- Sauny
- brak komentarzy
Kąpiele w saunie mają wyjątkowo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Oczywiście, pod warunkiem, że sauna jest wykonana z dbałością o wszelkie standardy bezpieczeństwa. Na co powinni zwracać uwagę użytkownicy, którzy chcą zainstalować saunę we własnym domu
Najbardziej niebezpiecznym, bo najgorętszym elementem każdej sauny jest piec. Przede wszystkim, powinien on znajdować się na tej samej ścianie, co drzwi od sauny. Piec do sauny musi być wyposażony w sprawny i niezawodny termostat. Chodzi o to, by temperatura w saunie nie przekraczała 100 stopni Celsjusza. Jeśli piec nie jest elektryczny, tylko tradycyjny opalany dymem, sauna powinna być wyposażona w komin, który będzie odprowadzał na zewnątrz niebezpieczne spaliny. Trzeba również pamiętać, by drzwi od sauny nie miały zamka, aby w razie zagrożenia zdrowia można było szybko i bez przeszkód wydostać się z wnętrza. Jeśli obawiasz się przypadkowych oparzeń, rozważ tzw. saunę infrared.
Jest jeszcze jeden dobry sposób, żeby przekonać się czy sauna to coś, co nam się szybko nie znudzi. To wypożyczenie na kilka dni sauny! Sauna mobilna może być dla Ciebie testem.
Inni czytali także: Fitosauna inaczej fitobeczka. Zdrowotny seans we własnym domu i nie tylko >>>
Dobrze dobrany, bezpieczny piec elektryczny do sauny
Choć tradycyjna sauna opalana jest piecem na drewno, obecnie najpopularniejsze są piece elektryczne. Przy ich wyborze warto pamiętać o tym, by ich moc była dopasowana do wielkości kabiny. Zaleca się, aby na 1 metr sześcienny kabiny przypadała 1 kW. Przy wyborze pieca trzeba też zwrócić uwagę, czy posiada wszystkie niezbędne atesty oraz znak bezpieczeństwa „B”. Piec może być stojący lub zawieszony na ścianie, zawsze jednak powinien posiadać dodatkową, drewnianą obudowę, która będzie chroniła użytkowników przed poparzeniami. Większość dostępnych na rynków pieców elektrycznych do saun posiada taką obudowę w komplecie – przy wyborze trzeba zwracać uwagę właśnie na nie. W przeciwnym razie drewnianą obudowę trzeba będzie wykonać na własną rękę.
Zobacz także: Bezpieczeństwo dzieci w basenie – bezpieczny basen >>>
Sprawdzone drewno do wnętrza sauny
Bezpieczna sauna powinna być we wnętrzu wykonana całkowicie z drewna. Przed zakupem, czy budową sauny domowej sprawdźmy czy jakiekolwiek wewnętrzne elementy nie są (lub będą) wykonane z plastiku lub z metalu. Mogłyby być one bowiem przyczyną niebezpiecznych poparzeń. Plastikowe elementy w tak wysokiej temperaturze, jaka panuje we wnętrzu sauny, mogłyby też ulec stopieniu. Wszystkie elementy we wnętrzu sauny – ławki, oparcia, podłoga, powinny być wykonane z drewna. Ale nie jest obojętne z jakiego – drewno do sauny powinno być miękkie i nie może się nagrzewać, aby nie było źródłem poparzeń. Warto zwrócić uwagę także na drewno, z jakiego wykonana jest sauna. Wbrew pozorom, nie każde w tym przypadku się sprawdzi. Drewno musi być twarde, odporne i dodatkowo zaimpregnowane, aby nie poddawało się działaniu wysokich temperatur i wilgoci. Najlepszym drewnem na kabinę sauny jest jodła kanadyjska, świerk skandynawski, cedr bądź mocne odmiany afrykańskiego drewna.
Zobacz także: Sauna w mieszkaniu.
Inni czytali: Nowoczesne sauny.
Bezpieczeństwo w saunie – sprawna i wydajna wentylacja
Wybierając saunę warto również sprawdzić, czy posiada sprawną wentylację. W kabinie sauny powinny znajdować się dwa otwory wentylacyjne – wlotowy i wylotowy. Wentylacja w saunie ma ogromne znaczenie ze względu na kumulowanie się gorącego i wilgotnego powietrza. Brak sprawnej wentylacji może powodować osadzanie się skroplonej pary wodnej na ścianach i sufitach pomieszczenia, w którym znajduje się sauna. Powoduje to nie tylko niszczenie elementów wnętrza, ale również rozwój groźnych dla zdrowia grzybów i pleśni.
Aha, koniecznie pamiętaj o zakupie czapki do sauny.