Style Switcher

Choose layout


Choose main color


Background patterns

Boxed layout only

Background images

Boxed layout only

Reset to defaults
Baseny i Sauny
  • Baseny
    • Porady–baseny
    • Firmy–Baseny
    • Wokół basenu
    • Galeria
  •  Sauny
    • Porady–sauny
    • Firmy Sauny
    • Wokół sauny
    • Galeria
  • Aquaparki
  • Firmy
    • Sauny
    • Baseny
  • o Baseny i Sauny
  • Współpraca

Jak dbać o saunę, by służyła przez długie lata?

Baseny i Sauny|  Sauny| Porady–sauny| Jak dbać o saunę, by służyła przez długie lata?

11
wrz, 2017
By Sauny
Jak dbać o saunę - przybory
  • Porady–sauny,Wokół sauny, Sauny
  • brak komentarzy
2

Sauna to doskonałe miejsce dla zdrowia i relaksu, jednak aby służyła bezproblemowo przez długie lata, trzeba ją odpowiednio konserwować i czyścić. Warto bowiem pamiętać, że jest to konstrukcja wykonana z drewna nieustannie poddawanego działaniu wysokich temperatur i wilgoci. Jak dbać o saunę?

Jak dbać o saunę

Dbanie o saunę zaczyna się już podczas korzystania z niej. Podczas każdej kąpieli należy używać ręcznika w taki sposób, aby żaden fragment ciała nie miał kontaktu bezpośrednio z drewnem. Chodzi o to, by wydzielający się w dużych ilościach pot nie wsiąkał w drewno – może się ono bowiem odbarwić, a wydalane wraz z potem toksyny są doskonałym siedliskiem dla rozwoju bakterii i innych szkodliwych drobnoustrojów. Zaleca się również, aby ręczniki w saunie nie były prane w zbyt dużej ilości detergentów, przede wszystkim środków wybielających. Wskazanym akcesorium jest również czapka do sauny.

Warto rozważyć również zastosowanie tzw. powłoki hydrofobowej >>>

Po każdej kąpieli wilgotna szmatka, co dwa tygodnie łagodne środki czyszczące

Sprzątanie sauny należy wykonywać po każdym seansie. Po pierwsze – wilgotną szmatką należy umyć wszystkie drewniane elementy, zwłaszcza podłogę oraz ławy i oparcia. Koniecznie trzeba wytrzeć wszystko do sucha, gdyż nawet najdrobniejsze ilości wody, które pozostaną w saunie po jej użyciu, mogą wnikać w drewno i powodować jego niszczenie. Półki i leżanki należy też co najmniej raz na dwa tygodnie umyć przy wykorzystaniu specjalnie do tego celu przeznaczonych środków. Detergenty powinny być przeznaczone do czyszczenia saun – zabronione jest używanie w tym celu innych środków chemicznych, używanych do codziennego sprzątania pozostałych pomieszczeń w domu. Bardzo dobrze do czyszczenia saun sprawdzają się płyny na bazie zwykłego octu – dobrze czyszczą i odkażają, a jednocześnie są bezpieczne dla skóry, nie powodują podrażnień ani uczuleń. Inne detergenty mogą natomiast podczas czyszczenia wnikać w drewno, a podczas kąpieli w saunie uwalniać szkodliwe związki chemiczne. Może to być niebezpieczne dla zdrowia użytkowników.

Co czytali inni posiadacze saun? Ekskluzywne sauny – co oferują producenci >>>

Jak dbać o saunę? Raz w miesiącu – czyszczenie sauny preparatem z chlorem

Gruntowniejsze sprzątanie sauny przeprowadza się raz w miesiącu. To ważne szczególnie wtedy, gdy z pomieszczenia korzysta większa liczba osób. Do tego wykorzystywane są już preparaty na bazie chloru, który ma silne właściwości dezynfekujące i bakteriobójcze. Jeśli w saunie znajdują się duże zabrudzenia czy przebarwienia drewna, dobrze jest je zeszlifować papierem ściernym. Po pracy koniecznie trzeba jednak usunąć wszystkie drobiny powstałego pyłu. Wszystkie prace czyszczące w saunie należy wykonywać lekko wilgotną szmatką. Zakazane jest używanie w tym celu węży z wodą czy myjek pod ciśnieniem. Nadmiar wody bardzo szybko powoduje uszkodzenia w drewnianej konstrukcji sauny, która może zacząć pleśnieć i gnić.

