Style Switcher

Choose layout


Choose main color


Background patterns

Boxed layout only

Background images

Boxed layout only

Reset to defaults
Baseny i Sauny
  • Baseny
    • Porady–baseny
    • Firmy–Baseny
    • Wokół basenu
    • Galeria
  •  Sauny
    • Porady–sauny
    • Firmy Sauny
    • Wokół sauny
    • Galeria
  • Aquaparki
  • Firmy
    • Sauny
    • Baseny
  • o Baseny i Sauny
  • Współpraca

Fitosauna inaczej fitobeczka. Zdrowotny seans we własnym domu i nie tylko

Baseny i Sauny|  Sauny| Wokół sauny| Fitosauna inaczej fitobeczka. Zdrowotny seans we własnym domu i nie tylko

17
lis, 2017
By Sauny
fitobeczka w promocji
  • Wokół sauny
  • brak komentarzy
3

Fitosauna (nazywana także fitobeczką), coraz częściej pojawia się w domach Polaków. Co to jest fitosauna, co to jest fitobeczka, jak działa fitosauna, ile kosztuje, gdzie kupić i jak używać fitosauny?


Partnerem publikacji jest Forest Feel


Co to jest fitosauna. Co to jest fitobeczka?

Fitosauna (inaczej fitobeczka) to jednoosobowa, owalna lub prostokątna kabina wykonana z drewna, w której na ciało oddziałuje para wodna, najczęściej z domieszką ziół. Fitosauna, to taka mniejsza, tania sauna. W fitobeczce siadamy na siedzisku, którego wysokość jest przeważnie regulowana. Fitobeczka, fitosauna jest zamykana i otwierana od wewnątrz, a głowa w trakcie seansu wystaje ponad zamykaną pokrywę powstałej w ten sposób jakby „beczki saunowej” (przez co korzystanie z fitosauny wygląda z zewnątrz dość „intrygująco”). Fitobeczka (marki Forest Feel) wyposażona jest w generator pary o mocy 2000w i pojemności 4,2 litra, zasilany prądem 230 V ze zwykłego gniazdka. Ilość wytwarzanej pary możemy regulować za pomocą przycisków znajdujących się na urządzeniu (skala 1-9) lub za pomocą dołączonego do zestawu pilota. Nie jest potrzebne żadne przyłącze wodno-kanalizacyjne. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z niej we własnym domu. Jak nietrudno się domyślić, podczas korzystania z fitosauny nie jest potrzebna czapka do sauny

fitobeczk forestfeel

(Fot. Forest Feel Krupińscy)

Fito sauna czy fito beczka?

Już na wstępie tego artykułu warto odnotować, że w Polsce używa się zamiennie kilku różnych słów czy kombinacji słów, czy raczej rodzajów pisowni, mając na myśli tak naprawdę to samo. Są to: fitosauna i fitobeczka (pisane łącznie), fito sauna i fito beczka (pisane rozłącznie), fito-sauna i fito-beczka (pisane z łącznikiem). 

Inni czytali także: Jak sprzedać rezerwacje w niepogodę i poza sezonem. Prowadzenie pensjonatu, hotelu, noclegów

Jak działa fitosauna – korzyści dla zdrowia

Przebywanie w saunie, w tym także w saunie domowej – fitosaunie powoduje podniesienie temperatury skóry, co stymuluje organizm do wytwarzania większej ilości komórek odpornościowych. To z kolei wzmacnia układ immunologiczny, który jest w stanie skuteczniej walczyć z wirusami i chorobami. Dodatkowo, korzystanie z fito-sauny przyczynia się do poprawy krążenia krwi, ponieważ w podwyższonej temperaturze krew krąży szybciej, co umożliwia efektywniejsze doprowadzanie tlen i substancji odżywczych do komórek ciała. Fitosauna – fitobeczka, ma również znaczący wpływ na oczyszczanie organizmu z toksyn, ponieważ podczas korzystania z niej gruczoły potowe pracują sprawniej, co pozwala na wydalanie niebezpiecznych związków i niepotrzebnych produktów przemiany materii.

fitosauna jak wejść 1280(Fot. Forest Feel Krupińscy)

Korzystanie z fito sauny nie tylko dla lepszego samopoczucia, ale i dla wyglądu

Wysokie temperatury pobudzają metabolizm i przyspieszają proces odchudzania, co jest korzystne również dla osób, które chcą zrzucić dodatkowe kilogramy. Jednak największą zaletą korzystania z fitosauny jest jej działanie relaksujące i antystresowe. Przebywanie w saunie pobudza organizm do produkcji hormonów szczęścia, takich jak serotonina i endorfiny, co przyczynia się do redukcji napięcia w mięśniach i odprężenia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Osoby korzystające z sauny często odczuwają poprawę samopoczucia i stanu emocjonalnego. Niepodważalne zalety wynikające z korzystania z sauny to zniwelowanie napięcia mięśniowego, które często jest skutkiem stresu. Przebywanie w saunie prowadzi do rozluźnienia i regeneracji sztywnych oraz zmęczonych mięśni, co przyczynia się do poprawy samopoczucia za sprawą relaksu i odprężenia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Dodatkowo, możliwość korzystania z sauny w domu stanowi niezwykły komfort, który pozwala na skorzystanie z jej zalet bez konieczności wychodzenia z domu.

