- Porady–sauny, Sauny
- brak komentarzy
Osoby marzące o własnej saunie, jednak dysponujące jedynie mieszkaniem a nie większym domem, mają też mniejsze możliwości w wyborze jej umiejscowienia. Jeśli mamy własny ogród, marzenia o saunie rodem ze Skandynawii łatwiej będzie zrealizować. Sauna w ogrodzie? Tak!
Sauna w ogrodzie – komfort dla (nie)licznych
Sauna w ogrodzie to rozwiązanie, z którego mogą skorzystać wyłącznie posiadacze własnych posesji czy działek rekreacyjnych. Właściciele mieszkań są zwykle skazani na niewielkie kabiny o wielkości rzędu 2×2 metry. Osoby dysponujące własnym ogrodem mogą postawić sobie saunę z prawdziwego zdarzenia.
W jakim miejscu postawić saunę?
Sauna w ogrodzie najczęściej wygląda jak typowa ogrodowa altanka. Nieco rzadziej wybierane są modele saun przypominające dużą beczkę. Obie wersje są w podobny sposób funkcjonalne a konkretny wybór zależy od indywidualnych potrzeb i gustu inwestorów. Można ją wybudować samodzielnie lub skorzystać z oferty producentów, którzy oferują gotowe sauny. Wówczas wystarczy je postawić i niemal od razu można z nich korzystać. Dziś można kupić nawet małe sauny dwuosobowe do mieszkań. Sauna w ogrodzie wymaga jednak odpowiedniego umiejscowienia. Teoretycznie można ją postawić praktycznie wszędzie. W rzeczywistości jednak trzeba pamiętać, że sauna wymaga dostępu do prądu (jeśli ma być opalana piecem elektrycznym) oraz do bieżącej wody. Jeśli etap schładzania ma przebiegać nie pod prysznicem, a w ogrodowym basenie czy oczku wodnym, sauna powinna stanąć w bliskiej odległości od wody. Najlepiej mieć “komplet” – zobacz jak wyglądają balie ogrodowe z Litwy.
Czy potrzebujesz czapki do sauny?
Największe zalety sauny ogrodowej
Sauna ogrodowa (domek saunowy w ogrodzie) daje wiele udogodnień, których nie uświadczymy w saunie domowej. Przede wszystkim – może być naprawdę przestronna i rozbudowana, a więc może z niej korzystać o wiele więcej osób. Budując oddzielny domek na saunę można również zaplanować w jego wnętrzu osobne pomieszczenie do przechowywania drewna czy niewielki pokój do odpoczynku po kąpieli. Sauna w ogrodzie to również doskonała propozycja dla osób, którym zależy na relaksie i wypoczynku na łonie natury, a nie w czterech ścianach domu. Latem można korzystać z kąpieli “w pięknych okolicznościach przyrody”, zimą natomiast – chłodzić się bezpośrednio na śniegu. Ogromne wrażenie robią niektóre sauny z okrągłym oknem.
Opcja droższa niż sauna w domu – sauna w ogrodzie
Planując saunę w ogrodzie warto też pamiętać, że powinna być ona nie tylko komfortowa i funkcjonalna, ale też estetyczna i dopasowana do innych elementów na posesji. Będzie bowiem stanowiła element małej architektury, mający wpływ na wygląd całego ogrodu. Jeśli nie chcemy kupować gotowej sauny, tylko wybudować ją od podstaw, możemy skorzystać z usług projektanta. Stworzy on projekt sauny idealnie dopasowanej do parametrów konkretnej posesji. Zanim zdecydujemy się na zakup lub budowę sauny, może lepiej zrobić test i wypożyczyć saunę mobliną? Osoby, które marzą o saunie w ogrodzie muszą również liczyć się z tym, że jest to inwestycja droższa niż niewielka sauna postawiona w łazience. Choć ostateczny koszt całości zależy od wybranych materiałów i dodatkowych akcesoriów, największy wpływ na cenę ogrodowej sauny ma przede wszystkim jej wielkość.