- Porady–sauny
- brak komentarzy
Własna sauna w domu to całe mnóstwo korzyści. Można z niej korzystać o dowolnej porze, a przy tym koszty eksploatacji takiej domowej kąpieli są o wiele niższe niż cena skorzystania z sauny w ośrodku spa czy w centrum wellness.
Sauny gotowe – jednorazowy koszt zakupu
Najprostszym rozwiązaniem, które bardzo szybko umożliwi korzystanie z własnej domowej sauny, jest kupno gotowej kabiny. Jej cena zależy przede wszystkim od wielkości oraz od różnego rodzaju elementów dodatkowych. Najprostsza kabina z drewna świerkowego o wymiarach 1,6×1,6×2 metry kosztuje około 7-9 tysięcy. Kabina 2x2x2 metry to już koszt ponad 10 tysięcy złotych. Modele o podobnych wymiarach, ale wykonane nie ze świerku a z jodły kanadyjskiej, są relatywnie o kilka tysięcy droższe. Co jeszcze? Zainteresować może Cię też sauna dla dwóch osób. Na pewno piec do sauny. Możesz, zanim zdecydujesz się na zakup własne sauny, lepiej skorzystać z możliwości i dowiedzieć się czym jest sauna mobilna? Jak? Po prostu wypożyczając ją na kilka godzin lub dni. Przydatny także może okazać się konfigurator sauny online. Choć sauny gotowe oznaczają relatywnie najmniejszy koszt zakupu, to jeśli ktoś mimo to planuje wydać na saunowanie jeszcze mniej, może warty rozważenia jest tzw. koc infrared?
Inni czytali: tanie sauny infrared
Sauny ekskluzywne – dodatkowe wyposażenie oraz dodatkowy koszt
Droższe są modele ekskluzywne, które producenci wyposażają w innowacyjne rozwiązania. Koszty takiej sauny trudno jednoznacznie wypunktować w naszym artykule, bowiem ich wysokość zależy od wyobraźni i zasobności portfela osoby, która decyduje się na saunę w domu.
Przy okazji zobacz także:
Ekskluzywne sauny – co oferują producenci
Do ceny samej sauny należy doliczyć piec oraz jego montaż we właściwym miejscu. Użytkownicy saun w mieszkaniach najczęściej wybierają sauny z piecem elektrycznym – modele ze średniej półki cenowej kosztują około 2 tysiące złotych.
Przystępne koszty eksploatacji – sauny opalane drewnem
Sauna w domu to jednak nie tylko koszt jej montażu, ale również późniejszej eksploatacji. Chodzi przede wszystkim o cenę ogrzewania wnętrza kabiny. W przypadku saun z tradycyjnym piecem, opalanym drewnem, koszt jest stosunkowo niewielki i wynosi tyle, ile drewno przeznaczone na opał. Z nieco większymi wydatkami muszą liczyć się posiadacze saun, w których urządzeniem grzewczym jest piec elektryczny.
Sauna – koszty prądu
Licząc koszty eksploatacji sauny warto brać pod uwagę nie tylko czas samej kąpieli, która trwa średnio 15-30 minut, ale również czas, jaki piec potrzebuje do nagrzania pomieszczenia. Średniej mocy piec elektryczny do nagrzania sauny zużywa około 4 kWh prądu. Przyjmując, że średnie ceny energii elektrycznej, w zależności od operatora wynoszą około 0,6-0,7 zł za jedną kilowatogodzinę, cena jednorazowej kąpieli w saunie nie powinna przekroczyć 2,5 zł. Nawet, jeśli z sauny będziemy korzystać regularnie, koszt tej przyjemności w skali miesiąca nie powinien przekroczyć kilkunastu złotych.
Jeśli poza zakupem dobrego produktu interesują Cię także koszty jego wieloletniego użytkowania, to prawdopodobnie zainteresuje Cię tzw. wanna termalna i Ekologiczna Wanna
Najnowszy gadżet dla posiadaczy saun. Poznaj Harvia Spot
A już na pewno jest to koszt niższy niż ten, z którym musimy się liczyć korzystając w ofert SPA, aquaparków czy hoteli.