Style Switcher

Choose layout


Choose main color


Background patterns

Boxed layout only

Background images

Boxed layout only

Reset to defaults
Baseny i Sauny
  • Baseny
    • Porady–baseny
    • Firmy–Baseny
    • Wokół basenu
    • Galeria
  •  Sauny
    • Porady–sauny
    • Firmy Sauny
    • Wokół sauny
    • Galeria
  • Aquaparki
  • Firmy
    • Sauny
    • Baseny
  • o Baseny i Sauny
  • Współpraca

Samodzielna budowa sauny domowej

Baseny i Sauny|  Sauny| Porady–sauny| Samodzielna budowa sauny domowej

11
wrz, 2017
By Sauny
Samodzielna budowa sauny domowej, narzędzia
  • Porady–sauny, Sauny
  • brak komentarzy
 

Choć na rynku sporo jest gotowych saun, które wystarczy jedynie zainstalować we własnym domu, wiele osób decyduje się na samodzielną budowę sauny. Wbrew pozorom, nie jest to trudne zadanie. Przy odrobinie wysiłku i dobrym projekcie samodzielna budowa sauny domowej jest w zasięgu ręki. 

Samodzielna budowa sauny domowej – najpierw odpowiedni projekt

Zanim zabierzemy się za budowę sauny warto zadbać o dobry projekt. W tym przypadku można skorzystać z gotowych, katalogowych projektów oferowanych przez niektóre firmy lub zamówić projekt “od zera”. To drugie rozwiązanie  – sauna na zamówienie  – będzie szczególnie korzystne w sytuacji, gdy sauna ma mieć nietypowe wymiary lub ma stanąć w nietypowym pomieszczeniu. Na przykład na strychu pod skosami.

Przeczytaj także: Budowa sauny domowej krok po kroku

Właściwie dobierz parametry techniczne

Przed zamówieniem projektu trzeba również zaplanować, jak duża ma być sauna i ilu osobom ma służyć. Nieco inne parametry techniczne muszą mieć bowiem niewielkie jedno lub dwuosobowe sauny, a inne sauny duże, przeznaczone dla czterech czy pięciu osób. Nie chodzi tu tylko o wymiary samej kabiny, a co za tym idzie – ilość dostępnej powierzchni.

Na rynku dostępne są również sauny gotowe, które kosztują kilka tysięcy złotych, a zmieszczą się do większkości łazienek, czy innych niewielkich pomieszczeń w domu, a nawet mieszkaniu. O takich saunach pisaliśmy w artylule pt. Jak wybrać saunę, by stała się integralną częścią Twojego domu? Zaletą tego typu saun jest to, że przeważnie są dość, a nawet bardzo tanie.

Równie ważne są parametry pieca sauny

Większość inwestorów budujących sauny domowe decyduje się na piece elektryczne, które są łatwe w obsłudze, nie wymagają sprzątania ani dodatkowego miejsca na składowanie drewna na opał. O rodzajach pieców pisaliśmy w jednym z wcześniejszych wpisów. Piec elektryczny przeznaczony do niewielkiej sauny wymaga instalacji jednofazowej. Duży piec do ogrzania dużej kabiny potrzebuje już do podłączenia trójfazowej instalacji. Bardzo często instalacja elektryczna w budynku nie jest możliwa do przebudowania, aby uzyskać odpowiednie dla pieca parametry. Wtedy niestety trzeba zadowolić się sauną o mniejszych wymiarach. Na rynku polskim, ale też na rynkach Europy Zachodniej, najpopularniejszymi plecami do saun są piece marki Harvia.

Zadbaj o sprawną wentylację sauny

Przed wykonaniem sauny trzeba dobrze zaplanować, jak będzie wyglądał system wentylacji. We wnętrzu kabiny powietrze jest bowiem bardzo wilgotne, a skraplająca się para wodna musi mieć ujście. W przeciwnym razie bardzo szybko sauna we własnym domu może stać się źródłem wielu problemów – grzyba na ścianie, pleśni czy zniszczenia elementów wyposażenia wnętrza. W przypadku saun tradycyjnych dobrym rozwiązaniem jest zwykła wentylacja grawitacyjna, czyli dwa otwory w kabinie- wlotowy i wylotowy.

Nawiew sauny 

Nawiew powinien znajdować się pod piecem umiejscowionym na ścianie drzwiowej, natomiast najlepszym miejscem na wywiew jest otwór w ścianie po przekątnej od nawiewu. Wylotowy otwór wentylacyjny powinien odprowadzać powietrze do kratki wentylacyjnej, która znajduje się w pionie budynku. Jeśli takiej kratki w pomieszczeniu, w którym stanie sauna nie ma, wtedy powietrze powinno być odprowadzane do najbliższego pomieszczenia, w którym taki wylot się znajduje. Warto również pamiętać, że sauna powinna znajdować się w pomieszczeniu, w którym jest dostęp do bieżącej wody, aby po wyjściu z sauny można było od razu schłodzić ciało.

