- Aquaparki
- brak komentarzy
Wodne tory przeszkód, dmuchane parki wodne, dmuchańce na wodę, dmuchane atrakcje na wodę – czyli pompowane atrakcje, które mają za zadanie uatrakcyjnić klientom, turystom, czy mieszkańcom pobyt nad wodą. Dmuchane tory przeszkód na baseny, kąpieliska, zalewy, jeziora, stawy, do aquaparków, parków wodnych itd. – przeczytaj pierwszy w Polsce artykuł tak kompleksowo opisujący tego typu produkty.
Wodne tory przeszkód, dmuchane atrakcje wodne (lub dmuchańce na wodę, czy wodne dmuchańce)
Wodne tory przeszkód, to jedna z form, jaką przyjąć mogą – najprościej ujmując – dmuchane (pompowane) atrakcje na wodę, określane, często jeszcze potoczniej „dmuchańcami”. Pomysł dość prosty, realizacja nie zawsze, bowiem poza główną funkcją, jaką jest rozrywką, gwarantować powinny również bezpieczeństwo osób z nich korzystających.
Wodny tor przeszkód, to bardziej skonkretyzowana forma, jaką przyjąć mogą pompowane atrakcje wodne. Tego typu atrakcje coraz częściej spotkać można nad jeziorami, na plażach, na basenach, na kąpieliskach miejskich czy komercyjnych. Wodne tory przeszkód to nieco węższa grupa produktów, „mieszcząca się” w kategorii dmuchanych atrakcji wodnych.
Zobacz także: Co to jest staw kąpielowy
Co do basenu? Dmuchańce do basenu
Wodny tor przeszkód – rywalizacja grupowa lub indywidalna
W odróżnieniu od np. dmuchanych zjeżdżalni, czy pompowanych zamków na wodę, wodne tory przeszkód dają możliwość wprowadzenia do zabawy na wodzie elementu rywalizacji. Z tego faktu wynikają niesamowicie pozytywne możliwości ich wykorzystania. Poniżej podajemy kilka z nich:
Wodne tory przeszkód na imprezy firmowe i integracyjne
Sprytny manager HR w dużej firmie, korporacji od razu dostrzeże zalety wodnych torów przeszkód. O ile mamy już za sobą decyzję, że ta forma rozrywki będzie dobra dla naszych pracowników (co nie zawsze jest oczywiste, bo nie każdy lubi paradować w stroju kąpielowym przed współpracownikami), możemy wykorzystać rywalizację do scalania zespołu. Integracja pracowników – to często klucz do poprawienia ich codziennej efektywności. A “dmuchańce wodne” i ich modułowość pozawalają na takie skonstruowanie toru i zasad rywalizacji, żeby sukces był efektem kooperacji wielu jednostek (jednocześnie doskonale bawiących się).
W jakie jeszcze rozwiązania inwestują władze miast oraz firmy komercyjne?
Wodne tory przeszkód na kolonie, półkolonie dla dzieci
Kolonie, półkolonie często odbywają się nad wodą, jeśli nie w całości, to w wybrany dzień czy kilka dni. Trudno wyobrazić sobie dziecko, które nie będzie zachwycone zabawą na takim torze przeszkód na wodzie. Taka zabawa gwarantuje emocje i niezapomniane wrażenia, które zostaną z uczestnikiem naszych kolonii, półkolonii jeszcze długo po zakończeniu obozu. Dodajmy do tego to, jak w folderze reklamowym naszego obozu, kolonii dla dzieci będzie prezentował się punkt programu o tytule „Zawody sportowe na wodnym torze przeszkód”!?
Wodne tory przeszkód na eventy/imprezy sportowe
Nic nie stoi na przeszkodzie by zawody, rywalizację na czas (czy na punkty) zorganizować dla mieszkańców, czy turystów przebywających na miejskiej plaży, czy w ośrodku komercyjnym.
Wodny tor przeszkód do rywalizacji indywidualnej na basenie, w parku wodnym
W tym wypadku wystarczy mierzyć czas poszczególnych zawodników od linii startowej do mety, a wyniki zapisywać na tablicy, lub wyświetlać na przygotowanym wcześniej ekranie. Nie trzeba wspominać, że wiele osób ma potrzebę być „naj” – np. najszybszym. Do decyzji organizatora zabawy, zapewniającego możliwość skorzystania z wodnego toru przeszkód pozostaje to, czy pobierać opłatę od uczestników zabawy. Można ją zorganizować w postaci karnetu na określoną liczbę startów lub wliczyć ustalony limit startów w cenę pobytu na basenie, czy aquaparku. Oczywiście najprostszym – i w wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem – będzie udostępnienie takiej możliwości za darmo (choć uczestnik zabawy jak wiemy, musi najpierw zapłacić za pobyt w aquaparku). Dlatego coraz częściej zainteresowane są nimi aquaparki.
Przykładem może być wodny tor przeszkód w Siedlcach.
