Style Switcher

Choose layout


Choose main color


Background patterns

Boxed layout only

Background images

Boxed layout only

Reset to defaults
Baseny i Sauny
  • Baseny
    • Porady–baseny
    • Firmy–Baseny
    • Wokół basenu
    • Galeria
  •  Sauny
    • Porady–sauny
    • Firmy Sauny
    • Wokół sauny
    • Galeria
  • Aquaparki
  • Firmy
    • Sauny
    • Baseny
  • o Baseny i Sauny
  • Współpraca

Łaźnia parowa a sauna parowa – różnice

Baseny i Sauny|  Sauny| Wokół sauny| Łaźnia parowa a sauna parowa – różnice

11
wrz, 2017
By Sauny
Łaźnia parowa a sauna parowa
  • Wokół sauny, Sauny
  • brak komentarzy
2

Zarówno kąpiel w łaźni parowej, jak i w saunie parowej to formy dbania o zdrowie i dobre samopoczucie, z których korzystano już w czasach starożytnych. Dzisiaj, gdy formy naturalnego dbania o zdrowie powracają do łask, zarówno łaźnia, jak i sauna cieszą się stale rosnącą popularnością.

Łaźnia parowa a sauna parowa – różnice

Choć czasami pojęcia sauny i łaźni parowej używane są zamiennie, w rzeczywistości są to dwa różne pomieszczenia, zarówno pod względem budowy, jak i warunków panujących w ich wnętrzu. Przede wszystkim, sauna parowa jest pomieszczeniem, które zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz wykonane jest z drewna. W jej wnętrzu panuje dosyć wysoka temperatura na poziomie 70-90 stopni Celsjusza. Wilgotność powietrza utrzymuje się natomiast na poziomie około 50 procent.

Sauna parowa – dobroczynny wpływ, ale nie każdemu odpowiadają warunki

Kąpiel w saunie polega na naprzemiennym poddawaniu organizmu działaniu wysokich i niskich temperatur, w celu wywołania szoku i pobudzenia do pracy układu odpornościowego. Wewnątrz sauny spędza się kilkanaście minut, następnie trzeba wyjść i schłodzić ciało wodą. Zabieg powtarza się w zależności od potrzeb 2-3 razy. W przypadku korzystania z sauny, szczególnie tradycyjnej, opalanej piecem na drewno, sporo czasu zajmuje jej nagrzewanie. Są też rozwiązania, które znacznie ułatwiają proces korzystania z sauny. Czas nagrzewania kabiny może sięgać od kilkunastu minut nawet do godziny. We wnętrzu sauny panują dosyć trudne warunki – jest bardzo gorąco – co niektórym osobom nie odpowiada. Dla takich osób dobrym rozwiązaniem jest korzystanie nie z sauny, a łaźni parowej. Ma ona równie dobroczynny wpływ na zdrowie, ale warunki w jej wnętrzu są zdecydowanie bardziej znośne dla osób z niej korzystających.

Przeczytaj także: Nowość na rynku – Harvia Spot

Stuprocentowa wilgotność w łaźni 

W odróżnieniu od sauny parowej, łaźnia parowa – nazywana też czasem sauną rzymską lub turecką – jest we wnętrzu wykończona ceramiką, tworzywem sztucznym lub szkłem. Dodatkowo jest wyposażona w specjalny agregat parowy, który wdmuchuje do jej wnętrza parę. W saunie parowej wilgotność sięga 100 procent, natomiast temperatura we wnętrzu jest sporo niższa niż w saunie – najczęściej w granicach od 35 do 55 stopni Celsjusza. Wysokość temperatury można regulować w zależności od indywidualnych potrzeb. Większość użytkowników łaźni parowej najlepiej czuje się w temperaturze 36-42 stopnie. Aby we wnętrzu łaźni parowej uzyskać odpowiednie warunki temperatury i wilgotności, wystarczy zaledwie kilka minut. Jest więc stworzona do częstego korzystania z niej. Można z niej korzystać praktycznie codziennie, doskonale dba o nawilżenie skóry, odpręża, poprawia krążenie i ma świetny wpływ na dobre samopoczucie. Z łaźni parowej nie powinny korzystać jedynie osoby chorujące na astmę lub inne schorzenia układu oddechowego.

Inni czytali także: Sauna do domu, za kilka tysiecy? >>>

A co z odpowiedzią na pytanie łaźnia parowa a sauna parowa? Pod kątem działania na organizm sauna i łaźnia parowa mają dosyć podobny wpływ. Różnice polegają na warunkach panujących wewnątrz kabiny. Warto więc wypróbować zarówno saunę, jak i łaźnię i przekonać się, po której z nich jest lepsze samopoczucie. Wybór powinien być kwestią indywidualną każdego użytkownika.

