- Porady–sauny, Sauny
- brak komentarzy
Sauna w domu może być źródłem prawdziwej przyjemności, ale również dodatkowym, dosyć sporym jednorazowym wydatkiem. Tania sauna – czy to zawsze dobre rozwiązanie? Wiele osób decyduje się więc na poszukiwanie jak najtańszego modelu. Niestety, nie zawsze jest to dobre rozwiązanie.
Tania sauna – inwestycja w zdrowie. Inwestuj więc “z głową”
Inwestycja w saunę zwróci się z pewnością w postaci zdrowia i dobrego samopoczucia. Planując jej zakup warto więc brać pod uwagę nie tylko cenę, ale też wiele innych parametrów. Niższa cena może bowiem w wielu przypadkach pociągać za sobą także niższą jakość wykonania.
Tanie sauny – mimo wszystko wyłącznie atestowane drewno
Bez względu na to, czy decydujemy się na zakup gotowej sauny, czy planujemy wykonać ją samodzielnie z zakupionych materiałów, zawsze warto bardzo dobrze przyjrzeć się każdemu elementowi. Najlepiej kupować materiały i akcesoria u sprawdzonych producentów, którzy oferują wyposażenie saun. Dotyczy to w szczególności drewna. To, które znajduje się w saunie musi mieć odpowiednie parametry, jest bowiem nieustannie poddawane działaniu wysokiej temperatury, a w przypadku sauny mokrej czy parowej działa na nie także wilgoć.
Dlaczego Polacy kupują sauny do mieszkań?
Inny czytali także: Jak korzystać z sauny – praktycznie wskazówki
Musi to być drewno sprawdzone, atestowane, pochodzące z konkretnych drzew. Najlepiej do budowy sauny sprawdza się jodła kanadyjska, świerk skandynawski oraz cedr. Inne drewno może być zbyt słabe i mało wytrzymałe. Jeśli kupujemy gotową saunę, warto upewnić się, z jakiego drewna jest wykonana. Jeśli natomiast zlecamy wykonanie sauny fachowcowi, również warto sprawdzić jego doświadczenie w budowie saun. Najtańszy wykonawca może bowiem okazać się “raczkującym fachowcem”, który ma na koncie niewiele skończonych realizacji. Pamiętaj, dokładnie sprawdź gatunek drewna rekomendowany przez wybranego fachowca.
Zobacz także: Sauna dla 2 osób
Wybór pieca do sauny– ważna cena zakupu i późniejszej eksploatacji
Równie dużo uwagi warto poświęcić temu jaki rodzaj pieca wybrać do naszej sauny. Większość użytkowników saun domowych decyduje się na piece elektryczne, które są bezpieczniejsze i mniej skomplikowane w użytkowaniu od tradycyjnych pieców opalanych drewnem. Piec powinien posiadać przede wszystkim atesty, a jego moc musi być dopasowana do kubatury sauny. W tym wypadku nie do końca należy się kierować ceną. Najtańsze piece mają najczęściej najmniejszą moc, która może okazać się niewystarczająca do ogrzania dużej sauny przeznaczonej dla co najmniej kilku osób. Wybierając piec należy zwracać uwagę nie tylko na koszt zakupu, ale również koszt jego późniejszej eksploatacji. Chodzi o znalezienie złotego środka między odpowiednią mocą a potrzebami konkretnej kabiny. Zbyt słaby piec będzie potrzebował bardzo dużo czasu na nagrzanie wnętrza sauny. Natomiast piec o mocy zbyt dużej w porównaniu do potrzeb wnętrza będzie generował dodatkowe, niepotrzebne koszty energii elektrycznej.
Aha, niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, przemyśl zakup czapki do sauny.
Nie zawsze tańsza sauna będzie mniej kosztować…
Porównując koszty gotowych saun dobrze jest sprawdzić również, jakie mają wyposażenie. Niektórzy producenci oferują bowiem sauny, które wystarczy zamontować i od razu można z nich korzystać. Inni natomiast sprzedają swoje produkty bez wyposażenia, które należy dokupić we własnym zakresie. W takiej sytuacji może się więc okazać, że z pozoru tańsza sauna wygeneruje dodatkowe koszty, a łączny wydatek będzie wyższy niż kupno z pozoru droższej sauny.
Zobacz także, jak wyglądają sauny ekskluzywne