- Firmy–Baseny,Porady–baseny
- brak komentarzy
Mętna woda w basenie? Jak utrzymać w czystości oraz jak oczyszczać wodę w basenie? Wybrane zagadnienia, o których powinien pamiętać właściciel basenu ogrodowego – poziom pH, stosowanie antyglonu, oraz właściwe używanie chloru. Po to, by brudna woda w basenie odeszła w niepamięć.
Materiał powstał przy współpracy z Mira-Lux International Ltd.
Z czego bierze się brudna woda w basenie? Jakie są przyczyny?
Latem, gdy z nieba leje się żar, a baseny ogrodowe wykorzystywane są przez domowników w każdym możliwym momencie, częstym problemem, z którym muszą się oni borykać, staje się brudna woda basenie. Wysokie temperatury oraz częstsze korzystanie z basenu sprzyja niekorzystnym i przyspieszonym zmianom w składzie wody, przez co dość szybko staje się ona mętna, nieprzezroczysta, niekiedy zielona, jednym słowem sprawia wrażenie, jakby była brudna. I często tak właśnie jest. Skąd bierze się mętna woda w basenie?Kąpiel w takiej wodzie wywołuje słuszne obawy, szczególnie gdy z basenu korzystają dzieci. Może być ona niekorzystna, nie tylko dla skóry czy włosów, ale też niebezpieczna dla zdrowia domowników. Przyczyny, które stoją za brudną wodą w basenie, to zanieczyszczenia stale dostające się do zbiornika, przenoszone przez wiatr, na skórze czy stopach osób kąpiących się, a także wyższa temperatura, przy której niepożądane procesy w wodzie basenowej zachodzą zdecydowanie szybciej, niż gdy za oknem jest chłodno.
Masz basen lub saunę?
Sprawdź także: Zapach do basenów, spa i jacuzzi Miralux.pl na bazie naturalnych wyciągów roślinnych. Produkt na bazie naturalnych wyciągów roślinnych, nadających wodzie w basenie, jacuzzi lub SPA bardzo delikatny i przyjemny zapach. Nadaje się również do sauny. Wysoko skoncentrowany, dozowanie 3-5 ml (około 1/2 wewnętrznej części nakrętki) na 1000 l wody. Zapach utrzymuje się przez około 2-3 dni.
Na ma potrzeby wymiany wody, gdyż produkt nie wpływa na jej jakość.
Glony, woda mętna, zielona, a nawet brązowa. Jak skutecznie radzić sobie z brudną wodą w basenie. Zapobieganie niekorzystnym zmianom
W sezonie letnim fora internetowe czy grupy dyskusyjne poświęcone basenom zapełniają się wpisami przerażonych właścicieli basenów. „Zielona woda w basenie, co mam robić?”. „Mętna woda w basenie, próbowałem wszystkiego, ale nic nie działa”. „Brudna, brązowa woda w basenie. Jak ją oczyścić?”. Po pierwsze nie panikujmy. To normalne, że bez „pomocy z zewnątrz”, woda w basenie w określonych warunkach, szybko traci przejrzystość, przestaje być krystalicznie czysta, a nawet zmienia zabarwienie. Wyższe temperatury latem sprzyjają np. szybkiemu rozwojowi glonów (alg). To przez nie np. dno basenu staje się śliskie, a woda zmienia kolor. W skrajnych przypadkach może wystarczyć do tego nawet kilka godzin. Niestety kąpiel w basenie z brudną wodą należy ograniczyć, a wręcz jej zaprzestać, gdyż może mieć to wpływ nie tylko na kwestie estetyczne, ale i zdrowotne. Co robić, gdy woda w basenie robi się coraz bardziej brudna? W pierwszej kolejności usuńmy z niej widoczne „gołym okiem” zanieczyszczenia oraz sprawdźmy działanie systemu filtrującego. To na tym etapie przydadzą się siatki, szczotki, skimmery itp. Krok drugi to świadome i zaplanowane używanie chemii basenowej.
Firma Mira-Lux International Ltd (rok założenia: 1996)
Produkty do uzdatniania wody w basenach pod marką Marina nabyć można w całej Polsce Naszym klientom oferujemy najwyższej jakości produkty, które z łatwością znajdą Państwo w sieciach sklepów takich jak : Auchan, Castorama, Carrefour oraz Makro.
