- Porady–sauny, Sauny
- brak komentarzy
Oprócz sauny suchej i mokrej dużą popularnością wśród saun cieszy się również sauna parowa nazywana też łaźnią, tudzież łaźnią rzymską. Ma mnóstwo właściwości prozdrowotnych, a przebywanie w niej jest prawdziwą przyjemnością. Nie jest w niej bowiem tak gorąco, jak w innych typach saun.
Sauna parowa – temperatury i wilgotność
Temperatura w saunie parowej utrzymywana jest na poziomie 35-55 stopni Celsjusza. Kąpiel zaczyna się od niższej temperatury, a następnie stopniowo się ją zwiększa. Większość użytkowników tego rodzaju saun preferuje przebywanie w nich w temperaturze 36-42 stopni. Wilgotność powietrza w saunie parowej utrzymywana jest na poziomie 50 procent i wyższym, może sięgać nawet do 100 procent. Jednorazowy seans w saunie parowej powinien trwać, w zależności od potrzeb i samopoczucia, od 5 do 15 minut. Najlepiej cały cykl – nagrzewanie, chłodzenie, odpoczynek – powtórzyć dwa razy. Zaleca się, aby z tego rodzaju sauny korzystać 2-3 razy w tygodniu. Osoby, które chcą korzystać z sauny nie w celach profilaktycznych, a leczniczych, zawsze powinny skonsultować się z lekarzem i upewnić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do ciepłych i wilgotnych kąpieli. Podczas saunowania warto mieć na głowie czapkę do sauny.
Inni czytali: Designerskie sauny coraz popularniejsze.
Wyposażenie sauny parowej
W saunie parowej znajduje się nie tylko piec utrzymujący właściwą temperaturę, ale również generator pary wodnej, który zapewnia stałą wilgotność na odpowiednim poziomie. W łaźni rzymskiej siedziska i oparcia mogą być wykonane z drewna, ale częściej spotykane są siedziska ceramiczne oraz wykonane z tworzywa sztucznego. To dobre rozwiązanie, gdyż ułatwia utrzymanie czystości w saunie – tworzywo sztuczne lub ceramikę wystarczy opłukać wodą przed każdym korzystaniem z sauny oraz przed wyjściem z kabiny. Jedną z najpopularniejszych firm dostarczających wyposażenie do sauny (jeśli nie najpopularniejszą) jest fińska marka Harvia.
Inni, którzy czytali ten artykuł przeczytali także: Sauna mokra. Niższe temperatury, wyższa wilgotność
Korzyści dla zdrowia
Ze względu na wysoką wilgotność w kabinie sauny parowej utrzymuje się duża ilość pary, która spowija całe ciało. Ma to wyjątkowo odprężające działanie, dlatego taki rodzaj sauny polecany jest osobom, które szukają sposobu na odstresowanie, odprężenie i relaks. Duża wilgotność powietrza ma również korzystny wpływ na skórę – po seansie w saunie jest ona oczyszczona z toksyn a jednocześnie dobrze nawilżona. Wysoka temperatura przyspiesza też przemiany metaboliczne, dzięki czemu regularne korzystanie z sauny pozwala spalać więcej kalorii. Można więc korzystać z kąpieli w łaźni jako ze wsparcia podczas diety odchudzającej. Nie należy jednak nigdy wchodzić do sauny na czczo, gdyż warunki w niej panujące mogą wtedy spowodować omdlenia. Na rynku dostępne są nawet gotowe sauny do małych mieszkań, więc nie jest to już tak wielka i skomplikowana inwestycja jak niegdyś. Część osób decyduje się też na tzw. fito beczki.
Inni czytali także: Rodzaje saun >>>
Sauna parowa zalecana jest dla poprawy ogólnej kondycji organizmu oraz w celach profilaktycznych. Regularne korzystanie z sauny wzmacnia układ odpornościowy oraz serce i układ krążenia. Ma też dobroczynny wpływ na wiele chorób przewlekłych, między innymi na reumatoidalne zapalenie stawów, choroby kręgosłupa, narządów ruchu oraz nerwobóle. Korzystne działanie wykazuje również u osób cierpiących na astmę oraz inne przewlekłe choroby układu oddechowego.
Jako test sauna mobilna
Jeśli nie masz pewności czy domek saunowy w Twoim ogrodzie jest rozwiązaniem dla Ciebie, rozważ wypożyczenie na kilka dni sauny na przyczepce, tzw. sauny mobilnej. Przez ten czas zorientujesz się czy i ile czasu możesz korzystać z sauny i czy dla Ciebie konkretnie saun w ogrodzie ma sens.