Powiązane tematy:

Sauna mobilna – wynajem dla firm i osób prywatnych
Balia dwuosobowa
Sauna do mieszkania. Modele, aranżacje, inspiracje, rodzaje
Sauna na wyłączność 
Budowa sauny domowej krok po kroku
Ekowanna do wanny lub pod prysznic. Oszczędzaj wodę nie rezygnując z kąpieli
Sauna gotowa czy na zamówienie?
Golden Saunas  — "nie wykonaliśmy dotąd dwóch identycznych saun"
Rating: 4.0/5. From 1 vote.
Proszę czekać

2
Portal BasenyIsauny.pl powstał też z myślą o osobach, które planują zakup lub budowę własnej sauny. Zamieszczamy tu treści poradnikowe, objaśniamy, doradzamy, a także przedstawiamy firmy, które pomogą Państwu w realizacji planów związanych z domowymi saunami.
Poprzedni artykuł Następny artykuł

Najnowsze:

Firmy–Baseny

Basen do samodzielnego montażu

  Załóżmy, że robi się coraz cieplej, do długiego weekendu jest coraz mniej czasu, a wakacje już za kilka tygodni. Dzwonisz do firm basenowych, ale każda ma rezerwacje na wiele tygodni do przodu. Proponują kontakt pod koniec wakacji a najlepiej na wiosnę, ale już przyszłego roku. Zastanawiasz się, czy dobrym – a teraz to już

Więcej

Baseny

Dlaczego Polacy coraz częściej wybierają baseny z Czech?

 Czy opłaca się sprowadzać baseny z Czech, jeśli na polskim rynku również mamy dość duży wybór różnych typów basenów, producentów i cen? Czy przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie basenu nie warto byłoby zadzwonić do firmy z Czech, by zapytać o warunki zakupu, instalacji, ale też potencjalne korzyści z wyboru czeskiego basenu?  Materiał powstał przy

Więcej

Firmy Sauny

Sauna mobilna. Producent wyjaśnia kto i po co kupuje sauny mobilne

 Wcale nie musi być na stałe związana z jednym miejscem. Co? Sauna mobilna. Producent takich saun zdradził nam, do jakich celów jego klienci kupują sauny mobilne, z jakich powodów w ostatnich miesiącach sprzedaż saun mobilnych sukcesywnie rośnie, a także, do czego są one wykorzystywane. Praktyczne zastosowania mogą być nieco zaskakujące, choć jednocześnie są całkowicie logiczne.

Więcej

Firmy Sauny

Litewskie balie ogrodowe i sauny w kształcie beczki

 Balie ogrodowe, sauny, w tym te w kształcie beczki, cieszą się w Polsce od kilkunastu miesięcy coraz większym zainteresowaniem. Polacy, którzy doświadczyli jak wszyscy, różnego rodzaju ograniczeń w związku z pandemią coraz chętniej inwestują w swoje domy i ogrody. Zdecydowanie wzrasta zainteresowania baliami ogrodowymi jak i liczba ich producentów. Wszystko po to, by spędzanie tu

Więcej

Polecane

Sauna z okrągłym oknem panoramicznym. „Rybie oko w saunie”

 Sauna z okrągłym oknem panoramicznym występuje w polskich ogrodach stosunkowo rzadko. Szkoda, bo taka sauna ogrodowa nie dość, że wygląda bardzo wyjątkowo, to pozwala użytkownikom na naprawdę unikalne widoki. Oczywiście, jeśli otoczenie sauny jest odpowiednio malownicze. Materiał powstał przy współpracy z Woodbau Polska   Sauna z okrągłym oknem. Panoramiczne rybie oko w saunie Efekt może

Więcej

Baseny

Baseny stalowe do ogrodów, stalowe baseny do domów. Przykłady

 Baseny stalowe od lat cieszą się wielką popularnościąw krajach Europy Zachodniej. Ze względu na ich długowieczność i ponadprzeciętną jakość, bardzo często decydują się na nie klienci komercyjni (parki wodne, aquaparki, hotele, ekskluzywne ośrodki SPA). Co jest wspólnym mianownikiem przy wyborze basenów ze stali nierdzewnej? Jest to inwestycja w trwałość i oszałamiający wygląd, tzw. „efekt wow”.

Więcej

  • Polityka prywatności
  • Kontakt
  • Współpraca
© 2017 Baseny&Sauny. All Rights Reserved