- Porady–sauny, Sauny
- brak komentarzy
Aby korzystać z dobroczynnych właściwości sauny, niekoniecznie trzeba chodzić do salonu spa czy gabinetu odnowy biologicznej. Sauna w mieszkaniu? Coraz częściej sauny pojawiają się w naszych domach i mieszkaniach. Wbrew pozorom, wcale nie potrzebują wiele miejsca. Warto jednak pamiętać, że do wykonania i eksploatowania sauny konieczne jest odpowiednie przystosowanie pomieszczenia.
Sauna w mieszkaniu?
Tak, to możliwe, ale trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach, o których przeczytasz poniżej. Ważne są też wymiary sauny do mieszkania. Optymalna byłaby sauna dla 2 osób.
Marzenie wielu – sauna w mieszkaniu. Ograniczeniem przy budowie domowej sauny zwykle jest powierzchnia. W małych mieszkaniach, w których równie małe są łazienki, każdy centymetr kwadratowy bywa na wagę złota. Czasem na saunę nie da się wygospodarować nawet kawałka przestrzeni. W tym przypadku rozwiązaniem mogą być specjalne kabiny prysznicowe z opcją sauny, aczkolwiek takie rozwiązanie jest jedynie półśrodkiem. Oczywiście pamiętajcie też o używaniu czapki do sauny.
Inni czytali także:
Budowa sauny – dlaczego fachowcy polecą Ci Harvia >>>
– gotowe sauny
– sauny do łazienki
– sauny zewnętrzne
Sauna w mieszkaniu – niekoniecznie tylko w łazience
Domową saunę można natomiast bez problemu urządzić w większej łazience – powierzchnia 2×2 metry w zupełności wystarczy, by wykonać saunę na potrzeby domowników. Producenci gotowych saun idą nawet o krok dalej i oferują rozwiązania, które można wstawić do salonu, gabinetu czy domowej siłowni. Popularna staje się też sauna dla dwóch osób. Niektóre modele są na tyle efektowne i mają niepowtarzalny design, że z powodzeniem mogą nie tylko pełnić funkcję użytkową, ale również być ciekawym elementem wystroju wnętrza. Największym plusem domowej sauny jest możliwość korzystania z niej o każdej porze bez konieczności wychodzenia z domu. Świetnie sprawdzi się więc jako element domowego spa.
Innych zainteresowała także wanna ofuro.
Sprawny system wentylacji
Aby sauna w mieszkaniu spełniła swoją rolę, warto przed jej zamówieniem czy wykonaniem odpowiednio przygotować pomieszczenie. To ważne zwłaszcza w przypadku saun suchych i parowych, w których oprócz wysokiej temperatury panuje relatywnie wysoka wilgotność powietrza. Pomieszczenie, w którym docelowo stanie sauna, musi być więc wyposażone w bardzo sprawny system wentylacji.
Tak naprawdę “poszaleć” mogą właściciele większych mieszkań czy domów. Na rynku działąją firmy, których specjalność do nowoczesne sauny.
Przeczytaj także: „Najtańsza sauna”? Jak działa fitosauna — fitobeczka >>>
Jeśli nie będzie systemu odprowadzającego tak wysoką wilgoć, zacznie ona czynić szkody nie tylko w łazience, ale również w pozostałych pomieszczeniach mieszkalnych. Kanały odprowadzające wilgoć są więc podstawą bezpiecznego i bezproblemowego korzystania z sauny. W pomieszczeniu, w którym docelowo stanie sauna, powinno również znajdować się ujęcie bieżącej wody oraz system ją odprowadzający.
Niezbędna właściwa cyrkulacja powietrza w saunie w mieszkaniu
Inni czytali także: Sauna gotowa czy na zamówienie?
Kolejną kwestią jest zapewnienie dopływu świeżego powietrza do wnętrza kabiny. Optymalnym rozwiązaniem jest umiejscowienie wlotu co najmniej pół metra nad piecem, co zapewni optymalną cyrkulację powietrza. Niestety, nie w każdym mieszkaniu możliwe jest zapewnienie właściwej wentylacji i cyrkulacji powietrza dla sauny. Jeśli natomiast zamiast tradycyjnego pieca decydujemy się na piecyk elektryczny, warto sprawdzić, czy natężenie prądu w mieszkaniu jest odpowiednie do jego podłączenia.
Łatwiej zaplanować saunę w mieszkaniu, zanim urządzisz wnętrze
Po spełnieniu tych kilku zasad możliwe jest wybudowanie sauny praktycznie w każdym mieszkaniu. Oczywiście, łatwiejszym rozwiązaniem jest zaplanowanie miejsca na saunę już na etapie projektowania wnętrz. Dużo trudniej jest bowiem wygospodarować miejsce na saunę w gotowych, dawno urządzonych pomieszczeniach.