- Wokół sauny
- brak komentarzy
Ekowanna do kąpieli (plastikowa, wysoka miska), choć wg niektórych wygląda nieco zabawnie, może być też udanym kompromisem, dla które osób wolą zanurzyć się w wodzie na dłuższą chwilę, zamiast wybierać codziennie (często z konieczności) „szybki prysznic”. Ekologiczna wanna z plastiku? Nowa moda na ekowanny.
Ekowanna do wanny lub pod prysznic. Co to jest i komu się spodoba?
Plastikowa, wysoka balia z odpływem, czyli nasza tytułowa „ekowanna” (nazwijmy ją tak na potrzeby tej publikacji) do wanny lub pod prysznic, to niepozorne, a dla niektórych pewnie śmiesznie wyglądające rozwiązanie. Taka duża miska do kąpieli, czy wysokie wiadro do kąpieli dla dorosłych jak powiedzą inni. Ale jeśli się chwilę nad tym zastanowić, nie dziwi, że zaczyna się chyba swoista moda na posiadanie plastikowej miski do wanny i to nie tylko wśród osób mających obsesję na punkcie ekologii (ekscytują ich elektryczne samochody, „mięso bez mięsa” itd.). Oszczędzamy bowiem nie tylko wodę „dla Ziemi i przyszłych pokoleń”. Oszczędzamy też pieniądze i czas. Wszystko to ma wielką wartość dla wielu z nas.
Każda ekologiczna, plastikowa, mała, pionowa ekowanna/balia, którą możemy wstawiać na czas kąpieli do „prawdziwej” wanny lub do brodzika pod prysznicem, powinna mieć wygodny odpływ, by po kąpieli spuścić z niej bezproblemowo wodę.
Bez odpływu bardzo ciężko byłoby taką ekowannę przechylić, by wylać niej wodę po kąpieli.
Budujesz dom? Kupujesz dom lub mieszkanie? A może robisz remont?
Wejdź na EkoWanny.pl – wanny ekologiczne – korzyści >>>
Ekologiczna ekowanna do wanny. Plastikowa miska do wanny, czyli ekologiczna miska do kąpieli w wannie
Wiele osób rezygnuje z kąpieli wannie na rzecz krótkich, szybkich pryszniców. Najczęściej nie są to osoby, których na to nie stać i muszą zaoszczędzić na wodzie. Pobudki są nieco wyższe. Po prostu codzienna kąpiel w wannie wypełnionej wodą, podczas gdy w innych rejonach świata nie ma co pić, szaleją pożary i zmniejsza się powierzchnia upraw, może wywoływać u nich pewne poczucie winy, dyskomfort. Można teoretycznie napuszczać do zwykłej wanny mniej wody („po kostki” jakbyśmy powiedzieli potocznie), ale cała frajda takiej kąpieli polega przecież na komforcie zanurzenia się w wannie tak, by nad wodę wystawała jedynie głowa. Właśnie dla takich osób plastikowa, wysoka miska do kąpieli może być ciekawą alternatywą.
Jeśli czytasz ten artykuł, to albo szukasz takiej niewielkiej wanny do swojego mieszkania i dlatego trafiłeś tu z Google, albo sprzedajesz lub produkujesz takie ekowanny. Jeśli to drugie – możesz zaprezentować je osobom, które właśnie teraz ich szukają, więc nie trafiły tu przypadkiem. Mamy w tym artykule miejsce tylko dla jednej firmy. Skontaktuj się z nami przez zakładkę „kontakt”.
Plastikowa, wysoka miska do kąpieli dla osoby dorosłej. Także jeśli masz prysznic, a marzyłaś/marzyłeś o wannie
Nikt nie powiedział, że taka miska do kąpieli dla osoby dorosłej nadaje się tylko do wanny. Przecież można ją wstawiać także do brodzika pod prysznic. Wówczas na kąpieli, pomimo braku wanny spędzimy więcej czasu, jak to mówią niektórzy, „odmokniemy”.
Znajdą się oczywiście osoby, które w wannie muszą rozprostować nogi i nadzwyczaj cenią sobie możliwość położenia się i leżenia nawet godzinami, ale nie da się zadowolić każdego.
Eko Wanna to nie propozycja dla takich osób. Co istotne, ekowanny pod prysznic, to ciekawa propozycja dla osób, które z wyboru lub z konieczności posiadają w łazience jedynie prysznic, a nie wannę. Dzięki takiej plastikowej balii do kąpieli mogą one więcej czasu spędzać zanurzone w wodzie. To może być również dobra oferta dla posiadaczy bardzo małych kawalerek. Eko Wanny bez trudu mieszczą się pod prysznicem, a po zakończonej kąpieli można je wystawić od razu na zewnątrz.
