- Baseny
- brak komentarzy
Myślisz o prywatnym basenie i lubisz kontakt z naturą? Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest ekologiczny staw kąpielowy o wyjątkowych walorach estetycznych i zdrowotnych. Teraz takie kąpielisko możesz stworzyć samodzielnie. Na rynku pojawiła się bowiem oferta firmy Hydroidea, która obejmuje kompletne zestawy do budowy stawów kąpielowych, spełniających surowe normy i zalecenia stowarzyszeń branżowych.
Materiał Partnera: Hydroidea
Gotowe zestawy do budowy stawów kąpielowych – woda bezpieczna dla człowieka i środowiska
Moda na naturalne stawy kąpielowe przyszła z Zachodu wiele lat temu, ale w Polsce tego typu zbiorniki wodne wciąż są mało znane. Najczęściej pełnią funkcję rekreacyjną i dekoracyjną, wspierając przy tym bioróżnorodność ogrodu i tworząc pozytywny mikroklimat. Staw kąpielowy można zaaranżować w taki sposób, aby wyglądał jak dzikie jezioro, oczko wodne w górach, część morza z piaszczystą plażą lub basen w nowoczesnym stylu. Najważniejszy jest jednak sposób uzdatniania wody, który – w przeciwieństwie do basenów tradycyjnych – wykorzystuje mechaniczno-biologiczne procesy samooczyszczania się wód. W taki sposób można uzyskać krystalicznie czystą wodę pozbawioną chloru, ozonu i innych substancji chemicznych, które nie są obojętne ani dla użytkowników kąpieliska, ani dla fauny i flory. Woda w stawie kąpielowym jest bezpieczna dla człowieka i środowiska. Kąpiel w takiej wodzie jest nie tylko przyjemniejsza, ale również zdrowsza, a nawet… tańsza. Pomimo tego, że staw kąpielowy wymaga regularnej pielęgnacji, koszty związane z jego utrzymaniem są niższe w porównaniu do basenu tradycyjnego o tej samej wielkości.
Przyjemność przez cały rok
Każdy staw kąpielowy powinien być odizolowany od podłoża i składać się z dwóch stref: rekreacyjno-kąpielowej i regeneracyjno-bagiennej, która pełni rolę filtra biologicznego. Właśnie w niej następuje oczyszczanie wody przy dużym udziale odpowiednio dobranych gatunków roślin. W zależności od wielkości, stosunku obu stref względem siebie oraz zastosowanych metod filtracji wyróżnia się pięć podstawowych typów stawów kąpielowych. Zdecydowana ich większość (typy: I, II i III) powstaje jednak na świeżym powietrzu, stanowiąc istotny element aranżacji ogrodu. Chcesz korzystać z kąpieliska przez cały rok? W takiej sytuacji możesz zdecydować się na szczególny rodzaj stawu (typ IV i V) – ekobasen. To kąpieliska z najwyższej półki, lokalizowane zarówno w ogrodach jak i w pomieszczeniach, częściowo lub w pełni zadaszonych. Rośliny na ogół stanowią tylko dekorację i nie odgrywają większej roli w filtracji. Woda oczyszczana jest zaawansowanymi technologicznie urządzeniami, a procesy konserwacyjne i pielęgnacyjne są często zautomatyzowane.
Prawidłowe działanie
Tylko odpowiednio zaprojektowany, wykonany i pielęgnowany staw kąpielowy w pełni zaprezentuje swoje piękno i zapewni satysfakcję swoim użytkownikom. Niestety, niewłaściwe podejście i brak eksperckiej wiedzy wśród wykonawców-amatorów, ale również „profesjonalistów” oraz oszczędzanie na materiałach i systemie filtracyjnym często kończy się problemami, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie kąpieliska. W efekcie korzystanie z niego staje się w końcu niemożliwe, co pociąga za sobą znacznie większe koszty związane z jego przebudową. Dlaczego tak się dzieje? Kluczem do prawidłowego działania stawu kąpielowego jest zachowanie równowagi biologicznej w stworzonym ekosystemie wodnym. Tylko w takich warunkach zostaje uruchomiony proces samooczyszczania się wody, podobnie jak w naturalnych zbiornikach wodnych. Znaczenie ma nie tylko projekt i wykonanie, ale również dobór rozwiązania i systemu filtracyjnego dostosowanych do typu stawu kąpielowego oraz parametrów wody, którą będzie on napełniany.
