- Wokół sauny, Sauny
- brak komentarzy
Zarówno kąpiel w łaźni parowej, jak i w saunie parowej to formy dbania o zdrowie i dobre samopoczucie, z których korzystano już w czasach starożytnych. Dzisiaj, gdy formy naturalnego dbania o zdrowie powracają do łask, zarówno łaźnia, jak i sauna cieszą się stale rosnącą popularnością.
Łaźnia parowa a sauna parowa – różnice
Choć czasami pojęcia sauny i łaźni parowej używane są zamiennie, w rzeczywistości są to dwa różne pomieszczenia, zarówno pod względem budowy, jak i warunków panujących w ich wnętrzu. Przede wszystkim, sauna parowa jest pomieszczeniem, które zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz wykonane jest z drewna. W jej wnętrzu panuje dosyć wysoka temperatura na poziomie 70-90 stopni Celsjusza. Wilgotność powietrza utrzymuje się natomiast na poziomie około 50 procent.
Zobacz także, czy potrzebna Ci czapka do sauny?
Sauna parowa – dobroczynny wpływ, ale nie każdemu odpowiadają warunki
Kąpiel w saunie polega na naprzemiennym poddawaniu organizmu działaniu wysokich i niskich temperatur, w celu wywołania szoku i pobudzenia do pracy układu odpornościowego. Wewnątrz sauny spędza się kilkanaście minut, następnie trzeba wyjść i schłodzić ciało wodą. Zabieg powtarza się w zależności od potrzeb 2-3 razy. W przypadku korzystania z sauny, szczególnie tradycyjnej, opalanej piecem na drewno, sporo czasu zajmuje jej nagrzewanie. Są też rozwiązania, które znacznie ułatwiają proces korzystania z sauny. Czas nagrzewania kabiny może sięgać od kilkunastu minut nawet do godziny. We wnętrzu sauny panują dosyć trudne warunki – jest bardzo gorąco – co niektórym osobom nie odpowiada. Dla takich osób dobrym rozwiązaniem jest korzystanie nie z sauny, a łaźni parowej. Ma ona równie dobroczynny wpływ na zdrowie, ale warunki w jej wnętrzu są zdecydowanie bardziej znośne dla osób z niej korzystających.
Przeczytaj także: Nowość na rynku – Harvia Spot
Co to jest wanna ofuro?
Stuprocentowa wilgotność w łaźni
W odróżnieniu od sauny parowej, łaźnia parowa – nazywana też czasem sauną rzymską lub turecką – jest we wnętrzu wykończona ceramiką, tworzywem sztucznym lub szkłem. Dodatkowo jest wyposażona w specjalny agregat parowy, który wdmuchuje do jej wnętrza parę. W saunie parowej wilgotność sięga 100 procent, natomiast temperatura we wnętrzu jest sporo niższa niż w saunie – najczęściej w granicach od 35 do 55 stopni Celsjusza. Wysokość temperatury można regulować w zależności od indywidualnych potrzeb. Większość użytkowników łaźni parowej najlepiej czuje się w temperaturze 36-42 stopnie. Aby we wnętrzu łaźni parowej uzyskać odpowiednie warunki temperatury i wilgotności, wystarczy zaledwie kilka minut. Jest więc stworzona do częstego korzystania z niej. Można z niej korzystać praktycznie codziennie, doskonale dba o nawilżenie skóry, odpręża, poprawia krążenie i ma świetny wpływ na dobre samopoczucie. Z łaźni parowej nie powinny korzystać jedynie osoby chorujące na astmę lub inne schorzenia układu oddechowego.
Zobacz także: Moda na nowoczesne sauny. A może lepsza jest niewielka sauna dwuosobowa?
Masz ogród? Zobacz sauny ogrodowe.
Inni czytali także: Sauna do domu, za kilka tysiecy? >>>
A co z odpowiedzią na pytanie łaźnia parowa a sauna parowa? Pod kątem działania na organizm sauna i łaźnia parowa mają dosyć podobny wpływ. Różnice polegają na warunkach panujących wewnątrz kabiny. Warto więc wypróbować zarówno saunę, jak i łaźnię i przekonać się, po której z nich jest lepsze samopoczucie. Wybór powinien być kwestią indywidualną każdego użytkownika.
Zobacz też: Co to jest sauna mobilna?