
- Wokół sauny
- brak komentarzy
38
Sauna z bursztynu została zbudowana w Połądze na Litwie. Do jej wybudowania użyto ponoć około trzech ton bursztynu. Poza niesamowitym wyglądem, ma też unikalne właściwości lecznicze. Od pierwszego tygodnia stała się hitem, a zainteresowanie nią przerosło najśmielsze oczekiwania zaangażowanych w projekt inwestorów.
Sauna z bursztynu – Bursztynowa Suna
Sauna z bursztynu mieści się w kompleksie ATOSTOGŲ PARKAS na Litwie Zachodniej. Posiada on oprócz bursztynowej sauny i strefy SPA 15 różnego rodzaju basenów. Obiekt mieści się na obrzeżach Połągi – największego i najbardziej znanego litewskiego kurortu nad Morzem Bałtyckim. Warszawę od Połągi dzieli dystans ponad 600 km, a z Gdańska najkrótsza droga do tego miejsca wiedzie przez Obwód Kaliningradzki. Aha, zainteresowała Cię sauna z bursztynu? To pewnie zainteresuje Cię także pływająca sauna?
Inni czytali także: Harvia Spot. Gadżet ułatwiający saunowanie
(fot. Youtube, kanał Atostogų parkas)
Sauna z bursztynu na Litwie
Sauna z bursztynu przywodzi na myśli porównanie z legendarną Bursztynową Salą. Jednak w przypadku Bursztynowej Sauny sprawa jest wiele prostsza – wiadomo gdzie jest, jak wygląda i praktycznie każdy, za określoną opłatą może ją odwiedzić. Podobno już teraz niektórzy nazywają tę saunę właśnie „Bursztynową Komnatą”.
Budowa sauny z bursztynu
Budowa sauny z bursztynu trwała łącznie około roku. Bursztynem faktycznie wyłożone są siedziska w saunie, a także ściany i sufit. Siedzenia są wyposażone w podświetlenie, co nadaje całości bardzo klimatycznego wyglądu. Powierzchnia sauny to 22 metry kwadratowe, a jednorazowo zmieści się tu do 15 osób, oczywiście w pozycji siedzącej. Koszt inwestycji wyniósł około 100 000 EUR, jednak właściciele parku liczą na zasłużony zwrot z inwestycji, zresztą już pierwsze dni wydają się potwierdzać ich prognozy.
(fot. Youtube, kanał Atostogų parkas)
Seans w saunie z bursztynu
Pomysł na budowę sauny z bursztynu zrodził się rzekomo we współpracy z naukowcami. Wg nich już półgodzinny seans w bursztynowej saunie pozwala wykorzystać wszystkie prozdrowotne właściwości bursztynu. Ma on wg naukowców pozytywny wpływ na układ nerwowy i oddziałuje korzystnie również na obniżenie poziomu stresu gości. By zadbać o jeszcze lepsze odczucia, podczas wizyty w „bursztynowej komnacie” z głośników sączą się dźwięki relaksacyjnej muzyki, a w powietrzu czuć zapach żywicy.
Bursztyn w saunie. Właściwości zdrowotne bursztynu
Poza wymienionym powyżej pozytywnym oddziaływaniem na układ nerwowy, bursztyn wpływa też pozytywnie na krążenie, przemianę materii i jest też pomocny w walce ze stanami zapalnymi. Bursztynowa sauna na Litwie nie jest sauną parową. Jak wiadomo, od naszych wschodnich sąsiadów pochodzi też inny popularny koncept związany z saunowaniem – tzw. “ruska bania”.
To sauna na podczerwień, typu infrared. Nie powinno się przebywać w niej dłużej niż 20-30 minut. Okazuje się, że sauny tego typu dziś może posiadać praktycznie każdy z powodu niskiej ceny, ale też stosunkowo małych rozmiarów, które sprawdzają się nawet w niedużych mieszkaniach, o czym pisaliśmy jakiś czas temu w artykule pt. Jak wybrać saunę, by stała się integralną częścią Twojego domu?
Wracając do bursztynu, podgrzewanie go do wysokiej temperatury w opisywanej saunie ma sprzyjać wydzielaniu się tzw. kwasu bursztynowego mającego pozytywne oddziaływanie na zdrowie i wygląd człowieka.
A co zostaje osobom, które chcą mieć w domu własną saunę, ale nawet nie wiedzą, od czego zacząć? Pomocny będzie tu konfigurator sauny. Warto dowiedzieć się jak działa.
Powiązane tematy:
38