- Baseny
- brak komentarzy
Elektrolizer do basenu, elektrolizery do wody, dozownik soli do basenu, czy elektrolizer soli do basenu. To różne określenia tych samych urządzeń, używanych przez właścicieli basenów mających ten sam cel – krystalicznie czysta woda w basenie. Dodajmy, że nie jest to cel łatwy do osiągnięcia, szczególnie latem, gdy panują wysokie temperatury lub (i dodatkowo) basen jest intensywnie wykorzystywany przez domowników i odwiedzających ich gości. Co to są elektrolizery, jakie dają korzyści, jak je dobierać oraz którym warto się bliżej przyjrzeć?
Partnerem publikacji jest Funam – autoryzowany dystrybutor elektrolizerów Magen eco-Energy w Polsce
Co to jest elektrolizer do basenu?
Dla wielu posiadaczy basenów pojęcie elektrolizera do wody w basenie, to coś, co brzmi w sposób zbyt naukowy, „profesjonalny”, więc mogłoby sugerować, że wymaga wiedzy i praktyki, którą posiadać mogą jedynie firmy obsługujące branżę basenową. Nic bardziej mylnego. W sprzedaży są elektrolizery do samodzielnego montażu, które sprawdzają się doskonale także w niewielkich przydomowych, czy raczej sezonowych (składanych) basenach ogrodowych. Dzięki elektrolizerom, do wody w basenie nie trzeba dodawać środków dezynfekujących, magazynować, czy dozować nieneutralnych dla użytkowników basenu substancji chemicznych (takich jak związki chloru, czy podchloryn sodu).
Co daje korzystanie z elektrolizerów?
Dzięki tym urządzeniom woda nie ma drażniącego zapachu, czy nawet smaku chloru, nie drażni też oczu i błon śluzowych, jest przy tym „miękka”. Dlaczego jest to możliwe? Bo elektrolizery wykorzystują zjawiska elektrolizy i dysocjacji do wytwarzania w słonej wodzie (poprzez elektrolizę) wolnego chloru. Służą do tego właśnie elektrolizery. Dzięki ich pracy, w roztworze soli w basenie wytwarza się jeden z najlepszych utleniaczy i dezynfektantów – kwas podchlorawy. Dzięki kontrolowanej elektrolizie możemy cieszyć się kąpielami bez swędzenia skóry, podrażnień oczu, czy blaknięcia strojów kąpielowych, za co odpowiada nieodpowiednia zawartość chloramin. Wg producenta, izraelskiej firmy Magen eco-Energy, elektrolizery Magen, to
„Najbezpieczniejsze, najbardziej ekonomiczne, naturalne i przyjazne dla środowiska systemy dezynfekcji basenów (…). Eliminują potrzebę stosowania niebezpiecznego granulowanego chloru lub chloru w płynie i wykonują ten sam proces sanitarny w bardziej naturalny, bezpieczniejszy i zdrowszy sposób”.
Elektrolizery Magen do basenów prywatnych. Jak dobrać odpowiedni elektrolizer do basenu przydomowego?
Jeśli decyzja o wyborze elektrolizera do uzdatniania wody basenowej w naszym przydomowym basenie już zapadła, to kolejnym, naturalnym krokiem jest wybór odpowiedniego urządzenia. Podstawowym, wręcz kluczowym kryterium jest objętość basenu. Firma Magen eksportuje tysiące swoich urządzeń do USA, wielu krajów Europy, a nawet Afryki. Warto odnotować, że w 2021 roku firma wprowadziła na rynek model Resilience E12, dedykowany basenom o objętości do 50 m3, gdyż takie baseny są najczęściej kupowane na Starym Kontynencie. Czy nie jest tak również i w Polsce? Na pewno tak, jeśli do obliczeń wliczymy także baseny stelażowe, rozporowe, czy tzw. baseny kanadyjskie, które również można uzdatniać elektrolizerami. W tym artykule zajmujemy się rozwiązaniami do basenów prywatnych.
Elektrolizery Magen AquaBlue Light – do basenów o objętości nie większej niż 30 m3
Elektrolizery Magen eco-Energy AquaBlue Light, to najtańsze z tego typu urządzeń, a zarazem najprostsze w montażu i obsłudze. Są przeznaczone do basenów prywatnych, naziemnych – rozkładanych (stelażowych) bądź też pompowanych. W czym tkwi ich prostota? Otóż nie posiadają żadnych elementów służących do regulacji parametrów. Zawartość wolnego chloru regulowana jest czasem pracy urządzenia, czyli poprzez wyłączanie zasilania lub z użyciem tzw. timer’a (zegara tygodniowego). Aby wszystko działało bez zastrzeżeń, nie wolno zapominać o okresowym (najlepiej raz w tygodniu) sprawdzeniu parametrów wody (w tym odczyn pH i wolny chlor) zgodnie z załączoną do urządzenia instrukcją.
Podsumujmy. Tani i prosty w instalacji i w obsłudze elektrolizer do niewielkiego basenu? AquaBlue Light. Składa się z dwóch elementów: sterownika (zasilacza) montowanego w pobliżu basenu (na ścianie bądź na podłożu), oraz montowanej w basenie, przy użyciu samoprzylepnych rzepów, niebieskiej „celi” z elektrodą z tytanu.
Elektrolizery Magen Resilience E
Linia elektrolizerów Magen Resilience E przeznaczona jest do basenów o nieco większej objętość. Maksymalnym objętościom dedykowane są poszczególne modele: do 50 m3 (Resilience E12), do 60 m3 (Resilience E18), do 120 m3 (Resilience E40) oraz do 150 m3 (model Resilience E60). Charakteryzuje je niewygórowana cena oraz stosunkowo prosta obsługa. W odróżnieniu od serii Magen AquaBlue Light, są to urządzenia kompaktowe – celę z elektrodą chloru wraz ze sterownikiem umieszczono tu w jednej obudowie. Jak w praktyce wygląda panel urządzenia, oraz ustawianie parametrów, można zobaczyć na specjalnie przygotowanym filmie:
Jak widać powyżej, obsługa jest bardzo prosta, a służą do niej jedynie 4 przyciski.