Wodne tory przeszkód – wynajem
Jeśli chodzi o wynajem wodnych torów przeszkód, to do tej kwestii możemy podejść z dwóch perspektyw:
Zarabianie na wynajmie wodnych torów przeszkód i innych atrakcji wodnych
Tak jak w wielu innych biznesach, inwestując raz w zakup danego asortymentu, możemy czerpać wielokrotnie korzyści z jego wypożyczania. Branżą tą rządzą te same uwarunkowania co wieloma innymi. Przed podjęciem decyzji należy zbadać lokalny rynek, oszacować koszty, potencjał przychodów itd.
Wynajęcie wodnego toru przeszkód na własne potrzeby
W grę wchodzi wynajem na jeden dzień i na dłuższe okresy (np. turnus, czy całe wakacje). Wynajęcie wodnego toru przeszkód jest również wskazane, jeśli rozważamy zakup i chcemy oszacować, czy nasz pomysł „chwyci”. Nic nie da nam takich informacji jak sprawdzenie naszego modelu biznesowego, czy planu eventu w realnych warunkach. Czy będą chętni, czy będą gotowi zapłacić? Ile? Czy obsługa będzie bezproblemowa? Znalezienie odpowiedzi na te pytania jest stosunkowo proste. Umożliwi Ci to właśnie wynajem wodnych torów przeszkód „na próbę”.
Wodne tory przeszkód – oferta dla jednostek samorządu terytorialnego i firm
Jeśli chodzi o adresatów produktu, jakim są wodne tory przeszkód (czy potocznie mówiąc “wodne dmuchańce”), to z grubsza ich lista klaruje się już podczas czytania tego teksu. Zakup lub czasowy wynajem wodnych torów przeszkód, dmuchanych atrakcji wodnych to pomysł, na którym skorzystają:
- Zarządcy aqaparków, basenów, parków wodnych
- Ośrodki wypoczynkowe zlokalizowane nad wodą (jeziorem, morzem, niektórymi rzekami)
- Organizatorzy koloni, półkolonii, obozów dla dzieci, obozów sportowych
- Jednostki samorządu terytorialnego odpowiedzialne za rekreacje, kulturę, eventy dla turystów mieszkańców, za imprezy masowe i sportowe
- Działy pracownicze, HR w firmach i instytucjach
Kontakt do firm oferujących wynajem lub sprzedaż wodnych torów przeszkód bez trudu znajdziemy w internecie, jednak możemy natrafić na bardzo zróżnicowane oferty, ze skorzystania, z których wyniknąć mogą różne konsekwencje – ale to już temat na oddzielny wpis.
Korzyści z wykorzystania wodnych torów przeszkód
Korzyści materialne – wodne tory przeszkód
Jeśli za wstęp na atrakcje wodne będziemy pobierać opłaty, mamy szansę na duży zarobek w krótkim czasie. Można go przeznaczyć np. na częściowe lub całkowite pokrycie kosztów organizacji wybranej imprezy. Przy wprowadzeniu opłat, potencjalny przychód można wpisać w pozycji prognozowanego przychodu. Co do samych opłat za zabawę na wodnym torze przeszkód, może być ona jednorazowa (za każde skorzystanie z toru) lub przybrać formę płatności za karnet upoważniający do wielokrotnego skorzystania z toru.
Korzyści wizerunkowe, promocyjne – wodny tor przeszkód
To proste. Turyści wybiorą właśnie nasze kąpielisko i przyjadą na weekend. Umieszczenie zdjęcia takiej atrakcji w materiałach promocyjnych stanowi ogromną zachętę dla potencjalnych odbiorców (rodzin z dziećmi, turystów, osób aktywnych fizycznie itd.)
Korzyści decyzyjne – dmuchańce wodne, wodny tor przeszkód – wynajem
Jako decydent zastanawiasz się nad zakupem toru? Polecamy inne rozwiązanie. Wypożycz go najpierw na próbę. Sprawdź, czy użycie wodnego toru przeszkód, te, które zaplanowałeś, sprawdzi się w praktyce. Nie ryzykuj publicznych (lub prywatnych) pieniędzy. Przekonaj się, czy na zasadach, jakie planujesz, pozyskasz klientów na taką usługę, atrakcję. Weź jednak poprawkę na to, że z czasem popyt może rosnąć (jeśli prawidłowo zaplanujesz promocję), lub spadać, gdy Twoja oferta będzie np. za droga, lub źle dopasowana do lokalnego rynku, konkretnego obiektu (basenu, kąpieliska). Słowem wypożycz wodny tor przeszkód i przekonaj się, czy to „zadziała”.
Wodne tory przeszkód – cennik, koszty
Ceny wynajmu i zakupu wodnych torów przeszkód są uzależnione od kilku czynników. Marki i jakości produktu, ilości (dostępne są moduły, który można łączyć na wiele sposobów), indywidualnych ustaleń z producentem lub dystrybutorem, a także kanału sprzedaży, z jakiego korzystamy. Z tych powodów podanie konkretnych cen jest bardzo trudne.
(fot. S. Lech, Pracownia Wspierania Rozwoju Dzieci i Wsparcia Rodziny)