- Baseny,Porady–baseny
- brak komentarzy
Basen we własnym domu od pewnego czasu nie jest synonimem luksusu i coraz więcej osób decyduje się na własną, małą pływalnię pod swoim dachem. Gdzie ją umieścić i o czym pamiętać podczas realizowania tej inwestycji? Jak wybrać basen do domu?
Jaki basen będzie najlepszy dla Twojego domu?
O basenie w domu warto pomyśleć już na etapie jego projektowania. Będzie on wtedy łatwiejszy do wykonania, a jednocześnie niższe będą koszty związane z przystosowaniem zarówno pomieszczenia, w którym znajdzie się basen, jak i pomieszczeń dodatkowych. Przy basenie w domu musi bowiem znaleźć się pomieszczenie techniczne, w którym zainstalowane będą pompy i filtry służące do oczyszczania wody oraz centrala klimatyzacyjna, która będzie służyć do wymiany powietrza, jego ogrzewania oraz osuszania. Szacuje się, że podczas budowania basenu wraz z domem koszty basenowej inwestycji można ograniczyć nawet o 20 procent.
Różne rodzaje basenów
Na rynku oferta jest od kilku lat bardzo zróżnicowa, a cały czas pojawiają się nowe typy basenów. Może zainteresują Cię inne rozwiązania takie jak:
Jak wybrać basen do domu? Przede wszystkim lokalizacja basenu
Zarówno w przypadku budowy basenu wraz z domem, jak i podczas adaptacji już gotowych pomieszczeń na basen, najczęściej jest on zlokalizowany w piwnicy lub na najniższej kondygnacji. Jeśli basen jest budowany wraz z domem można skorzystać z gotowych niecek basenowych, wykonywanych z włókna szklanego. Mają one różne wymiary i kształty, można je więc idealnie dopasować do potrzeb konkretnego pomieszczenia. Jeśli natomiast basen powstaje w już istniejącym budynku, często jedynym rozwiązaniem jest wyłożenie niecki basenowej płytkami. Wybór nawierzchni wokół basenów jest również bardzo zróżniocowany.
A może sauna do tego? Sauna parowa – łaźnia, rzymska łaźnia. Charakterystyka >>>
Własne domowe spa
Ciekawą propozycją dla osób, które we własnym domu chcą mieć strefę relaksu i odprężenia, jest stworzenie wraz z basenem domowego spa. Pomieszczenie z basenem można połączyć z tarasem wychodzącym na ogród, dzięki temu latem będzie można przebywać na świeżym powietrzu, a jednocześnie w każdej chwili skorzystać z basenu. Jeśli znajdzie się odpowiednio dużo miejsca, można w pomieszczeniu obok basenu wybudować saunę. Wtedy możliwe będzie korzystanie zarówno z gorących kąpieli w saunie, jak i z chłodnych w basenie.
W przypadku domowego basenu ważna jest też kwestia wentylacji
Planując budowę basenu warto pamiętać, że ogromne znaczenie ma nie tylko jego kształt, aranżacja wnętrza czy efekt końcowy, ale również wiele kwestii technicznych. Przede wszystkim chodzi o sprawną wentylację. To typowy problem dla basenów domowych, gdyż właściciele basenów zlokalizowanych w ogrodzie nie muszą się z nim borykać. Wentylacja bywa największym utrapieniem osób, które baseny w domu już posiadają. Pierwszym objawem źle działającej wentylacji są zaparowane okna i skraplająca się na ścianach woda. Z biegiem czasu źle wentylowane pomieszczenie ulega zawilgoceniu, a na ścianach może pojawić się grzyb. Od tego momentu nie trzeba już długo czekać na uszkodzenia ścian czy innych powierzchni.
Podsumowując ten wątek– nawet najpiękniejszy i najbardziej efektowny basen domowy nie będzie zbyt długo miejscem relaksu, jeśli już na etapie jego wykonania pojawią się błędy przy wykonaniu wentylacji.