserwacji
W powiązaniu z powyższym punktem należy wspomnieć, że konserwacja basenu z ruchomym dnem jest też bardziej wymagająca i kosztowna niż w przypadku zwykłego basenu.
Baseny z regulowanym dnem – ceny, koszty budowy
Ogólnie rzecz biorąc, budowa basenu z regulowanym dnem jest zazwyczaj droższa niż budowa standardowego basenu, ze względu na koszty związane z instalacją ruchomego dna oraz systemu hydraulicznego lub pneumatycznego. Jednak tak, jak w przypadku tradycyjnych basenów, koszt budowy basenu z regulowanym dnem zależy od wielu czynników, takich jak wielkość basenu, rodzaj i jakość materiałów użytych do budowy, typ ruchomego dna, koszt robocizny i lokalizacja. Przykładowo, w Stanach Zjednoczonych średni koszt budowy basenu z regulowanym dnem wynosi od około 80 000 do 200 000 dolarów. Należy pamiętać, że koszty te mogą być znacznie wyższe lub niższe w zależności od konkretnych wymagań i wykorzystanych do budowy materiałów.
Baseny z regulowanym dnem. Producent
Wybór producenta basenów z ruchomym dnem wymaga uwzględnienia kilku czynników. Są to:
- doświadczenie producenta
- liczba realizacji
- jakość materiałów i technologii
- nasze preferencje dotyczące wyboru rodzaju ruchomego dna
- systemy sterowania
- usługi posprzedażowe
- koszty użytkowania
- budżet, jakim dysponujemy
- warunki gwarancji
Przed zakupem należy więc sprawdzić, czy producent ma doświadczenie w produkcji basenów z ruchomym dnem, a także czy ma dobrą reputację w branży. Warto więc przeczytać opinie i recenzje klientów, którzy korzystali z usług tego producenta.
Należy też sprawdzić, jakie materiały i technologie producent stosuje. Powinny być one najwyższej jakości, aby zapewnić trwałość i bezpieczeństwo użytkowników. Ważne są też atesty.
Warto sprawdzić, czy producent oferuje różne rodzaje systemów sterowania ruchomym dnem, aby wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.
Należy też zwrócić uwagę na dostępność usług posprzedażowych, takich jak serwis i konserwacja basenu, oraz na gwarancję i zabezpieczenia, jakie oferuje producent.
I bardzo ważne – nie należy decydować wyłącznie na podstawie ceny. Ważniejsze jest znalezienie producenta, który oferuje najlepsze rozwiązania dla naszych potrzeb i oczekiwań.