Ekowanna nie jest raczej dobrym pomysłem na kąpiel dziecka. Pod względem bezpieczeństwa dzieci zdecydowanie ustępuje miejsca tradycyjnym, niskim misom, czy wanienkom. Oczywiście bezwzględnie w obu przypadkach konieczna jest obecność i opieka rodzica, ale nawet wtedy w ekowannie dużo łatwiej o nieprzyjemną sytuację, bo dla dziecka eko wanna będzie po prostu głębsza.
Mini wanna a eko-wanna – różnica
Warto dodać, że niektórzy producenci tradycyjnych wanien mają w ofercie „tradycyjne” wanny o mniejszych wymiarach, które określane są jako mini wanny (czy też miniwanny, mini-wanny). Ich głównym atutem jest również mała pojemność. Są to zatem ekologiczne wanny. W porównaniu z „wanienkami”, które są tematu tego artykułu, są też niewątpliwie dużo wygodniejsze (precyzyjniej mówiąc – stabilniejsze).
Ekowanny. Gdzie tu oszczędności?
Choć ekowanny (wanny ekologiczne) mają swoje wady, warto podsumować korzyści i oszczędności, jakie mogą wynikać z ich posiadania:
Oszczędność wody – ta korzyść zostanie jednak osiągnięta pod jednym warunkiem, że objętość wanny będzie optymalnie dopasowana dla osoby, która ma z niej korzystać. Kluczowa jest tu wyporność.
Wymiar wanny trzeba dobrać tak, żeby nasze ciało po zajęciu w miarę wygodnej pozycji „wypełniało” jak najbardziej całą objętość ekowanny. Im lepiej nasza pozycja i ciało będą dopasowane (a raczej wpasowane) w ekowannę, tym mniej wody będziemy potrzebowali do jej napełnienia po „czubek naszej brody”. Inaczej „nici” z oszczędzania wody i pieniędzy.
Jeśli nasza miska, ekowanna będzie niedopasowana, korzyść dla ekologii będzie wręcz odwrotna – przy częstych kąpielach zużyjemy jeszcze więcej wody, jeśli na kąpiele przerzuciliśmy się z szybkich pryszniców.
Oszczędność czasu – w tym wypadku chodzi tylko o czas konieczny na wypełnienie ekowanny wodą, gdy już w niej siedzimy. W porównaniu z wypełnieniem nawet połowy tradycyjnej wanny zyskujemy masę czasu.
Oszczędność pieniędzy – wynika wprost ze zmniejszenia zużycia wody. Ważne jest jednak odpowiednie dopasowanie wymiarów eko wanny do wymiarów konkretnej osoby.
Oszczędność energii cieplnej – przy tak małej powierzchni wody, jaka styka się z chłodniejszym powietrzem, utrata energii jest wolniejsza. Do tego, jeśli chcemy ocieplić, kąpiel wystarczy, że dolejemy niewielką ilość gorącej wody z kranu czy prysznica, za to nieporównywalnie większą niż gdybyś dolewali gorącą wodę do zimnej wody w tradycyjnej, wielkiej wannie.
I jeszcze coś. Czytanie w ekowannie
Wiele osób lubi w wannie czytać. Jedni wolą książki, drudzy przeglądanie sieci na smartfonie podczas kąpieli. W pozycji siedzącej jest to po prostu wygodniejsze. W przypadku smartfona można dodać, że także bezpieczniejsze, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że smartfony wyposażone są w tylny i przedni aparat…
Ekowanny. Gdzie kupić i ile to kosztuje
Na razie ekowanny, kupić można głównie na zagranicznych serwisach aukcyjnych. Często są to wyroby chińskiej produkcji. W tym artykule będziemy informować, gdy w Polsce pojawi się dystrybutor takich produktów i będzie można się im przyjrzeć osobiście np. w salonie lub polska obsługa np. przez telefon będzie umożliwiała łatwiejszy wybór odpowiedniej ekowanny. Nie bez znaczenia będzie też możliwości wymiany, naprawy, czy odesłania produktu w przypadku zakupu przez internet.
Co ciekawe w sieci można też znaleźć ekowanny o konstrukcji identycznej, jak mają baseny rozporowe lub baseny rozporowe (lub chybrydy łączącej oba te rozwiązania).
Jeśli sprowadzasz takie wanny lub zamierzasz je sprzedawać na polskim rynku, być może zainteresuje Cię reklamy w tym artykule? Napisz do nas.
Fotografia tutułowa, źródło Pinterest