Sauna z parą idealna do domu

Sauna beczka, czyli fitosauna, to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą korzystać z sauny w domu, ale nie lubią wysokich temperatur i nadmiernie wilgotnego powietrza charakterystycznego dla tradycyjnych saun mokrych. W saunie beczkowej temperatura nie przekracza 60 stopni Celsjusza, co pozwala uniknąć duszności i zmęczenia. Co więcej, fito beczka charakteryzuje się kompaktowym rozmiarem, dzięki czemu jest łatwa do przenoszenia i nie wymaga skomplikowanych instalacji. Wystarczy podłączyć ją do gniazdka elektrycznego.

Konstrukcja fitosauny

Konstrukcja domowej sauny beczki ma swoje atuty. Znajdujące się w niej siedzisko oraz otwór na górze pozwalają na uniknięcie nagrzewania i parowania głowy, dzięki czemu proces parowania i nagrzewania jest skierowany wyłącznie na ciało. Dzięki optymalnej temperaturze wewnątrz, bez przegrzewania organizmu można cieszyć się terapeutycznymi właściwościami sauny. Ciepło przenika całe ciało, działając relaksująco i odprężająco, zwłaszcza w połączeniu z olejkami eterycznymi i ziołami. Bliskie ciału ciepło zapewnia działanie prozdrowotne i relaksacyjne zarówno dla ciała, jak i dla zmysłów.

fitosauna siedzisko

termometr do fitosauny (1)

(Fot. Forest Feel Krupińscy)

Czy korzystanie z fitobeczki jest trudne? Czy dzieci i osoby starsze mogą korzystać z fitosauny?

Osoby starsze i dzieci mogą korzystać z fitosauny tylko za pozwoleniem lekarza. Nie powinno się korzystać z sauny bezpośrednio po spożytym posiłku, czy po spożyciu alkoholu. Dla bezpieczeństwa przed korzystaniem z zabiegów zalecamy zasięgnięcie opinii lekarza prowadzącego.

Producent fitosaun

Firma Forest Feel Krupińscy będąca partnerem tego artykułu, to jeden z nielicznych producentów fitosaun nie tylko w Polce, ale i w Europie. Firma oferuje wysyłkę na terenie całego kraju w cenie 180 zł brutto. Koszt transportu do innego kraju jest ustalany indywidualnie. Fitosauna sprzedawana jest w całości i jest niewielkich rozmiarów: wys. 143 cm, 76 cm, 90 cm, waga 60 kg. Bez problemu zmieści się w standardowych drzwiach, jak również może być łatwo transportowana dzięki swojej niewielkiej wadze. 

fitobeczki sklep

fitosauna producent polska

(Fot. Zakład proukcyjny Forest Feel Krupińscy)

Fitosauny do użytku prywatnego vs fitosauny do wykorzystania komercyjnego

W ofercie Forest Feel znajdziemy uniwersalną, perfekcyjnie wykonaną (jak na zdjęciach) kompaktową fito saunę, którą wstawić można do domu, a także mieszkania. Zdarzają się też klienci kupujący fitobeczki w celu wzbogacenie oferty swoich usług (ośrodki SPA, gabinety masażu, kwatery na wynajem itp.). W przypadku użytkowania komercyjnego fitosauny, należy zwrócić szczególną uwagę na eksploatację zgodną z instrukcją. W innym wypadku możemy narazić nasz sprzęt na awarie, a nawet zniszczenie, czy utratę gwarancji. Warto więc omówić cel zakupu ze sprzedającym i skorzystać z praktycznych wskazówek. Przykładowo, dla modelu fitobeczki oferowanej przez Forest Feel, w przypadku użytku komercyjnego, ale i prywatnego należy pamiętać, że przerwy między seansami powinny trwać minimum dwie godziny. Związane jest to z naturalnymi właściwościami drewna, które musi mieć czas, by „oddać” wodę wchłoniętą wcześniej w postaci pary. Taka przerwa zapobiega odkształceniom i oddziaływaniu wilgoci na drewno i konstrukcję beczki. 

