Sauna dwuosobowa to rozwiązanie, którego zakup warto w niektórych przypadkach rozważyć i to z kilku powodów. Dwuosobowa sauna zmieści się bez problemów w mieszkaniu, niewielkiej piwnicy, czy na balkonie. Sauny dla dwóch osób są też nieporównywalnie tańsze niż duże, kilkuosobowe sauny. Mają też oczywiście pewne ograniczenia.
Sauna dwuosobowa. Skąd taki pomysł?
Pomysł na dwuosobową saunę wziął się zapewne po prostu z potrzeby, ale i ograniczeń, które wynikają z posiadania dużych saun, mogących pomieścić co najmniej kilka osób. Co, jeśli ktoś uwielbia saunowanie a „do szczęścia” nie jest mu potrzebne towarzystwo? Są przecież osoby, które wolą korzystać z gorącej „kąpieli” w samotności, bez innych osób. Są także przypadki, w których zakup niewielkiej sauny dwuosobowej ma sens. Postarajmy się je w miarę możliwości zdefiniować:
- nie potrzebujemy sauny dla kilku osób (członków rodziny, czy znajomych, bo mamy ich niewielu)
- mamy ograniczoną powierzchnię do zagospodarowania. Inaczej mówiąc, mamy niewielkie mieszkanie, dom, piwnicę, balkon, taras itd.
- mamy ograniczony budżet na zakup sauny dwuosobowej
- nie chcemy inwestować w zakup dużej sauny, bo tak naprawdę nie wiemy, czy polubimy saunowanie
Sauna dla dwóch osób. Gdzie można ją umieścić w domu lub w mieszkaniu?
Sauna w mieszkaniu? Biorąc pod uwagę, że nasza przyszła sauna może być tzw. sauną infrared, znika nam praktycznie problem z instalowaniem dużego i często kosztownego osprzętu (pieca saunowego). A to skutkuje tym, że wzrasta liczba miejsc, w których możemy postawić taką saunę, np.:
- Saunę dwuosobową możemy postawić na poddaszu
- Dwuosobową saunę możemy znieść do naszej piwnicy
- Saunę dla 2 osób możemy ustawić w garderobie przy sypialni
- Dwu-osobową saunę możemy wstawić także do łazienki. I to jest najlepsze rozwiązanie, jeśli, mamy taką możliwość. Idealnie, gdy posiadamy również np. wannę typu ofuro, czy balię dwuosobową, w której możemy się ochłodzić bezpośrednio po saunowaniu.
Sauna dwuosobowa zewnętrzna
Sanę dla 2. os. możemy postawić także w ogrodzie, jak również na tarasie, a nawet balkonie. W tym sensie będzie to sauna zewnętrzna. Przyznam, że osobiście widziałem już kilkakrotnie sauny dwuosobowe umieszczone na balkonach bloków na dużych osiedlach. Jeśli kogoś nie krępuje, że może być oglądany przez sąsiadów podczas spaceru po kilkumetrowej drodze z drzwi balkonowych do drzwi niewielkiej sauny, to chyba innych przeszkód nie ma. Chyba że drogę tą pokonuje bez okrycia (ręcznika, szlafroka) i wówczas niektórzy sąsiedzi mogliby poczuć się takim widokiem np. zgorszeni. Nasz balkon nie może być przecież traktowany jako strefa beztekstylna, bo dostęp – nazwijmy to wizualny – mają do niego osoby trzecie, sąsiedzi, a co gorsze mogą to być również ich podopieczni.
Inni (którzy mają poczucie humoru) czytali także: Śmieszne czapki do sauny
Basen beztekstylny – jak wygląda jeden z najbardziej poszukiwanych typów basenu?
Ile kosztują sauny dla dwóch osób? Ceny
Jak nietrudno się domyślić sauny dwuosobowe są tańsze od większych saum mieszczących 3-4 i więcej osób. Jednak cena nie jest proporcjonalnie niższa. Wynika to z faktu, że część kosztów jest niezmienna i niezależna od tego, czy sauna mieści dwie, czy 4 i więcej osób. Są to np. koszty transportu, instalacji itp. Najtańsza sauna dwuosobowa może kosztować nawet mniej niż 4 tysiące złotych. Zdarzają też jeszcze tańsze modele sauny dla dwóch osób.
Sauna dwuosobowa – wady
Największą wadą sauny dwuosobowej wydaje się to, że nie można w niej saunować w pozycji leżącej. Gdyby było inaczej i siedzisko mieściłoby jedną leżącą osobę, to tym samy w pozycji siedzącej mieściłyby się w niej także 3-4 osoby, a to nie byłaby już sauna dwuosobowa. Inną wadą może być to, że jeśli chcemy zdecydować się na saunę mokrą, wówczas zakup samego pieca może okazać się droższy od drewna użytego do budowy sauny dwuosobowej, a suma tych wydatków jest na tyle poważna, że zakup małej sauny dwuosobowej może wydawać się w pewnym sensie mniej sensowny.
Jakie są wymiary saun dwuosobowych
Najczęściej wymiary sauny dwuosobowej oscylują w granicach 150 cm. Głębokość sauny dwuosobowej nie powinna być mniejsza niż 100 cm, żeby zapewnić jakąkolwiek swobodę ruchu, choć pewnie znajdą się i osoby, które zmieszczą się w węższej saunie. Jeśli chodzi o wysokość, to górna granica, to wysokość, na jakiej jest sufit czy poddasze, ale optymalnie jeśli można do takiej sauny wejść na stojąco.