- Porady–sauny, Sauny
- brak komentarzy
Choć na rynku sporo jest gotowych saun, które wystarczy jedynie zainstalować we własnym domu, wiele osób decyduje się na samodzielną budowę sauny. Wbrew pozorom, nie jest to trudne zadanie. Przy odrobinie wysiłku i dobrym projekcie samodzielna budowa sauny domowej jest w zasięgu ręki.
Samodzielna budowa sauny domowej – najpierw odpowiedni projekt
Zanim zabierzemy się za budowę sauny warto zadbać o dobry projekt. W tym przypadku można skorzystać z gotowych, katalogowych projektów oferowanych przez niektóre firmy lub zamówić projekt “od zera”. To drugie rozwiązanie – sauna na zamówienie – będzie szczególnie korzystne w sytuacji, gdy sauna ma mieć nietypowe wymiary lub ma stanąć w nietypowym pomieszczeniu. Na przykład na strychu pod skosami.
Inni czytali: Sauna do mieszkania
Zobacz także: Małe sauny dla dwóch osób
Przeczytaj także: Budowa sauny domowej krok po kroku
Właściwie dobierz parametry techniczne
Przed zamówieniem projektu trzeba również zaplanować, jak duża ma być sauna i ilu osobom ma służyć. Nieco inne parametry techniczne muszą mieć bowiem niewielkie jedno lub dwuosobowe sauny, a inne sauny duże, przeznaczone dla czterech czy pięciu osób. Nie chodzi tu tylko o wymiary samej kabiny, a co za tym idzie – ilość dostępnej powierzchni.
Zobacz także: Czapka do sauny
Czy warto wypożyczyć saunę mobliną?
Na rynku dostępne są również sauny gotowe, które kosztują kilka tysięcy złotych, a zmieszczą się do większkości łazienek, czy innych niewielkich pomieszczeń w domu, a nawet mieszkaniu. O takich saunach pisaliśmy w artylule pt. Jak wybrać saunę, by stała się integralną częścią Twojego domu? Zaletą tego typu saun jest to, że przeważnie są dość, a nawet bardzo tanie.
Równie ważne są parametry pieca sauny
Większość inwestorów budujących sauny domowe decyduje się na piece elektryczne, które są łatwe w obsłudze, nie wymagają sprzątania ani dodatkowego miejsca na składowanie drewna na opał. O rodzajach pieców pisaliśmy w jednym z wcześniejszych wpisów. Piec elektryczny przeznaczony do niewielkiej sauny wymaga instalacji jednofazowej. Duży piec do ogrzania dużej kabiny potrzebuje już do podłączenia trójfazowej instalacji. Bardzo często instalacja elektryczna w budynku nie jest możliwa do przebudowania, aby uzyskać odpowiednie dla pieca parametry. Wtedy niestety trzeba zadowolić się sauną o mniejszych wymiarach. Na rynku polskim, ale też na rynkach Europy Zachodniej, najpopularniejszymi plecami do saun są piece marki Harvia.
Zadbaj o sprawną wentylację sauny
Przed wykonaniem sauny trzeba dobrze zaplanować, jak będzie wyglądał system wentylacji. We wnętrzu kabiny powietrze jest bowiem bardzo wilgotne, a skraplająca się para wodna musi mieć ujście. W przeciwnym razie bardzo szybko sauna we własnym domu może stać się źródłem wielu problemów – grzyba na ścianie, pleśni czy zniszczenia elementów wyposażenia wnętrza. W przypadku saun tradycyjnych dobrym rozwiązaniem jest zwykła wentylacja grawitacyjna, czyli dwa otwory w kabinie- wlotowy i wylotowy.
Nawiew sauny
Nawiew powinien znajdować się pod piecem umiejscowionym na ścianie drzwiowej, natomiast najlepszym miejscem na wywiew jest otwór w ścianie po przekątnej od nawiewu. Wylotowy otwór wentylacyjny powinien odprowadzać powietrze do kratki wentylacyjnej, która znajduje się w pionie budynku. Jeśli takiej kratki w pomieszczeniu, w którym stanie sauna nie ma, wtedy powietrze powinno być odprowadzane do najbliższego pomieszczenia, w którym taki wylot się znajduje. Warto również pamiętać, że sauna powinna znajdować się w pomieszczeniu, w którym jest dostęp do bieżącej wody, aby po wyjściu z sauny można było od razu schłodzić ciało.
Zobacz też: Co to jest koc saunowy