
- Firmy–Baseny
- brak komentarzy
Baseny z kontenerów – producent z Polski więc i atrakcyjna cena, do tego duże możliwości personalizacji, nowoczesny design, komfort i bezpieczeństwo. Czy to – „wszystko w jednym” jest osiągalne? Warto zapoznać się z filozofią marki OceanSpa, budującą baseny z kontenerów morskich.
Materiał powstał przy współpracy z marką OceanSPA
Baseny z kontenerów – producent z Polski? OceanSpa – baseny z kontenerów w dowolnej konfiguracji
Swoista moda na baseny z kontenerów zaczęła się dobre kilkanaście miesięcy temu, gdy światowe telewizje i portale (a chwilę później także i nasze rodzime) zachwyciły się nowym typem basenów, wypromowanym przez startup z Kanady. Na tej fali również i my opisaliśmy na portalu Basenyisauny.pl słynny basen z kontenera.
Temat był na tyle popularny i intrygujący, że po niedługim czasie na świecie pojawili się inni producenci z własnymi koncepcjami basenów na bazie kontenerów morskich, a nowy trend nie ominął również naszego kraju. Dziś piszemy o jednym z takich producentów – z naszego rynku.
OceanSpa z Wrocławia, to marka, której baseny z kontenerów dają bardzo dużą możliwość personalizacji oraz – co bardzo istotne w tej kategorii produktów – są zarazem przystępne cenowo.
Baseny z kontenerów – cena może być zróżnicowana. Warto ją sprawdzać i porównywać
Fakt, że baseny z kontenerów od jakiegoś czasu można zamówić także w Polsce, ma niebagatelny wpływ na ich ceny. Koszt zamówienia i sprowadzenia basenu z innego kontynentu jest niemal dwukrotnie większy niż zakup basenu z kontenera, od krajowego producenta. Jednak ceny niełatwo porównać, bo produkty i usługi dostępne w tej kategorii dość mocno się od siebie różnią. Przykładowo, w ostatnich miesiącach marka OceanSpa dała polskim klientom (oraz projektantom działającym na zlecenie klientów) możliwość doposażenia basenu z kontenera w ogromne okno. Jak się okazuje, ta cecha produktu jest ważna nie tylko dla osób, którym zależy na wyjątkowym, oryginalnym designie basenu, ale też dla rodziców mniejszych dzieci. Nie da się jednak ukryć, że dla wielu klientów kluczowa nadal jest cena.
Już prosty rekonesans rynku może przynieść pozytywne zaskoczenie, bo rozpiętość cenowa pomiędzy różnymi opcjami basenów produkowanych z kontenerów, może sięgać kilkunastu tysięcy złotych.
W przypadku OceanSpa, określenie ceny, wymaga bezpośredniego kontaktu z firmą. Możliwość personalizacji i dopasowania produktu końcowego do potrzeb konkretnego klienta powodują, że koszty muszą być szacowane indywidualnie. Inną cenę będzie miał basen z kontenera o długości kilku metrów a inną basen dwukrotnie dłuższy. To samo dotyczy wymiarów okna w basenie. Kolejna zmienna to koszty pomp czy systemu filtrowania wody. Podsumowując, poświęcenie kilku chwil na rozmowę telefoniczną może zaowocować naprawdę policzalnymi korzyściami. Kontakt do OceanSpa znajdą Państwo pod tym adresem >>>
Co wyróżnia baseny z kontenerów morskich OceanSpa?
Jak już wspomnieliśmy tym, co wyróżnia ofertę OceanSpa na rynku, na pewno jest atrakcyjna cena. Druga zaleta to duże możliwości personalizacji.
Poza swobodą w doborze instalacji basenowej klient może też dowolnie decydować o innych parametrach i cechach swojego przyszłego, wymarzonego basenu w kontenerze. Są to np.:
Okno w ścianie basenu – specjalna szyba w basenie z kontenera może mieć różną szerokość i wysokość. Basen z kontenera z oknem to opcja atrakcyjna dla osób, które wolą mieć „na oku” dzieci. Nie tylko ze względów bezpieczeństwa – drugim powodem jest możliwość podpatrywania postępów w pływaniu u swojego dziecka. Jednak głównym powodem wstawiania szyby w ścianę basenu jest po prostu nietuzinkowy i nowoczesny wygląd (patrz wizualizacje zamieszczone w niniejszym artykule). Okno w basenie z kontenera eksponuje też wspaniały efekt podświetlenia wody wieczorami i nocą (1).