Ile kosztuje fitosauna, fitobeczka? Fitosauna cena, fitobeczka cena

Na polskim rynku cena fitosauny waha się od około 7 do 10 tysięcy złotych. Oczywiście w zestawie powinien być generator pary oraz wszystkie niezbędne akcesoria. Na stronie internetowej forestfeel.com.pl w każdej chwili możemy sprawdzić aktualną cenę fitosauny w sklepie online, a przy okazji zobaczyć, czy obecnie obowiązuje jakaś promocja.

klapa fitobeczka (1)

(Fot. Forest Feel Krupińscy)

Gdzie mogę postawić fitosaunę?

Tak naprawdę, ze względu na jej rozmiary i stosunkowo niewielką wagę, fitobeczkę można ustawić praktycznie w każdym pomieszczeniu, w którym mamy gniazdko 230 V (dokładniej podłączamy generator pary, który jest w zestawie). Oczywiście najbardziej „naturalnym” wyborem jest łazienka, choćby dlatego, że wychodząc z fitobeczki mamy pod ręką ręczniki, szlafrok, a po jakimś czasie możliwość opłukania się w wannie lub pod prysznicem. Nie jest to jednak warunek, bo do łazienki możemy przejść z innego pomieszczenia, w którym postawimy naszą fitosaunę.

Jak używać fitosauny?

Fitosaunę należy uruchomić na 15-20 minut przed planowanym seansem w celu nagrzania i uruchomienia generatora pary. Przed wejściem do sauny, należy dodać do generatora filtrowaną wodę i opcjonalnie zioła lub olejki aromaterapeutyczne, aby wzbogacić seans. Po wejściu do sauny, warto usiąść wygodnie na ławce i położyć ręcznik pod stopy. Zaleca się, aby druga osoba pomogła zamknąć drzwi i owinąć szyję ręcznikiem, aby zminimalizować ucieczkę pary na zewnątrz oraz zapewnić podparcie dla głowy. Po zakończeniu seansu, warto przeznaczyć kilkanaście minut na dodatkowy odpoczynek. Aby przedłużyć efekty oddziaływania ziół i olejków, zaleca się wstrzymać od kąpieli lub prysznica przez co najmniej godzinę lub dwie.

Zanim skorzystasz z fitobeczki?

Przed skorzystaniem z fitosauny: 

  • Zapytaj swojego lekarza, czy nie ma przeciwwskazań do kąpieli w fitosaunie związanych z Twoim zdrowiem
  • Zapoznaj się wnikliwie z instrukcją obsługi urządzenia i zaleceniami producenta
  • Stosuj się do zaleceń producenta dotyczących czasu seansu w fitobeczce
  • Stosuj się do zaleceń związanych z zakresem temperatur wewnątrz fito beczki
  • Pamiętaj o przerwach między seansami
  • Po wyjściu z fitosauny nie zapomnij, aby przewietrzyć pomieszczenie
  • Stosuj się do zaleceń związanych z pielęgnacją drewna i osprzętu fitosauny.

A cedrowa fitobeczka?

Fitosauny można wytwarzać również z cedru syberyjskiego. Obecnie z powodu sytuacji międzynarodowej jest to materiał prawie niemożliwy do pozyskania. Na szczęście drewno cedrowe nie jest jedynym, jakie nadaje się do budowy fitobeczek. Firma rodzinna Forest Feel Krupińscy produkuje fitosauny ze sprawdzonego drewna lipowego. W przyszłości firma planuje poszerzyć swoją ofertę o fitosauny poziome oraz te stworzone z osiki lub cedru, gdy materiał ten będzie ponownie dostępny do pozyskania. Warto obserwować stronę www i być na bieżąco ze wszystkimi nowościami.

Fitobeczki, fitosauny dla ośrodków spa, salonów kosmetycznych, kwater, pensjonatów. Sprzedaż, zakup

Bardzo dobrym pomysłem jest zakup fitosuany do celów komercyjnych. Fitobeczki można spotkać w ofercie salonów SPA, hoteli, gospodarstw agroturystycznych, salonów kosmetycznych. Na rynku mamy też fitosauny dla salonów masażu, odnowy biologicznej, gabinetów naturoterapeutycznych itp. Choć jeszcze kilka lat temu fitosauny były kojarzone jako produkt dla klientów indywidualnych, to już dziś możemy napotkać je coraz częściej jako produkt promujący hotele czy ośrodki odnowy biologicznej. Opinie na temat fitosauny są na tyle pozytywne, że stały się czymś, co przyciąga uwagę klientów i wyróżnia konkretny ośrodek na tle konkurencji. Warto zauważyć, że jeśli ktoś przyjmuje więcej gości, możliwy jest zakup hurtowy fitosaun w Forest Feel Krupińscy. W takim przypadku, liczba fitobeczek, ich specyfikacja, a także ich cena mogą być ustalane indywidualnie. Zachęcamy więc do kontaktu bezpośrednio z polskim producentem fitosaun, firmą Forest Feel Krupińscy pod numerem telefonu 881 745 000. 

