- Wokół sauny
- brak komentarzy
Sauna – namiot, czyli przenośna i w tym sensie turystyczna sauna namiotowa, którą można bez problemu przewozić, transportować i rozstawić tak szybko jak zwykły namiot w dowolnym miejscu i w zależności od potrzeb. Sauny namiotowe jako pierwsi zaczęli wykorzystywać fani zimowego morsowania, ale ostatnio sauna namiot jest popularna także w lecie, wieczorami na biwaku czy nawet w domowym ogrodzie, czy na działce.
Przenośna sauna namiotowa do morsowania. Od tego się wszystko zaczęło
Sauna namiot, określana też jako namiot saunowy, sauna turystyczna czy sauna przenośnia to coś, czego zalety początkowo doceniały głównie osoby morsujące. Moda trafiła do nas z krajów północnych i ze wschodu gdzie tradycje morsowania mają wiele dłuższą historię i gdzie morsowanie jest nawykiem znacznie większej liczby osób. Bardziej zorganizowane grupy morsów, na swoje zimowe spotkania wynajmują sauny mobilne od producentów saun mobilnych lub firm jedynie zajmujących się wynajmem mobilnych saun. Mniejsze grupy (często znajomych) „zrzucają się” coraz częściej na zakup sauny przenośnej, by była ona do ich dyspozycji zawsze, kiedy jej potrzebują i to nie tylko zimą. O innych zastosowaniach sauny w namiocie przeczytają Państwo w dalszej części artykułu.
Jak zbudowany jest namiot saunowy? Z czego składa się sauna turystyczna?
Budowa sauny namiotowej nie jest skomplikowana. Dwa główne elementy to rozkładany, przenośny namiot stelażowy oraz niewielki piec do sauny, oczywiście z kominem wychodzącym przez specjalny otwór na zewnątrz sauny-namiotu. Sam namiot zatrzymuje ciepło wytworzone przez piec tak, aby osoby wchodzące z zewnątrz odczuły w środku dużo wyższą temperaturę. Wewnątrz namiotu mogą być oczywiście wstawione drewniane łatki czy leżanki.
Sauna przenośna nad jezioro
Brzeg jeziora to miejsce, które wydaje się idealne do rozbicia sauny namiotowej i to nie tylko zimą. Można przecież wyobrazić sobie sytuację, że saunujemy podczas urlopu, np. po zmroku, gdy jest już chłodniej lub z samego rana np. w przerwie podczas wędkowania ze znajomymi. W letnie wieczory, gdy bywa chłodniej, a niekiedy pada też deszcz, ochota na saunowanie może być większa, więc zabranie ze sobą na wyjazd wakacyjny czy weekendowy namiotowej sauny turystycznej może być bardzo dobrym pomysłem. Korzyść dodatkowa, to możliwość schronienia się przed komarami, a wiemy, że latem potrafią one dać się nieźle we znaki.
Sauny namiotowe na działkę
Wśród Polaków popularne są, jak wiemy, weekendowe wyjazdy z rodziną czy znajomymi na działkę (własną czy należącą właśnie do rodziny lub znajomych). Często na takiej działce jest też basen stelażowy czy rozporowy, więc przejście po kąpieli z takiego basenu do namiotu z sauną może wydatnie umilić nasz odpoczynek na działce.
Sauna turystyczna na plażę nad morzem
Wiele osób, które saunują, jako punkt honoru stawia sobie morsowanie co najmniej raz w roku w polskim morzu. Widok sauny-namiotu na plaży nad Bałtykiem może jeszcze teraz wzbudzać większe zainteresowanie, ale już za kilka lat nie będzie to nic nadzwyczajnego, bowiem ceny przenośnych, rozkładanych saun są coraz niższe, a na rodzimym rynku można znaleźć produkty dobrej jakości i sprawdzone na innych rynkach.
Sauna-namiot do ogrodu
Analogicznie jak na działce, taka sauna namiotowa sprawdzi się również w ogrodzie za domem. Prawdziwa, drewniana sauna, to oczywiście coś dużo bardziej solidnego, ale ma też jedną dość istotną dla niektórych wadę. Mianowicie zajmuje określone miejsce w ogrodzie. Wiele osób wolałoby saunę rozkładaną, właśnie z tego powodu, że można ją również złożyć i wnieść z ogrodu np. na poddasze, do piwnicy czy komórki, na czas gdy z niej nie korzystamy.
Sauna namiot na biwak
Sauny turystyczne będziemy spotykać również coraz częściej na biwakach i na kempingach. Łatwiej je przewieźć, nie zajmują dużo miejsca w aucie, a mogą spowodować, że nasz urlop z rodziną czy znajomymi na kempingu, czy biwaku zapamiętamy właśnie z powodu sauny namiotowej do końca życia – dużo przyjemniej niż inne urlopy, który spędziliśmy dotąd na kempingu.
Namiot saunowy – cena
Ceny namiotów saunowych są wypadkową dwóch elementów: ceny namiotu stelażowego oraz ceny pieca do takiej sauny turystycznej. Możemy kupić obydwa elementy oddzielnie, ale wówczas czeka nas wykonanie pewnego rodzaju adaptacji (otwór na komin). Niestety nie możemy mieć pewności czy materiał, z którego jest wykonany namiot, wytrzyma wysoką temperaturę lub czy pod jej wpływem nie zacznie wydawać nieprzyjemnego, a nawet toksycznego zapachu. Dlatego lepiej zdecydować się na gotowy zestaw dostępny w sprzedaży na rynku.
Sauna w namiocie – producent
Wybór producenta sauny namiotowej nie jest obecnie szeroki. Produkcją takich saun-namiotów zajmuje się stosunkowo niewiele firm. Dlatego poszukiwania są paradoksalnie łatwe (mało firm) i trudne zarazem (mało marek i mało informacji o samych produktach). Sytuację poprawiają nieco firmy zagraniczne, choć nie zawsze oferują one sprzedaż i serwis dla innych krajów.
Namiot saunowy na zamówienie
Można również zdecydować się na saunę w namiocie na zamówienie. To opcja do rozważenia dla osób, które mają i dostateczną wiedzę o tym jak taki namiot powinien być zbudowany, z czego, dlaczego, ale też mają czas na rozmowy z wykonawcami takich namiotów oraz ustalania warunków. Nie bez znaczenia jest też czas. Ile czeka się na saunę namiotową? To zmienna kwestia, bo w całości uzależniona od naszych ustaleń producentem i jego możliwości produkcyjnych.
Piec do sauny namiotowej
Przenośna sauna na biwak, camping (namiot saunowy) powinna mieć odpowiednio wydajny i najlepiej niewielkich rozmiarów piec. Piec do sauny w namiocie powinien mieć odpowiednio długi i najlepiej, składany z kilku elementów komin (żeby, tak jak namiot-sauna był poręczny w transporcie i mieścił się w bagażniku czy „na pace” samochodu).