Specjalnego traktowania wymaga również piec. Jeśli jest to model elektryczny, wystarczy po kąpieli i jego ostygnięciu dokładnie przetrzeć go szmatką. Jeśli natomiast jest to tradycyjny piec opalany węglem, konieczne jest regularne usuwanie sadzy. Trzeba ją nie tylko wynieść, ale dopilnować, by jej resztki nie pozostały na podłodze.

Powiązane tematy:

Twoja Firma na stronie BasenyIsauny.pl
Sauna na wyłączność 
Cedrowe sauny – wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem
Kapsuła floatingowa – chcesz kupić lub skorzystać? Najpierw przeczytaj
Czapka do sauny – gadżet, czy konieczność? Do czego służą czapki do sauny
Budowa sauny – dlaczego fachowcy polecą Ci Harvia
Cedrowe sauny. Co warto wiedzieć przed zakupem?
Jak zachowywać się w saunie publicznej
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Proszę czekać

2
Portal BasenyIsauny.pl powstał też z myślą o osobach, które planują zakup lub budowę własnej sauny. Zamieszczamy tu treści poradnikowe, objaśniamy, doradzamy, a także przedstawiamy firmy, które pomogą Państwu w realizacji planów związanych z domowymi saunami.
Poprzedni artykuł Następny artykuł

Najnowsze:

Firmy–Baseny

Basen do samodzielnego montażu

  Załóżmy, że robi się coraz cieplej, do długiego weekendu jest coraz mniej czasu, a wakacje już za kilka tygodni. Dzwonisz do firm basenowych, ale każda ma rezerwacje na wiele tygodni do przodu. Proponują kontakt pod koniec wakacji a najlepiej na wiosnę, ale już przyszłego roku. Zastanawiasz się, czy dobrym – a teraz to już

Więcej

Baseny

Dlaczego Polacy coraz częściej wybierają baseny z Czech?

 Czy opłaca się sprowadzać baseny z Czech, jeśli na polskim rynku również mamy dość duży wybór różnych typów basenów, producentów i cen? Czy przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie basenu nie warto byłoby zadzwonić do firmy z Czech, by zapytać o warunki zakupu, instalacji, ale też potencjalne korzyści z wyboru czeskiego basenu?  Materiał powstał przy

Więcej

Firmy Sauny

Sauna mobilna. Producent wyjaśnia kto i po co kupuje sauny mobilne

 Wcale nie musi być na stałe związana z jednym miejscem. Co? Sauna mobilna. Producent takich saun zdradził nam, do jakich celów jego klienci kupują sauny mobilne, z jakich powodów w ostatnich miesiącach sprzedaż saun mobilnych sukcesywnie rośnie, a także, do czego są one wykorzystywane. Praktyczne zastosowania mogą być nieco zaskakujące, choć jednocześnie są całkowicie logiczne.

Więcej

Firmy Sauny

Litewskie balie ogrodowe i sauny w kształcie beczki

 Balie ogrodowe, sauny, w tym te w kształcie beczki, cieszą się w Polsce od kilkunastu miesięcy coraz większym zainteresowaniem. Polacy, którzy doświadczyli jak wszyscy, różnego rodzaju ograniczeń w związku z pandemią coraz chętniej inwestują w swoje domy i ogrody. Zdecydowanie wzrasta zainteresowania baliami ogrodowymi jak i liczba ich producentów. Wszystko po to, by spędzanie tu

Więcej

Polecane

Sauna z okrągłym oknem panoramicznym. „Rybie oko w saunie”

 Sauna z okrągłym oknem panoramicznym występuje w polskich ogrodach stosunkowo rzadko. Szkoda, bo taka sauna ogrodowa nie dość, że wygląda bardzo wyjątkowo, to pozwala użytkownikom na naprawdę unikalne widoki. Oczywiście, jeśli otoczenie sauny jest odpowiednio malownicze. Materiał powstał przy współpracy z Woodbau Polska   Sauna z okrągłym oknem. Panoramiczne rybie oko w saunie Efekt może

Więcej

Baseny

Baseny stalowe do ogrodów, stalowe baseny do domów. Przykłady

 Baseny stalowe od lat cieszą się wielką popularnościąw krajach Europy Zachodniej. Ze względu na ich długowieczność i ponadprzeciętną jakość, bardzo często decydują się na nie klienci komercyjni (parki wodne, aquaparki, hotele, ekskluzywne ośrodki SPA). Co jest wspólnym mianownikiem przy wyborze basenów ze stali nierdzewnej? Jest to inwestycja w trwałość i oszałamiający wygląd, tzw. „efekt wow”.

Więcej

  • Polityka prywatności
  • Kontakt
  • Współpraca
© 2017 Baseny&Sauny. All Rights Reserved