- Porady–sauny, Sauny
- brak komentarzy
Korzystanie z sauny ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, kondycję oraz samopoczucie. Ale wyłącznie wtedy, gdy robimy to w sposób prawidłowy. Jak korzystać z sauny? Wiele osób podczas kąpieli w saunie popełnia błędy, które obniżają skuteczność jej działania lub wręcz sprawiają, że może zaszkodzić zdrowiu.
Jak korzystać z sauny
Z uwagi na dosyć skrajne warunki, jakie panują we wnętrzu sauny, nie należy z kąpieli w niej korzystać zbyt często. Zaleca się, aby osoby zdrowe, które do sauny chodzą w celach profilaktycznych, zażywały kąpiele 2-3 razy w tygodniu. Liczbę seansów można nieco zwiększyć w przypadku saun mokrych, w których warunki nie są aż tak skrajne. Zobacz, jakie rodzaje saun masz do wyboru, zanim podejmiesz najlepszą dla siebie decyzję.
Sauna domowa
W dalszym ciągu niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach można mieć saunę we własnym domu, a zmieści się nawet w łazience. Sauna w mieszkaniu to też już nie rzadkość odkąd pojawiły się w sprzedaży gotowe sauny dwuosobowe. Niektóre modele mogą zajmować powierzchnię niewiele większą niż pralka, czy kabina prysznicowa. Najprostszym rozwiązaniem są tzw. Infrasauny, o których pisaliśmy w innym artykule. Zobacz jak wyglądają w praktyce >>>
Sauna – lepiej nie po wysiłku ani obfitym posiłku
Ponieważ sauna jest miejscem stworzonym nie tylko dla zdrowia, ale też dla relaksu, warto korzystać z niej wieczorem, gdy nie mamy już w planach żadnych innych obowiązków. Nie jest jednak wskazane, aby rozpoczynać seans od razu po zakończonym wysiłku fizycznym lub umysłowym. Nie należy również wchodzić do sauny na czczo, gdyż może grozić to omdleniem, a także po zbyt dużym posiłku. Gdy organizm jest nastawiony na trawienie, nie reguluje w sposób właściwy procesów cieplnych. W dniu, w którym planuje się skorzystanie z sauny, należy również całkowicie unikać picia alkoholu. Tuż przed wejściem do sauny należy wziąć letni prysznic, a następnie bardzo dokładnie osuszyć całą skórę, aby nie uległa poparzeniu wewnątrz kabiny.
Podczas kąpieli w saunie zadbaj o jak największy komfort
W saunie należy usiąść lub położyć się na ławie w taki sposób, aby wszystkie części ciała były na jednakowym poziomie. Niektórzy użytkownicy saun siedzą podczas seansu, inni leżą – najważniejsze, by była to pozycja taka, która zapewnia absolutny komfort i odprężenie. Ze względu na wysoką temperaturę powietrza należy oddychać jednocześnie przez nos i ustami. Już po krótkim czasie pobytu w saunie na skórze pojawia się pot, w momencie maksymalnego nagrzania całe ciało powoli nacieramy dłońmi. Jednorazowy seans w saunie nie powinien przekraczać kilkunastu minut. Pamiętaj koniecznie o czapce do sauny.
Przeczytaj także: Sauna sucha – sauna fińska. Charakterystyka
W momencie, gdy mamy uczucie całkowitego nagrzania, trzeba z sauny wyjść i schłodzić ciało naprzemiennie chłodnym i ciepłym prysznicem, kończąc na zimnym prysznicu. Przed ponownym wejściem do kabiny należy odczekać co najmniej 10 minut. Nie powinno się przedłużać pobytu, gdyż – wbrew pozorom – nie zwiększy to pozytywnego, zdrowotnego działania, a może spowodować uczucie osłabienia. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z saunowaniem, powinny na początku robić sobie krótsze seanse, aby ich organizm miał czas przyzwyczaić się do trudnych warunków panujących w kabinie. Po zakończeniu seansu w saunie koniecznie należy uzupełnić utracone płyny, aby zapobiec odwodnieniu organizmu. Warto wypić nawet litr wody mineralnej lub ziołowej herbaty, która dodatkowo zadziała odprężająco.