Stopnie wewnątrz basenu – choć istnieje możliwość wyposażenia basenu w standardową drabinkę, baseny OceanSpa posiadają schodki „wchodzące” do wnętrza basenu. To rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo szczególnie małych dzieci, czy osób starszych, ale też pozwalające dorosłym poczuć się bardziej komfortowo (np. spocząć w trakcie kąpieli lub wesprzeć się podczas nauki pływania). Stopnie wykonane są w ergonomiczny sposób, ich narożniki są zaokrąglone. Całe wnętrze kontenera – w tym schody – pokryte jest specjalną powierzchnią o właściwościach antypoślizgowych (2).
Schody zewnętrzne o łagodnym nachyleniu – wydłużone schody to oczywiście mniejszy nachyl, większa wygoda korzystania z basenu i mniejsze ryzyko upadku podczas schodzenia i wchodzenia do basenu (3).
Barierki przy schodach wejściowych i przy zejściu do basenów – również zwiększają komfort podczas wchodzenia na podwyższenie i schodzenia do basenu, ograniczając też ryzyko upadku z wysokości, jaką ma kontener, a nie zapominajmy, że basen z kontenera może mieć także wysokość całkowitą odpowiadającą normalnemu kontenerowi, czyli ponad 2 m. (4).
Brodzik (szeroki próg przy schodach do basenu) – to rozwiązanie, ucieszy rodziców małych dzieci. Może on być dodatkowo zabezpieczony poręczą, dzięki której dzieci będą siedziały w nim bardziej stabilnie (5).
Wnętrze basenu pokryte polimocznikiem – jest to rodzaj specjalistycznej, szczelnej powłoki, neutralnej dla zdrowia a przy tym odpornej na wahania temperatury, promienie UV, oddziaływanie środków chemicznych i innych czynników fizycznych. Tekstura farby, jak wspomnieliśmy, zapobiega też poślizgnięciom. W odróżnieniu od folii polimocznik w połączeniu ze sztywnym podłożem stalowym kontenera, jest najbardziej długowieczną powierzchnią z obecnie spotykanych w basenach. Standardowo, basen OceanSpa ma od środka całkowicie płaskie ściany, jednak producent przewiduje możliwość obniżenia ceny, jeśli ściany pozostaną ryflowane (jak normalna powierzchnia zewnętrzna kontenera). Także w takim przypadku polimocznik doskonale zabezpiecza każdą przestrzeń wewnątrz basenu.(6).
Dowolny kolor wnętrza basenu i kontenera – w standardzie producent przewiduje dla wnętrza kolor niebieski, zaś na zewnątrz mamy do wyboru wiele wariantów w standardowej cenie. Jednak za dopłatą farby użyte do pokrycia obu tych powierzchni mogą mieć dowolne kolory ustalone z klientem (i “warunkiem nie jest, by był to kolor niebieski”:) (7).
Przykrycie do basenu – rozwijane, opcjonalne przykrycie do basenu, chroniące przed zanieczyszczeniami i utratą energii cieplnej (8).
Duża przestrzeń pod schodami (zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi) – umożliwia montaż dodatkowych urządzeń. Ta komora techniczna pozwala na ukrycie wszystkich komponentów basenu, także opcjonalnej pompy ciepła do podgrzewania wody. Zapewnia nie tylko porządek wokół basenu, ale jednocześnie zabezpiecza te elementy przed kradzieżą. Gdy basen wykonywany jest bez stopni wewnętrznych, komponenty techniczne znajdują się na zewnątrz basenu, a producent zaleca wykonanie pomieszczenia technicznego lub dostarcza armaturę przedłużającą przewody, by umieścić te komponenty w pobliskim budynku (9).
Wykończenie stopni dowolnym materiałem – by gwarantował stabilność, a jednocześnie był zgodny z preferencjami zamawiającego (10).
Komponenty wyposażenia technicznego basenów OceanSpa
Warto podkreślić, że bez względu na wybrany wariant wykonania, OceanSpa dobiera wszystkie niezbędne komponenty techniczne basenu. Wysoka jakość złoża piaskowego, pomp, zaworów, dozownika chemii oraz armatury przekłada się na bezproblemowe użytkowanie przez długie lata, co jest poparte gwarancją europejskiego producenta. Komponenty elektryczne, profesjonalnie zainstalowane oświetlenie i bezpieczne przyłącza również zapewniają bezpieczeństwo użytkowania.