Poza produkcją i sprzedażą wiodących preparatów do utrzymywania czystości wody w basenach oraz akcesoriów basenowych Miralux zajmuję się montażem, doradztwem i budową basenów dla klientów indywidualnych i komercyjnych w tym hoteli, domów wypoczynkowych czy sanatoriów.
fot. Woda w basenie może być stale krystalicznie czysta (Basen Bora, realizacja Miralux)
fot. Czysta woda w basenie jest ważna również dla zdrowia osób kąpiących się w nim (na zdjęciu Basen Discovery, realizacja Miralux)
Idealnie przejrzysta woda możliwa jest dzięki stosowaniu chemii basenowej (fot. basen ogrodowy Bora 2 – realizacja Miralux)
EasySPA – kompleksowy zestaw do dezynfekcji wody w jacuzzi i basenach spa
Produkt zapewnia 12 tygodni ochrony aktywnym tlenem w 3 prostych krokach:
1. – saszetka na start
2. – 12 saszetek do użycia raz w tygodniu
3. – saszetka na zakończenie sezonu
Dodatkowo pakiet zawiera mały spray przeciw pianie.
Uzdatnianie wody nigdy nie było tak proste. Wystarczy jedynie jedna saszetka tygodniowo, którą należy dodać do wody a proces uzdatniania rozpocznie się i będzie trwał przez pełne 12 tygodni. Teraz możesz cieszyć się czystą, klarowną wodą. W opakowaniu znajdziesz trzy różne rodzaje saszetek, każda z nich zapewniająca utrzymanie wody w basenie w doskonałej kondycji przez cały okres użytkowania w sezonie letnim. Dzięki temu procesowi nie tylko oszczędzasz czas, ale również masz pewność, że Twoje basenowe doznania będą zawsze na najwyższym poziomie. Główny składnik, czyli aktywny tlenowy środek dezynfekujący, działa bezwonnie, nie podrażniając przy tym ani oczu, ani skóry i skutecznie eliminuje wszelkie zabrudzenia obecne w wodzie, gwarantując tym samym, że Twoja woda jest czysta, bezpieczna i przyjemna dla wszystkich użytkowników. Teraz możesz cieszyć się relaksem w basenie bez obaw o jakość wody!
Po co dodaje się chlor do basenu?
Do uzdatniania wody w basenach powszechnie używany jest chlor. Jest zabójczy dla bakterii, grzybów, wirusów, przez co jego stosowanie zapobiega chorobom, infekcjom, czy zatruciom pokarmowym. Chlor dodawany do basenu nie powinien być szkodliwy – pod warunkiem zachowania odpowiednich proporcji. I z tego wynika też jego „popularność”. Wystarczy przypomnieć, że woda płynąca w kranach gospodarstw domowych również uzdatniana jest z użyciem chloru, co nie byłoby przecież możliwe, gdyby powodowało zagrożenie dla życia czy zdrowia. Oczywiście jego dozowanie odbywa się pod ścisłą kontrolą. Podobnie jest w przypadku chlorowania wody w basenie. Utrzymanie odpowiedniego poziomu chloru jest z punktu widzenia osób korzystających z basenu kluczowe i powinno niejako wejść w nawyk posiadaczom basenów.
Zobacz także: Co to jest basen kanadyjski
Co dzieje się, gdy zawartość chloru w basenowej wodzie jest niewłaściwa?
Natura wyposażyła nas w „systemy ostrzegawcze”. Każdy z nas zna pewnie woń chloru, która towarzyszy nam w niektórych sztucznych zbiornikach wodnych, na pływalniach, w parkach wodnych, a także w basenach prywatnych. Może być ona sygnałem, że nie zostały zachowane odpowiednie proporcje. Inne objawy mogą być także dokuczliwe. To np. podrażnienie oczu odczuwalne nawet po zakończeniu kąpieli w basenie. Latem, gdy temperatury są wysokie i woda może szybko odparowywać, badania zawartości chloru w basenie powinno przeprowadzać się regularnie, nawet co trzy dni. I nie jest już wymagana do tego kosztowna, czy skomplikowana aparatura. Robi się to z pomocą specjalnych testerów do wody w basenie np. pasków zmieniających kolor, kropelek czy poręcznych testerów elektronicznych. Inne nazwy takich urządzeń to tester basenowy, miernik basenowy, tester elektroniczny do wody basenowej itd.