 

Powiązane tematy:

Piec do sauny – opalany drewnem czy elektryczny?
Jak dbać o saunę, by służyła przez długie lata?
Cedrowe sauny. Co warto wiedzieć przed zakupem?
Sauna do mieszkania. Modele, aranżacje, inspiracje, rodzaje
Sauna mobilna. Producent wyjaśnia kto i po co kupuje sauny mobilne
Budowa sauny – dlaczego fachowcy polecą Ci Harvia
Jak korzystać z sauny – praktycznie wskazówki
Jak zachowywać się w saunie publicznej
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Proszę czekać

 
Portal BasenyIsauny.pl powstał też z myślą o osobach, które planują zakup lub budowę własnej sauny. Zamieszczamy tu treści poradnikowe, objaśniamy, doradzamy, a także przedstawiamy firmy, które pomogą Państwu w realizacji planów związanych z domowymi saunami.
Poprzedni artykuł Następny artykuł

Najnowsze:

Firmy–Baseny

Basen do samodzielnego montażu

  Załóżmy, że robi się coraz cieplej, do długiego weekendu jest coraz mniej czasu, a wakacje już za kilka tygodni. Dzwonisz do firm basenowych, ale każda ma rezerwacje na wiele tygodni do przodu. Proponują kontakt pod koniec wakacji a najlepiej na wiosnę, ale już przyszłego roku. Zastanawiasz się, czy dobrym – a teraz to już

Więcej

Baseny

Dlaczego Polacy coraz częściej wybierają baseny z Czech?

 Czy opłaca się sprowadzać baseny z Czech, jeśli na polskim rynku również mamy dość duży wybór różnych typów basenów, producentów i cen? Czy przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie basenu nie warto byłoby zadzwonić do firmy z Czech, by zapytać o warunki zakupu, instalacji, ale też potencjalne korzyści z wyboru czeskiego basenu?  Materiał powstał przy

Więcej

Firmy Sauny

Sauna mobilna. Producent wyjaśnia kto i po co kupuje sauny mobilne

 Wcale nie musi być na stałe związana z jednym miejscem. Co? Sauna mobilna. Producent takich saun zdradził nam, do jakich celów jego klienci kupują sauny mobilne, z jakich powodów w ostatnich miesiącach sprzedaż saun mobilnych sukcesywnie rośnie, a także, do czego są one wykorzystywane. Praktyczne zastosowania mogą być nieco zaskakujące, choć jednocześnie są całkowicie logiczne.

Więcej

Firmy Sauny

Litewskie balie ogrodowe i sauny w kształcie beczki

 Balie ogrodowe, sauny, w tym te w kształcie beczki, cieszą się w Polsce od kilkunastu miesięcy coraz większym zainteresowaniem. Polacy, którzy doświadczyli jak wszyscy, różnego rodzaju ograniczeń w związku z pandemią coraz chętniej inwestują w swoje domy i ogrody. Zdecydowanie wzrasta zainteresowania baliami ogrodowymi jak i liczba ich producentów. Wszystko po to, by spędzanie tu

Więcej

Polecane

Sauna z okrągłym oknem panoramicznym. „Rybie oko w saunie”

 Sauna z okrągłym oknem panoramicznym występuje w polskich ogrodach stosunkowo rzadko. Szkoda, bo taka sauna ogrodowa nie dość, że wygląda bardzo wyjątkowo, to pozwala użytkownikom na naprawdę unikalne widoki. Oczywiście, jeśli otoczenie sauny jest odpowiednio malownicze. Materiał powstał przy współpracy z Woodbau Polska   Sauna z okrągłym oknem. Panoramiczne rybie oko w saunie Efekt może

Więcej

Baseny

Baseny stalowe do ogrodów, stalowe baseny do domów. Przykłady

 Baseny stalowe od lat cieszą się wielką popularnościąw krajach Europy Zachodniej. Ze względu na ich długowieczność i ponadprzeciętną jakość, bardzo często decydują się na nie klienci komercyjni (parki wodne, aquaparki, hotele, ekskluzywne ośrodki SPA). Co jest wspólnym mianownikiem przy wyborze basenów ze stali nierdzewnej? Jest to inwestycja w trwałość i oszałamiający wygląd, tzw. „efekt wow”.

Więcej

  • Polityka prywatności
  • Kontakt
  • Współpraca
© 2017 Baseny&Sauny. All Rights Reserved