Na tym samym kanale znajdziemy też film prezentujący, jak wyglądają komunikaty ostrzegawcze dotyczące parametrów wody generowane przez urządzenie, takie jak: zużyta lub zakamieniona elektroda, niskie zasolenie, brak przepływu wody, czy niska temperatura wody:
Jako ciekawostkę dodać można, że elektrolizery serii Resilience E działają nawet, gdy stężenie soli w wodzie basenowej jest tak niskie, jak stężenie soli w ludzkiej łzie.
Elektrolizery Magen Resilience D Plus
Czy elektrolizery są odpowiednie także do dużych basenów prywatnych? Tak, ale muszą być to odpowiednie elektrolizery, przykładowo takie jak Resilience D Plus marki Magen. Obsługują one baseny o objętości nawet do 150 m3 (model D7 Plus). Pozostałe modele z tej linii to D3 Plus i D5 Plus (odpowiednio 70 m3 i 120 m3). Obsługa tych urządzeń jest niemal równie prosta jak modeli z serii Resilience E (posiadają jedynie 2 przyciski więcej). Natomiast samą instalację warto zlecić fachowcom, którzy optymalnie dobiorą miejsce i pozycję urządzeń do basenu. Warto wspomnieć, że sterownik posiada wodoszczelną obudowę, co umożliwia jego montaż na zewnątrz pomieszczeń. Bardzo praktyczna jest funkcja Turbo. Pozwala ona zwiększać produkcję chloru do maksymalnego poziomu 100% w okresach dużego zapotrzebowania. Mogą to być sytuacje, gdy z basenu korzysta duża liczba użytkowników, temperatura na zewnątrz jest wysoka czy gdy woda zaczyna zmieniać barwę na „niepokojącą”. Elektrolizery Magen Resilience D Plus są jednymi z najbardziej zaawansowanych technicznie urządzeń tego typu na rynku przy jednocześnie bardzo atrakcyjnej cenie.
Elektrolizery marki BAYROL
Znana wielu posiadaczom basenów (m.in. z chemii do basenów) marka Bayrol posiada w swoim portfolio również elektrolizery. Są to modele Salt Relax PRO (baseny do 70 m3) oraz Salt Relax Power (do 170 m3), wybierane przez klientów głównie do basenów całoroczych. Dlaczego wymieniamy je zaraz obok elektrolizerów Magen? Bo w odróżnieniu od tych pierwszych posiadają one nieco inny osprzęt, dzięki któremu możemy kontrolować obsługę parametrów z poziomu smartfona czy komputera. To z kolei jest ważne dla pewnej grupy klientów. Z innych wyróżników warto wymienić wyjątkowo dużą rozpiętość stężenia soli. Dla Salt Relax PRO powinno się ono zawierać pomiędzy 1,5 – 100 g/l (kg/m3 ). Ta druga wartość graniczna pozwala na zastosowanie takiego elektrolizera nawet w basenach solankowych. Czy 1,5 g/l (kg/m3 ), to dużo czy mało? Tu, jako odpowiedź podać można, że stężenie soli w Morzu Bałtyckim to około 7 g/l. Dużą zaletą tych konkretnie urządzeń jest proste w obsłudze menu, także w języku polskim.
Elektroliza soli we własnym basenie. Od czego zacząć?
Uzdatnianie wody basenowej metodą elektrolizy zyskuje coraz więcej zwolenników pośród posiadaczy basenów. Część z nich woli odejść od używania chloru (choć jest on skuteczny i tani), gdyż w połączeniu ze związkami organicznymi skutkiem jego używania mogą być podrażnienia skóry i oczu. Natomiast elektroliza jako metoda uzdatniania wody basenowej umożliwia uzyskanie chloru z roztworu soli w sposób mniej inwazyjny dla ciała i skóry użytkowników basenu. Zalety kąpieli solankowych są znane i wykorzystywane od lat. Nie dziwi więc, skądinąd słuszne przekonanie o ich pozytywnym wpływie na zdrowie i samopoczucie. Woda zasolona staje się bardziej „miękka”, co dodatkowo zwiększa przyjemność z kąpieli. I właśnie z pomocą elektrolizerów z roztworu soli uzyskuje się kwas podchlorawy, który skutecznie dezynfekuje i utlenia basenową wodę. Jednak woda w basenie, w którym chcemy używać elektrolizera, powinna „mieścić się” w określonych parametrach, by urządzenie działało optymalnie. Owe parametry podawane są w instrukcjach obsługi konkretnych modeli.
Jak dobrać i zainstalować odpowiedni elektrolizer soli w basenie prywatnym
Powiedzmy, że decyzja już zapadła, chcemy wykorzystać zalety elektrolizy w swoim własnym basenie, ale nie bardzo wiemy jak się do tego przygotować, jak zainstalować elektrolizer, a nawet jaki elektrolizer wybrać. Mamy też obawy o to, czy szybko opanujemy jego obsługę i okresową kontrolę parametrów wody. Najlepszym rozwiązaniem będzie poradzenie się kogoś, kto się na tym zna. W tym celu zapraszamy do kontaktu z przedstawicielami firmy Funam:
tel. 600 753 709
tel. 531 937 911
tel. 602 368 795
tel. 604 129 293
Dodatkowych informacji o poszczególnych modelach elektrolizerów Magen i Bayrol zasięgnąć mogą Państwo wchodząć na stronę Funam.