Samemu, ale ze wsparciem
Z uwagi na fakt, że budowa stawu kąpielowego wymaga dużego doświadczenia i fachowej wiedzy, nie polecamy podejścia do tematu całkowicie samodzielnie. Gotowe zestawy do tworzenia zbiorników wodnych tego typu wiele ułatwiają, ponieważ zostały w pełni przemyślane i przygotowane przez specjalistów. Odpowiednie wsparcie projektowe pozwoli jednak uniknąć ewentualnych błędów, które często popełniają laicy, budując staw kąpielowy całkowicie „na własną rękę”. Zanim dojdzie do wyboru projektu i materiałów, warto wykonać podstawowe lub rozszerzone badania parametrów wody, a także przeanalizować inne kluczowe kwestie, takie jak ukształtowanie i wielkość terenu, na którym ma powstać staw kąpielowy. Wyniki badania wody są jednak kluczowe. Od nich zależy bowiem wybór typu stawu i jego wielkość, a także dobór: właściwej technologii filtracyjnej, sorpcyjnych minerałów filtracyjnych czy roślin wodnych. Bez tej wiedzy można popełnić sporo błędów, które dość szybko dadzą o sobie znać.
Budowa stawu kąpielowego. Dwa rodzaje gotowych zestawów
Kompletne zestawy do budowy stawów kąpielowych zostały stworzone z myślą o firmach wykonawczych i osobach prywatnych, które chcą samodzielnie wykonać kąpielisko ekologiczne i jednocześnie zaoszczędzić pieniądze. Zestawy zawierają materiały najwyższej jakości i odpowiednio dobrane systemy filtracyjne, co daje gwarancję prawidłowego funkcjonowania stawu kąpielowego. Jedyny minus takiego rozwiązania to narzucony z góry kształt stawu i jego wielkość, ale producent zapewnia, że może podejść indywidualnie do oczekiwań klienta. Aktualnie dostępne są dwa kompletne zestawy do samodzielnego montażu. Pierwszy to staw kąpielowy typu IV, czyli basen ekologiczny Naturpool o powierzchni 44 m² i głębokości 1,4 m, drugi – staw kąpielowy typu III o powierzchni 100 m² i głębokości 1,8 m. Pierwszy zestaw zawiera gotowy projekt i wszystkie elementy pozwalające na złożenie najmniejszego dostępnego na rynku basenu ekologicznego. Nie wymaga uzyskania zezwolenia budowlanego, a profesjonalny system filtracyjny zapewnia krystalicznie czystą wodę pomimo niedużej strefy regeneracyjnej, której powierzchnia wynosi jedynie 3 m x 1,25 m. Drugi zestaw umożliwia stworzenie stawu kąpielowego idealnego dla dwóch osób, z roślinami w strefie regeneracyjnej. W skład zestawu wchodzą m.in. minerały sorpcyjne posiadające atest PZH oraz dodatkowe akcesoria, które minimalizują ryzyko rozwoju glonów nitkowatych. Za krystalicznie czystą wodę w tym przypadku odpowiada profesjonalny system filtracyjny HydroGravity. Oba komplety zawierają materiały najwyższej jakości, co gwarantuje stworzenie komfortowych warunków w stawach kąpielowych i zapewnia prawidłowy przebieg procesów samooczyszczania się wody.
Możesz sporo zaoszczędzić
Cena budowy indywidualnego stawu kąpielowego zależy m.in. od jego typu (I, II, III, IV lub V), wielkości i rodzaju systemu filtracyjnego, zastosowania dodatkowych urządzeń oraz użytych materiałów, dlatego może się wahać w dość szerokich granicach. Jeżeli poszukujesz tańszego, ale równie dobrego rozwiązania, gotowe zestawy stawów kąpielowych mogą być właśnie dla Ciebie. Otrzymujesz nie tylko gotowy projekt technologiczny, dokumentację projektową i wszystkie materiały oraz urządzenia kompatybilne ze stawem kąpielowym określonego typu, ale znacznie więcej. Cena np. zestawu drugiego zawiera ponadto: profesjonalną analizę wody, którą zostanie napełniony staw, substrat sorpcyjny BioChalix, sadzonki roślin wodnych z upraw ekologicznych, wysokiej jakości substraty filtracyjne BioPorif, BioZeolit i BioKalonit, preparaty startowe EcoGerm Starter i EcoGerm Lakes, a nawet całoroczny program pielęgnacyjny dla stawu kąpielowego! Jak na pierwszą wyprawkę to naprawdę sporo, tym bardziej, że rola naturalnych preparatów ekologicznych podczas rozruchu stawu jest olbrzymia i ciężko byłoby bez nich stworzyć odpowiednie warunki w ekosystemie wodnym. W zestawie otrzymujesz kompletny pakiet – montujesz, aplikujesz preparaty i staw kąpielowy gotowy jest do użytku. Cena zestawu do montażu stawu kąpielowego typu IV – Naturpool 44 m² wynosi nieco ponad 40,5 tys. zł netto, natomiast zestawu do wykonania stawu kąpielowego typu III – 100 m² to nieco ponad 69 tys. zł netto.
W taki sposób możesz dość szybko stworzyć staw kąpielowy, który będzie spełniać surowe normy i zalecenia stowarzyszeń branżowych, a przede wszystkim – stanie się miejscem wytchnienia i zdrowego relaksu oraz ostoją naturalnego piękna.