- Baseny,Porady–baseny
- brak komentarzy
Jeśli planujemy wybudować basen stacjonarny od podstaw, warto najpierw dokładnie policzyć, ile nas to będzie kosztowało. Bardzo często na początku nie uwzględniamy wielu kosztów, które w trakcie realizowania prac znacznie podwyższają cenę całej inwestycji. Poniżej doradzamy jak policzyć wstępny koszt budowy basenu.
Koszt budowy basenu
– jest uzależniony przede wszystkim od jego rozmiarów, materiałów wybranych do jego wykonania i wykończenia oraz akcesoriów dodatkowych. Średnia cena basenu zlokalizowanego na świeżym powietrzu o średnich rozmiarach to około 36-40 tysięcy złotych.
Interesują Cię niższe koszty związane z budową i eksploatacją basenu? Przeczytaj koniecznie: Stawy kąpielowe >>>
Koszt budowy basenu hotelowego
Tu nie ma jednej prostej odpowiedzi. Wiele zależy od kilku czynników, które są bardzo zróżnicowane w zależności od potrzeb zlecającego. Np. takich jak wymiary basenu, jaki będzie materiał użyty do budowy niecki, jakie będzie wykończenie basenu czy w koszt budowy basenu wliczone są okresowe usługi serwisowe wiele innych.
Najkosztowniejsza jest niecka basenowa
Najwięcej kosztów pochłania przygotowanie i wykonanie niecki basenowej. Najczęściej wybierane rozmiary niecek to 8×4 m. oraz 1,5-2 m. głębokości. Najbardziej trwałe są niecki betonowe lub marmurowe (o materiałach do budowy niecek pisaliśmy tu) . Te pierwsze to wydatek rzędu 30 tysięcy, te drugie są o około 10 tysięcy droższe. W podane ceny wliczone są przeważnie zarówno prace ziemne, jak i późniejsze roboty wykończeniowe.
Tańszą opcją jest niecka poliestrowa (przeczytaj artykuł o basenach poliestrowych TU >>>) – przy średniej wielkości basenie trzeba na nią wydać około 20 tysięcy. Innym rozwiązaniem może być niecka stalowa kosztująca około 25 tysięcy. Jednak ta opcja najczęściej wybierana jest dla basenów znajdujących się pod dachem, a nie na świeżym powietrzu. Atrakcyjnym kosztowo rozwiązaniem może być też zestaw do budowy stawów kąpielowych.
Może to Cię zainteresuje? Ile trwa budowa basenu i jak ją zaplanować w czasie?
W jakich przypadkach koszt budowy basenu wzrośnie?
Podane ceny wykonania i wykończenia niecek basenowych dotyczą gruntu, który można nazwać bezproblemowym. Niestety- niekiedy okazuje się, że teren, który z pozoru wydaje się idealny, nie stwarza warunków do umieszczenia w nim basenu. Najczęstsze problemy to zbyt wysoko stojące wody gruntowe, które sprawiają, że grunt pod niecką basenu będzie się osuwał i powodował trudne do naprawienia uszkodzenia. Z tej sytuacji jest oczywiście wyjście. Basen może zostać umieszczony trochę płycej, dodatkowo trzeba wykonać nasyp gruntowy, w który zostanie wpuszczona niecka. Koszt takich robót to około 50 zł za metr kwadratowy, ostateczna cena jest więc uzależniona od rozmiarów planowanego basenu. Warto w kosztach budowy basenu uwzględnić również, coś co robi się na samym końcu – nawierzchnia wokół basenu.
Warto uwzględnić w kosztach budowy także ewentualne zadaszenie basenu. Na rynku dostępnych jest kilka sprawdzonych marek tego typu asortymentu, a ma on niewątpliwie wiele zalet. Zabezpiecza wodę w basenie przed zanieczyszczeniami (np. spadające liście, trawa), zwiększa też bezpieczeństwo (szczególnie jeśli w rodzinie są małe dzieci), a niektóre modele umożliwiają kąpiel, nawet gdy nie dopisuje aura, pada deszcz, lub temperatura nie zachęca do kąpieli. Kolejnym rozwiązaniem, które można uwzględnić w kosztorysie jest pergola nad basenem.
