- Baseny,Porady–baseny
- brak komentarzy
W większości domowych i przydomowych basenów woda wymieniana jest dosyć rzadko, przede wszystkim ze względu na koszty. Dlatego też instalacja basenowa powinna być wyposażona w pompę i filtry, które zapewnią prawidłowy obieg wody oraz jej regularne oczyszczanie. Dowiedz się, jak zadbać o czystą wodę w basenie?
Jak zadbać o czystą wodę w basenie?
Woda w basenie krąży w obiegu zamkniętym, dlatego też powinna być regularnie, stale oczyszczana. Kąpiel w brudnej wodzie nie jest bowiem ani przyjemna, ani tym bardziej bezpieczna dla zdrowia.
Przeczytaj także: Chemia do basenu
Pompa, skimmery, filtry
Woda z basenu wypływać może na wiele sposobów. W większych basenach uchodzi najczęściej przez rynnę przelewową zamontowaną wzdłuż ścian basenu. W przydomowych basenach częściej jednak stosowane są specjalne skimmery, czyli zamontowane w ścianach punkty odpływowe. Są one wyposażone w sita, które zatrzymują większe zanieczyszczenia i nie pozwalają im się dostać do wnętrza instalacji.
Na sam początek, warto poznać ruchome zadszenie do basenu.
Mniejsze zanieczyszczenia, które przedostaną się przez sita, trafiają następnie do filtrów piaskowych i tam są wychwytywane. Przy intensywnym korzystaniu z basenu takie filtry należy czyścić co kilka dni, gdyż mogą się zapychać. Filtry piaskowe płucze się wodą przepływającą przez instalację. Później wodę tę należy wylać, ewentulanie ponownie wykorzystać, choćby do nawodnienia trawnika w ogrodzie. Podczas płukania powstaje ubytek wody, który należy uzupełnić – w ten sposób choć część wody wymieniana jest na nową.
Jednym z najważniejszych parametrów zarówno pompy basenowej, jak i filtrów, jest wydajność. Im większa, tym oczywiście lepiej. Pompa powinna pracować tak sprawnie, aby umożliwiała kompletną wymianę wody w niecce basenowej cztery razy w ciągu jednej doby. Jednym z ciekawych typów pomp basenowych jest inwerterowa pompa basenowa.
Co z większymi zanieczyszczeniami?
Nawet najsprawniejsza instalacja filtrująca do basenu nie usunie zanieczyszczeń, które pływają na powierzchni wody, a następnie opadają na dno. Mogą to być liście, fragmenty ogrodowej ściółki, włosy i inne większe elementy, które nie przepłyną przez sita filtrujące. Do usuwania takich zabrudzeń służą specjalne odkurzacze basenowe. Działają one sprawnie pod wodą, dlatego nie ma konieczności pozbywania się wody z basenu w celu uprzątnięcia dna. Większość odkurzaczy basenowych podłącza się bezpośrednio do instalacji filtrującej wodę. Wykorzystują one jej pompę do sprawnego działania. Odkurzacze zasysają wszystkie zanieczyszczenia i pozostawiają czystą powierzchnię.
Niektóre, najnowocześniejsze modele są zdalnie sterowane – mogą samodzielnie poruszać się po dnie lub po ścianach basenu. Są to już jednak produkty dosyć ekskluzywne i kosztują kilka razy więcej niż standardowe odkurzacze basenowe.
Częstotliwość korzystania z odkurzacza jest uzależniona od lokalizacji basenu – jeśli znajduje się on pod drzewami, trzeba go sprzątać dużo częściej. Aby ograniczyć ilość zanieczyszczeń wpadających do wody, warto przykrywać basen wtedy, gdy z niego nie korzystamy. Jednym z najprostszych, ale bardzo skutecznych przykryć, są folie polietylenowe, które po rozłożeniu pływają po powierzchni basenu.
