Style Switcher

Choose layout


Choose main color


Background patterns

Boxed layout only

Background images

Boxed layout only

Reset to defaults
Baseny i Sauny
  • Baseny
    • Porady–baseny
    • Firmy–Baseny
    • Wokół basenu
    • Galeria
  •  Sauny
    • Porady–sauny
    • Firmy Sauny
    • Wokół sauny
    • Galeria
  • Aquaparki
  • Firmy
    • Sauny
    • Baseny
  • o Baseny i Sauny
  • Współpraca

Budowa przydomowego basenu – jakie formalności?

Baseny i Sauny| Baseny| Budowa przydomowego basenu – jakie formalności?

11
wrz, 2017
By Baseny
  • Baseny,Porady–baseny,Wokół basenu
  • brak komentarzy
8

Przed rozpoczęciem budowy basenu należy spełnić wszystkie wymagane przepisami formalności. Nawet jeśli budujemy na własnej działce, niespełnienie wymogów będzie po prostu samowolą budowlaną. Budowa przydomowego basenu – jakie formalności należy spełnić. 

Budowa przydomowego basenu – jakie formalności należy spełnić. Budowa basenu przy okazji budowy domu jednorodzinnego

Najmniejszy problem z budową basenu mają inwestorzy, którzy planują wybudować go wraz z domem. Wtedy jest najmniej formalności. Wystarczy, że w zgłoszeniu budowy domu jednorodzinnego znajdzie się projekt dokładnego zagospodarowania działki i zaznaczonego na nim umiejscowienia basenu. Niektórzy inwestorzy, choć obecnie w przypadku domów jednorodzinnych wystarczy jedynie zgłoszenie, decydują się na uzyskanie pozwolenia na budowę. nie jest ono obowiązkowe, ale jego posiadanie stanowi znaczne ułatwienie dla osób, które starają się o kredyt z banku na budowę. Wtedy analogicznie w komplecie dokumentów niezbędnych do uzyskania pozwolenia powinien znaleźć się projekt zagospodarowania działki z uwzględnionym basenem. Wiele osób przy rozważaniu budowy basenu poszukuje informacji w internecie. Na początek do dobry sposób, jednak pytań z tym związanych może pojawiać się tyle, że „wujek Google” niekoniecznie będzie w stanie na nie wszystkie odpowiedzieć. W wielu przypadkach nic nie zastąpi kontaktu z żywym i przy tym kompetentnym człowiekiem. W każdym większym mieście jest lokalna firma, która ma za sobą setki realizacji i może pomóc w naprawdę wielu kwestiach związanych z budową własnego basenu.

Basen z przeciwprądem – niewielki basen o wielkich możliwościach

Basen z przeciwprądem to stosunkowo młode rozwiązanie na polskim rynku. Wybierany jest często ze względu na swoje kompaktowe rozmiary. Niektóre modele mieszczą się w podpiwniczeniu domu, na werandzie czy w innych niewielkich i nieużywanych wcześniej pomieszczeniach. Basen z przeciwprądem umożliwia „pływanie w miejscu”, przez co nie wymaga wielkich rozmiarów pomieszczenia. Jedyną wadą może być jego cena, ale kto na nią patrzy, gdy chodzi o zdrowie, wygląd i tężyznę fizyczną? Podobne wymiary ma też basen z kontenera, ale to całkiem inny koncept budowy basenu.

Basen przy gotowym domu

Nieco więcej formalności należy spełnić, jeśli planujemy wybudować basen przy już wybudowanym domu lub takim, w którym mieszkamy od wielu lat. W tym przypadku wszystko zależy od wielkości przyszłego basenu. Jeżeli nie będzie on przekraczał 50 metrów kwadratowych, niepotrzebne jest pozwolenie na budowę, a jedynie zgłoszenie w starostwie zamiaru przeprowadzenia prac na posesji. W zgłoszeniu należy zgłosić zamiar wykonania basenu, podać jego wielkość, określić zakres planowanych prac oraz termin ich rozpoczęcia. Urząd ma 30 dni na zgłoszenie jakichkolwiek przeciwwskazań do wykonania prac. Jeśli w tym czasie żadne pismo z gminy nie przyjdzie, można spokojnie przystąpić do prac budowlanych. Zgłoszenie nie ma jednak bezterminowej ważności. Jeżeli właściciel domu z różnych względów nie rozpocznie budowy basenu w ciągu 3 lat od zgłoszenia swojego zamiaru, należy dokonać ponownego zgłoszenia.

 

Planujesz budowę basenu? Zobacz jakie jeszcze koszty Cię czekają >>>

 

Pozwolenie na basen powyżej 50 mkw

Jeżeli właściciel domu dysponuje dużą posesją i marzy mu się wielki basen (jak np. basen marki Magiline), w którym będzie mógł nie tylko wypoczywać w upalne dni, ale również pływać, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Taki obowiązek ma każdy, kto planuje wybudować basen o powierzchni przekraczającej 50 metrów kwadratowych. Natomiast nieco inaczej sprawa ma się w przypadku, gdy chodzi o basen kanadyjski (inaczej basen niemiecki). Procedura składania wniosku jest dosyć standardowa, taka sama, jak gdybyśmy chcieli wybudować inny obiekt na posesji. Przede wszystkim należy wypełnić specjalny formularz do starostwa z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na wykonanie prac budowlanych. Do wniosku należy dołączyć w czterech kopiach projekt basenu, a także mapę działki oraz oświadczenie o posiadanym prawie do nieruchomości. Jeżeli pozwolenie na budowę zostanie wydane, inwestor ma 2 lata na rozpoczęcie prac budowlanych. Po tym terminie trzeba będzie ponownie ubiegać się o pozwolenie i jeszcze raz składać wszystkie niezbędne dokumenty.