W kosztach uwzględnić trzeba zakup akcesoriów basenowych
Nawet gdy basen jest już wykopany, wymurowany i pokryty odpowiednim wykończeniem, nie znaczy to, że można już z niego korzystać. Do prawidłowego funkcjonowania basenu konieczne są różne elementy i akcesoria, które trzeba zamontować przed korzystaniem z uroków kąpieli. Budowa samej niecki basenowej pochłania około 60 procent kosztów całej inwestycji w basen. Pozostałe 40 procent trzeba wydać na takie elementy, jak rury doprowadzające wodę (oraz ich zainstalowanie), akcesoria oczyszczające wodę, środki dezynfekujące, oświetlenie, drabinkę basenową, ewentualnie ogrzewanie, a także na zadaszenie lub przysłonę, która będzie chroniła wodę przed zanieczyszczeniami. W zależności od potrzeb konkretnego basenu oraz ilości wybranych akcesoriów basenowych, ich koszt może wynieść od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy. W najlepszej sytuacji przy szacowaniu kosztów są osoby, które mają w swojej miejscowości firmy budujące baseny. Można też zdecyować się na nieco tańszy basen do samodzielnego montażu.
Przeczytaj także i zapobiegaj: Glony w basenie
Oprócz kosztu wykonania basenu ważne są również koszty jego późniejszej eksploatacji. W ciągu roku na użytkowanie basenu trzeba wydać około 1500-2000 zł. Są to przede wszystkim koszty chemii basenowej (bez niej nieuchronnie pojawi się brudna woda w basenie) oraz ewentualnego podgrzewania wody.
Może warto też jeszcze raz przemyśleć, jak wyobrażamy sobie korzystanie z basenu i do czego tak naprawdę będzie nam potrzebny? Być może nie zależy nam na basenie do codziennego pływania długodystansowego, a chcemy po prostu co jakiś czas się wymoczyć? Część osób coraz częściej rozważa wybór balii ogrodowej zamiast małego basenu. Powód? Balia jest dużo tańsza, do tego całoroczna (wysoka temperatura wody umożliwia kąpiele nawet zimą, gdy termometr pokazuje wartości ujemne), a jej konstrukcja i cała filozofia “saunowania“ sprzyja poniekąd integracji czy to z rodziną, czy ze znajomymi we własnym ogrodzie.
Koszt budowy basenu 25 m
Jaki jest koszt budowy basenu o długości 25 metrów? To już wymiar, który nie nadaje się raczej do większości przydomowych ogrodów, dla basenów użytkowników indywidulanych. Tego typu baseny zamawiają instytucje i firmy komercyjne. Najdroższe mogą być baseny ze stali nierdzewnej. Basen 25 metrów to coś, co interesuje jednostki samorządowe, bowiem jes to wymiar w sam raz dla gminy czy powiatu. Jednak na pytanie jaki jest koszt basenu 25 metrów (długości) nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, gdyż przy budowie takiego obiektu jest już wiele zmiennych. Najelpiej więc kontaktować się z firmami, które zajmują się budową basenów i porozmawiać o przygotowaniu wycenu baseu uwzględniające potrzeby danej gminy czy powiatu.
Inni czytali także: Basen z kontenera.
Częsty wybór: Inwerterowa pompa ciepła
Gdy już wybudujemy własny basen, warto zadbać o bezpieczeństwo domowników i czystość wody. Dochodzi więc jeszcze jeden, choć proporcjonalnie już niewielki koszt. Chodzi tu o przykrycia basenowe.
Nie zapominajmy też, że koszt budowy basenu w największej mierze zależy od technologii budowy, na jaką się zdecydujemy. Inny będzie koszt wybudowania basenu w technologii np. prestiżowej marki Berndorf, a inne będą oczywiście koszty budowy basenów z bloczków styropianowych.
Co może być dość zaskakujące wbrew pozorom stosunkowo tanio wypaść może budowa stawu kąpielowego. Co więcej, eksploatacja takiego zbiornika również może być tańsza niż „standardowego basenu”.
Inni czytali: Dlaczego basen na balkon to słaby pomysł?