Bez uzdatniania ani rusz
Pompa, filtry i odkurzacze doskonale usuwają duże i widoczne zanieczyszczenia, pozostaje jednak kwestia niewidocznych osadów oraz różnych form życia, które mogą zalęgnąć się na ścianach basenu lub w wodzie. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
O czym świadczą poszczególne zabrudzenia basenu oraz nietypowo wyglądająca woda:
Zielona woda w basenie
Inni czytali także: Brudna woda w basenie. Co zrobić? Antyglon, chlor i poziom pH >>>
– jeśli dotychczas krystalicznie czysta woda zaczyna przybierać odcień zieleni, to znak, że rozwijają się w niej algi. Pierwszym objawem ich pojawienia się są śliskie naloty na dnie i na ścianach basenu. Na pojawienie się alg najbardziej narażone są baseny, które znajdują się na pełnym słońcu z dala od cienia.
Mętna woda w basenie
– najczęściej jest efektem zanieczyszczeń mechanicznych, liści czy wpadających owadów. Drobne zanieczyszczenia pozostają bowiem nawet wtedy, gdy większe elementy zostaną usunięte.
Obecność bakterii w wodzie basenowej
– pojawiają się w basenach, które nie są wystarczająco często sprzątane. Ich pożywką są rozkładające się liście, owady czy inna materia organiczna. Oznaką obecności bakterii w basenie są śliskie naloty na ścianach basenu oraz nieprzyjemny zapach wody, który z dnia na dzień potęguje się.
Aby przywrócić wodzie krystaliczną czystość, konieczne jest jej uzdatnianie. Najczęściej przeprowadza się je za pomocą dezynfekcji, koagulacji oraz dbania o prawidłowy odczyn pH.
Chlorowanie wody w basenie – najprostsza dezynfekcja
Najprostszą i najpopularniejszą formą dezynfekcji jest chlorowanie wody w basenie. Chlor może być dodawany ręcznie lub dozowany automatycznie za pomocą specjalnych dozowników. Można go podawać w formie płynnej, granulowanej lub w postaci tabletek. Chlor w wodzie działa antybakteryjnie, zabija wszelkie drobnoustroje i pozostawia wodę czystą. Alternatywą dla chlorowania jest zastosowanie urządzeń, które wytwarzają chlor ze zwykłej soli kuchennej. Sól dodaje się do wody przed wlaniem jej do niecki basenu. Plus jest taki, że dezynfekcja przy użyciu soli kuchennej jest sporo tańsza niż przy stosowaniu specjalistycznych preparatów chloru. Niestety, drogie są urządzenia, które do tego służą. Aby cieszyć się tańszą dezynfekcją, trzeba więc najpierw sporo zainwestować.
Koagulacja i prawidłowe pH wody w basenie, czyli jak zadbać o czystą wodę w basenie
Aby utrzymać wysoką czystość wody, konieczne jest nie tylko jej chlorowanie, ale również koagulacja. Na rynku dostępne są specjalne preparaty, które po dodaniu do wody wychwytują nawet najdrobniejsze cząstki zanieczyszczeń i łączą je w większe części. Takie skumulowane zanieczyszczenia są następnie wychwytywane przez filtry basenowe.
Woda w basenie powinna mieć prawidłowe pH na poziomie około 7,4. Jeśli odczyn będzie bardziej zasadowy, będzie to powodować wytrącanie się z wody wapnia i osadzanie go w postaci kamienia. Natomiast kwaśniejszy odczyn wody w basenie będzie powodował korozję metalowych elementów basenu. A korozja plus woda powodują zaczerwienienia oczu oraz podrażnienia skóry u osób, które korzystają z basenu. Aby utrzymać prawidłowy odczyn wody w basenie, należy regularnie dodawać do niej środki służące do korekty pH. Podobnie jak w przypadku preparatów chloru, na rynku dostępne są środki dozowane ręcznie lub automatycznie.