Konsekwencje budowy bez pozwolenia

Wiele osób wychodzi z założenia, że na swojej posesji mogą robić co chcą i wybudować praktycznie wszystko. Niestety (a może i to dobrze?), nie jest to zgodne z przepisami i skutkuje nałożeniem wielu dotkliwych sankcji. Jeśli zbudujemy duży basen bez posiadania stosownego pozwolenia, urząd nałoży wysoką karę finansową. Ale nie tylko – gotowy basen trzeba będzie rozebrać. Straty finansowe będą więc podwójne, nie mówiąc o nakładach czasu i pracy. Nie warto więc ryzykować. Może warto rozważyć zakup niewielkiego basenu poliestrowego?

Niezależnie od rozmiarów basenu, przydatne może być przykrycie basenowe. Dzięki niemu brudna woda w basenie pojawia się nieco rzadziej, a jednocześnie zwiększa się bezpieczeństwo dzieci i innych domowników.

Jeśli ten wpis wzbudził w Tobie niepokój, pamiętaj, że zawsze pozostaje Ci jeszcze ruska bania, czy choćby sauna mobilna.

 

Powiązane tematy:

Nawierzchnia wokół basenu. Płytki, kostka, drewno?
Jakie baseny wybierają Polacy? Co się liczy
Staw kąpielowy od A do Z – Hydroidea
Co to jest basen niemiecki?
Jak wybrać wykonawcę basenu, żeby potem nie żałować 
Dlaczego Polacy coraz częściej wybierają baseny z Czech?
Willa z basenem? Nie – Willa 180 Samui, to raczej basen z dobudowaną willą
Baseny z bloczków styropianowych. Jak szybko i relatywnie tanio zbudować basen
Rating: 3.0/5. From 1 vote.
Proszę czekać

8
Na portalu BasenyIsauny.pl piszemy dla osób, które rozważają, lub przystępują do budowy własnego basenu. Znajdziecie tu wiele przydatnych treści, wskazówek i praktycznych porad, a także opisy najlepszych w Polsce firm wykonawczych oraz producentów.
Jeśli chcesz by Twoja firma pojawiła się w tym wpisie napisz do nas.
Poprzedni artykuł Następny artykuł

Najnowsze:

Firmy–Baseny

Baseny z kontenerów. Producent z Polski – jakościowe baseny w przystępnej cenie

 Baseny z kontenerów – producent z Polski, a zarazem pionier w produkcji tego typu basenów w całej Europie. Z czego wynika popularność marki Cubepools nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Włoszech, Anglii czy Skandynawii? Odpowiedzi i przykłady realizacji w naszym tekście. Materiał powstał przy współpracy z marką Cubepools Baseny z kontenerów

Więcej

Baseny

Baseny ze stali nierdzewnej – dlaczego hotele i SPA wybierają Berndorf

30Berndorf to firma produkująca baseny ze stali nierdzewnej, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Co sprawia, że na niecki ze stali nierdzewnej decyduje się z każdym rokiem coraz więcej klientów? Poza względami wizualnymi i bardziej prestiżowym charakterem, potencjalni kupujący zwracają uwagę na lepsze parametry higieniczne oraz większą trwałość i plastyczność materiału, z którego wykonane

Więcej

Baseny

Zadaszenia basenów – dlaczego warto i dlaczego Alukov

24Czystsza woda w basenie, bezpieczeństwo dzieci i zwierząt domowych, mniej zabrudzeń mechanicznych w postaci liści, owadów, kurzu, mniejsze zużycie chemii basenowej, cieplejsza woda w basenie. Te i kilka innych korzyści powodują, że Polacy coraz częściej decydują się na przesuwne zadaszenia basenów już na etapie decyzji o budowie przydomowego basenu. Powiązane tematy:Jak wybierać basen poliestrowy. Czym

Więcej

Firmy–Baseny

Basen do samodzielnego montażu

  Załóżmy, że robi się coraz cieplej, do długiego weekendu jest coraz mniej czasu, a wakacje już za kilka tygodni. Dzwonisz do firm basenowych, ale każda ma rezerwacje na wiele tygodni do przodu. Proponują kontakt pod koniec wakacji a najlepiej na wiosnę, ale już przyszłego roku. Zastanawiasz się, czy dobrym – a teraz to już

Więcej

Baseny

Dlaczego Polacy coraz częściej wybierają baseny z Czech?

 Czy opłaca się sprowadzać baseny z Czech, jeśli na polskim rynku również mamy dość duży wybór różnych typów basenów, producentów i cen? Czy przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie basenu nie warto byłoby zadzwonić do firmy z Czech, by zapytać o warunki zakupu, instalacji, ale też potencjalne korzyści z wyboru czeskiego basenu?  Materiał powstał przy

Więcej

Baseny

Baseny stalowe do ogrodów, stalowe baseny do domów. Przykłady

 Baseny stalowe od lat cieszą się wielką popularnościąw krajach Europy Zachodniej. Ze względu na ich długowieczność i ponadprzeciętną jakość, bardzo często decydują się na nie klienci komercyjni (parki wodne, aquaparki, hotele, ekskluzywne ośrodki SPA). Co jest wspólnym mianownikiem przy wyborze basenów ze stali nierdzewnej? Jest to inwestycja w trwałość i oszałamiający wygląd, tzw. „efekt wow”.

Więcej

  • Polityka prywatności
  • Kontakt
  • Współpraca
© 2017 Baseny&Sauny. All Rights Reserved
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Zostając na niej wyrażasz na to zgodę. Instrukcje, jak zmienić ustawienia Twojej przeglądarki znajdziesz w Polityce Prywatności.Zamknij powiadomieniePolityka prywatności