Baseny z kontenerów morskich OceanSpa. Producent otwarty na kreatywność projektantów
Producent basenów z kontenerów morskich OceanSpa, od początku działalności stawia na współpracę z projektantami domów i ogrodów. Możliwości dla ich kreatywności w modelu działalności, jaki obrała firma, są bardzo duże. Pracę projektantów ułatwiają pliki do pobrania, zamieszczone na stronie OceanSpa. Można je pobrać w wielu różnych formatach i wykorzystać w projektach domów z basenem przygotowywanych dla własnych, wymagających klientów. Dostępne są także pełne elementy do projektowania 3D, zoptymalizowane do wykorzystania we wszystkich najpopularniejszych programach do wizualizacji.
Warto w tym miejscu zauważyć, że basen z kontenera nie musi być posadowiony wyłącznie na ziemi. Może być wkopany częściowo w podłoże, może też wystawać z tarasu czy być osadzony na dedykowanej konstrukcji. Kreatywnych projektantów firma zachęca do pobierania plików.
Projektom wykorzystującym basen z kontenera OceanSpa projektanci mogą nadawać naprawdę zróżnicowany charakter, w zależności od preferencji i stylu życia klientów.
Przygotowanie miejsca na basen z kontenerem
Choć baseny z kontenerów nie są konstrukcjami tak ingerującymi w podłoże, jak inne typy niecek basenowych, to odpowiedniego przygotowania wymaga powierzchnia, na której mają być postawione. Jak podaje OcenaSpa, „basen musi stać na wmurowanych stopniach zdolnych przenieść obciążenie sumaryczne około 20 ton”. Nawet pomimo tego warunku, konstrukcja taka daje dużą dowolność w wyborze miejsca na basen w ogrodzie. Co więcej, wolnostojąca bryła basenu nie wymaga zezwoleń (inaczej może być w przypadku wkopywania basenu w podłoże – w takim przypadku lepiej upewnić się w lokalnych instytucjach, czy nie wymaga to zgłoszeń lub pozwolenia). Na korzyść basenów z kontenerów morskich przemawia też ich niewymagający sposób transportu. To o czym warto w porę pomyśleć, to zapewnienie dojazdu do naszej działki ciężarówce z dźwigiem (choć są też inne sposoby na przetransportowanie basenu na niewielką odległość, gdy przewiezienie ciężkim samochodem byłoby niemożliwe).
(Fot. Ciemna wersja kolorystyczna basenu OceanSpa)
Jak zrobić basen z kontenera (oczywiście samodzielnie)?
Pytanie „jak zrobić samemu basen z kontenera morskiego” zadaje sobie wiele osób. Jak wiemy, „Polak potrafi”, więc są osoby wg wyliczeń, których „tańsze będzie kupienie używanego kontenera na własną rękę”, wyścielenie go np. folią z marketu budowlanego i zalanie wodą. Później nie pozostaje już nic innego jak tylko cieszyć się codziennymi kąpielami. Porad „jak zrobić basen z kontenera” można poszukiwać z większym bądź mniejszym powodzeniem np. na YouTube. Wiele osób zapewne zakłada, że skoro baseny takie można kupić nawet na OLX czy Allegro, to „na pewno ich produkcja musi być prosta – po co więc przepłacać, jeśli można spróbować samemu?”. Niestety musimy ostudzić zapał majsterkowiczów. Znalezienie, odpowiedniego bezpiecznego i przy tym taniego kontenera wcale nie jest takie proste. Skąd możemy mieć pewność, że kontener morski, który trafił się nam w “okazyjnej” cenie, nie był wcześniej wypełniany szkodliwymi dla zdrowia substancjami chemicznymi lub np. odpadami organicznymi? Kluczową kwestią jest też zabezpieczenie antykorozyjne oraz ergonomia wnętrza. Pokrycie wnętrza folią, to niestety prawie pewna wymiana jej co kilka lat.
Inaczej jest w przypadku firm profesjonalnie przerabiających kontenery na baseny. Ich kontenery pochodzą ze sprawdzonych źródeł, mają tzw. paszport eksploatacji, a sam zakup i pochodzenie są dokumentowane i weryfikowane.
Jednak załóżmy, że ktoś mimo wszystko sam zrobił sobie taki basen. Wnętrze wyłożył folią, napuścił kilka tysięcy litrów wody i zaprosił do kąpieli rodzinę. Zabawa i radość może skończyć się po kilku dniach – rozstrojem żołądka czy problemami skórnymi, jeśli pominiemy w swoim „niskobudżetowym projekcie” np. system filtrowania wody…