Więc co zrobić, jeśli podczas kąpieli czujemy zapach chloru, a po skorzystaniu z basenu pieką nas oczy? W takim przypadku przeprowadzić możemy samodzielnie tzw. chlorowanie szokowe. Służy do tego np. Chlor Szok Marina (zobacz tu>>>). Oczywiście z chemią nie ma żartów, więc przed zastosowaniem powinniśmy zapoznać się z informacjami od producenta. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie poziomu pH wody w basenie i jego wyrównanie do właściwej wartości.
Kompletne uzdatnianie wody – samodzielny, pływający dozownik. Problem „z głowy” na długie tygodnie i wyjazdy
Pomocne mogą być także takie rozwiązania jak kompletne uzdatnianie wody – Pływający Dozownik produkcji Marina. Jak działa? Inaczej niż „terapia szokowa” (chlorowa). Pływający Dozownik działa przez okres od 1 do 2 miesięcy. W tym czasie dozuje optymalną ilość środka, chroni baseny (o pojemności od 5m3 do 30m3) przed glonami, powoduje, że woda pozostaje klarowna. Idealnie sprawdza się do basenów takich jak baseny ogrodowe Bestway. Użytkownicy basenu nie muszą więc zmagać się z nieprzyjemnym zapachem, czy szczypaniem oczu. Wielu klientów używa Pływającego Dozownika, jako rozwiązania, które „pracuje za nich” podczas urlopu czy dłuższego wyjazdu. Użytkownicy większych basenów – od 25 m3 – również mogą liczyć na gotowe, nieangażujące rozwiązanie problemów z glonami, bakteriami w basenowej wodzie. Co mogą stosować? Tzw. Chlor o przedłużonym działaniu, wielofunkcyjny od Marina. Gotowe tabletki wkłada się do dozownika pływającego lub skimmera raz na 7 do 10 dni – to wszystko.
fot. Odpowiednie dozowanie chloru, anty glonu i innych środków do uzdatniania wody w basenie, sprawia, żę kąpiel jest bezpieczna także dla dzieci
Właściwy poziom pH wody w basenie
Właściwy poziom pH wody w basenie ma kluczowy wpływ na komfort korzystania z niego. Optymalna wartość pH wody basenowej mieści się w przedziale pomiędzy 7,0 – 7,4. Cała sztuka polega na tym, by w czasie gdy basen jest intensywnie wykorzystywany a do tego narażony na zmienne warunki atmosferyczne, utrzymać pH na wyżej wymienionym poziomie – przyjaznym dla skóry. Co więcej, właściwe pH wody w basenie to mniej kłopotów z utrzymaniem go w czystości. Jeśli nie jesteśmy w stanie kontrolować poziomu pH w basenie, to w niedługim czasie musimy liczyć się z innymi „wyzwaniami”, gdyż niewłaściwy poziom pH obniża skuteczność środków chemii basenowej. Tak – wszystkie te zagadnienia są dość ściśle ze sobą powiązane. Do utrzymania pH wody w prawidłowym zakresie służą dedykowane preparaty basenowe. Nie jest to wbrew pozorom trudne. Produkty chemii basenowej Marina do kontroli pH mają intuicyjne nazwy – Marina pH Minus i Marina pH PLUS. Warto je zapamiętać, bo może to ułatwić trafny i szybki wybór preparatu do wyrównywania poziomu pH wody basenowej w jednej z wielu sieci handlowych, które także zaufały tej marce dystrybuując masowo produkty Marina.
Zielona woda w basenie i preparaty na glony
Jednym z częstszych problemów właścicieli basenów jest pojawianie się glonów. W początkowej fazie nie są nawet widoczne gołym okiem, za to niemal od początku barwią wodę (najczęściej) na zielony – niekiedy dosyć intensywny – kolor. W dodatku dno basenu zaczyna pokrywać śliski nalot, który poza dyskomfortem zwiększa również ryzyko poślizgnięć. Co wtedy? Zaczynamy od pomiaru pH. Jeśli jest za wysoki, stosujemy np. Marina pH Minus, by go obniżyć. Zanim użyjemy środka Marina Glon stop szok (nazwa nie jest przypadkowa…), by ostatecznie rozprawić się z glonami w basenie, powinniśmy jeszcze przejść przez kolejne kroki opisane na stronie producenta. Procedura może wydawać się skomplikowana, jednak jej jednorazowe zastosowanie da nam wprawę, dzięki której będziemy mogli reagować w przyszłości, zanim jeszcze glony na dobre „rozszaleją” się w naszym ogrodowym basenie.
Wybrane realizacje basenów wykonane przez firmę Miralux
fot. Basen Bora realizacja firma Miralux
fot. Basen Canaries, wykonanie Miralux