Powiązane tematy:

Przyczepka do roweru z sauną – czyli sauna dla rowerzystów

Wiele osób błędnie używa tego słowa. Jak rozpoznać prawdziwe Jacuzzi®?

Bania ruska, bio i fitosauna, solna, caldarium - Sauny

Jak dbać o saunę, by służyła przez długie lata?

Jak zachowywać się w saunie publicznej

Sauna na wyłączność 

Pływająca sauna z prawdziwego zdarzenia. Wskakuj na pokład.

Olejki eteryczne do sauny, zapachy do sauny – wprowadzenie

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Proszę czekać

3
Portal BasenyIsauny.pl powstał też z myślą o osobach, które planują zakup lub budowę własnej sauny. Zamieszczamy tu treści poradnikowe, objaśniamy, doradzamy, a także przedstawiamy firmy, które pomogą Państwu w realizacji planów związanych z domowymi saunami.
Poprzedni artykuł Następny artykuł

Najnowsze:

Baseny

Baseny stalowe do ogrodów, stalowe baseny do domów. Przykłady

 Baseny stalowe od lat cieszą się wielką popularnościąw krajach Europy Zachodniej. Ze względu na ich długowieczność i ponadprzeciętną jakość, bardzo często decydują się na nie klienci komercyjni (parki wodne, aquaparki, hotele, ekskluzywne ośrodki SPA). Co jest wspólnym mianownikiem przy wyborze basenów ze stali nierdzewnej? Jest to inwestycja w trwałość i oszałamiający wygląd, tzw. „efekt wow”.

Więcej

Baseny

Dlaczego Polacy coraz częściej wybierają baseny z Czech?

 Czy opłaca się sprowadzać baseny z Czech, jeśli na polskim rynku również mamy dość duży wybór różnych typów basenów, producentów i cen? Czy przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie basenu nie warto byłoby zadzwonić do firmy basenowej z Czech, by zapytać o warunki zakupu, instalacji, ale też potencjalne korzyści z wyboru czeskiego basenu?  Materiał powstał

Więcej

 Sauny

Sauna z okrągłym oknem panoramicznym. „Rybie oko w saunie”

 Sauna z okrągłym oknem panoramicznym to coraz bardziej popularny rodzaj sauny wśród Polaków i przedstawicieli branży turystycznej. Duża w tym zasługa firmy Sunday Spa, która działa na rynku już 16 lat i ma na swoim koncie kilkaset realizacji tego typu, z których wybrane prezentujemy poniżej na zdjęciach.  Materiał powstał przy współpracy z Sunday Spa   

Więcej

Wokół sauny

Wiele osób błędnie używa tego słowa. Jak rozpoznać prawdziwe Jacuzzi®?

 Coraz więcej osób w Polsce ma świadomość istnienia marki Jacuzzi® niezależnie od potocznego używania tego słowa dla wszystkich wanien SPA. Historia tworzenia pierwszego urządzenia z hydroterapią nieodłącznie wiąże się z założycielami marki Jacuzzi®. Jeśli dotąd nie zastanawiałeś się nad pochodzeniem słowa „jacuzzi” – międzynarodowego synonimu urządzeń z hydromasażem – a dodatkowo być może pracujesz w branży

Więcej

Baseny

Staw kąpielowy od A do Z – Hydroidea

17Staw kąpielowy – rozwiązanie coraz częściej rozważane i wybierane przez osoby, które stawiają przede wszystkim na zdrowie domowników mających korzystać z częstych kąpieli w basenie. Choć budowa stawów kąpielowych wymaga naukowej wiedzy i zastosowania dedykowanych rozwiązań, jest ona możliwa od jakiegoś czasu i w Polsce, dzięki firmom takim jak Hydroidea. Firma ta jest  z klientem

Więcej

Baseny

Nawierzchnia wokół basenu. Płytki, kostka, drewno?

2Gdy basen jest już gotowy, nie oznacza to, że prace wokół niego zostały już zakończone. Równie ważna, jak budowa samej niecki czy instalacja pomp, jest nawierzchnia wokół basenu. Brzeg basenu powinien łączyć w sobie kilka cech – funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz estetykę. Materiał powstał przy współpracy z Best-Granit.pl   Nawierzchnia wokół basenu. Główne rodzaje nawierzchni Sposobów

Więcej

  • Polityka prywatności
  • Kontakt
  • Współpraca
© 2017 Baseny&Sauny. All Rights Reserved
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Zostając na niej wyrażasz na to zgodę. Instrukcje, jak zmienić ustawienia Twojej przeglądarki znajdziesz w Polityce Prywatności.Zamknij powiadomieniePolityka prywatności