- Wokół basenu
- brak komentarzy
Basen w ogrodzie wiąże się z możliwością relaksu i aktywnego wypoczynku w sezonie letnim. Jednak woda basenowa na otwartej przestrzeni jest narażona na wiele zanieczyszczeń. Rozwiązaniem tego problemu może być montaż zadaszenia basenu.
Zadaszenia basenów – jak dobrać
Zadaszenie basenu ma sporo zalet, niekoniecznie związanych wyłącznie z utrzymaniem czystości. Woda w basenie, chroniona od góry przed słońcem i zabrudzeniem, jest przez dłuższy czas czysta, a cała konstrukcja basenu odizolowana jest od negatywnego działania czynników atmosferycznych – wiatru, czy palącego słońca. Co więcej, woda w zadaszonym basenie przez dłuższy czas pozostaje ciepła, dzięki czemu można się w niej kąpać nawet przy złej pogodzie. Woda w basenie z dachem utrzymuje ciepłe o wiele dłużej niż woda w basenie całkowicie odkrytym, którego zawartość dodatkowo ochładza woda deszczowa. Co ważne, brudna woda w basenie, to problem, który niekiedy początek może mieć w braku zabezpieczenie mechanicznego basenu przed warunkami atmosferycznymi.
Inwestycja w zadaszenie basenowe obniża koszty eksploatacji basenu
Zadaszenie chroni basen nie tylko przed wpadaniem liści, ale również bardziej groźnych zanieczyszczeń przenoszonych przez powietrze czy wodę deszczową. Drobinki tych zanieczyszczeń mogą wchodzić w niepożądane reakcje z chlorem, który jest wykorzystywany do dezynfekcji wody basenowej. W efekcie woda, pomimo używania środków dezynfekujących, o wiele szybciej staje się nieświeża i konieczna jest jej częstsza wymiana. Zadaszenie jest więc świetnym sposobem na ograniczenie częstotliwości wymiany wody.
Kolejną zaletą zamontowania zadaszenia jest możliwość korzystania z basenu ogrodowego bez względu na pogodę oraz o każdej porze roku. Jedynym warunkiem jest, aby wraz z zadaszeniem zainstalować urządzenia służące do podgrzewania wody.
W dodatku – choć zadaszenie jest kolejną inwestycją, wymagającą wyłożenia sporych środków, umożliwia zmniejszenie kosztów związanych z eksploatacją basenu. Przede wszystkim – nie trzeba często wymieniać wody, jest ona dłużej czysta, więc wydamy także na środki chemiczne przeznaczone do dezynfekcji basenu. Jeśli chodzi o zachowanie czystości takiego zadaszenia, pomocne mogą okazać się powłoki hydrofobowe, oferowane przez wielu producentów. Można też zapytać producenta zadaszeń, czy model, który chcemy nabyć jest pokryty właśnie taką powłoką.
Zadaszenia basenów stałe i mobilne
Ze względu na funkcjonalność, zadaszenia basenowe można podzielić na dwa typy – stałe oraz mobilne.
Zadaszenia stałe budowane są wokół basenu na stałe, więc przeważnie nie można ich zdemontować ani przenieść w inne miejsce. Nie ma też możliwości odkrycia latem dachu. Wykonywane są najczęściej z drewna, choć zdarzają się także konstrukcje z przezroczystych tworzyw sztucznych. Zadaszenia mobilne również są budowane wokół basenu, jednak najczęściej instalowane są na aluminiowej ramie. Ten typ zadaszeń umożliwia ich swobodną regulację, zsuwanie i rozsuwanie. Można je więc zasuwać w przypadku niepogody czy na zimę, a latem pozostawiać rozsunięte, aby woda basenowa nagrzewała się pod wpływem promieni słonecznych.
Kształt zadaszenia może być dopasowany do kształtu posesji
Zadaszenia mogą być nie tylko wykonane z różnych materiałów, ale mogę mieć też różne kształty. W przypadku zadaszeń stałych, montowanych najczęściej na dużych posesjach, najlepiej sprawdzają się modele o prostokątnym kształcie. Doskonale wkomponowują się one w otoczenie, a jednocześnie nie zabierają przestrzeni. W przypadku mniejszych posesji oraz mniejszych domów dobrym rozwiązaniem są zadaszenia o półokrągłym kształcie. Najczęściej wybierane są one jako zadaszenia mobilne, gdyż dają możliwość szybkiej i sprawnej regulacji. Zadaszenia półokrągłe są optycznie mniejsze niż prostokątne, nawet wtedy, gdy ich wysokość jest taka sama. Dzięki temu nawet na niewielkich posesjach dobrze wyglądają. Zarówno kształt i wielkość zadaszenia, jak i kształt i wielkość basenu (np. wykonanego w technologii Magiline) mogą być całkowicie dopasowane do potrzeb klienta.
Jaka powinna być wysokość zadaszenia?
Planując budowę zadaszenia wokół basenu warto wcześniej przemyśleć jego wysokość. Na dużych posesjach dobrze wyglądają zadaszenia wysokie, które przy okazji są bardzo funkcjonalne. Umożliwiają nie tylko całkowitą osłonę samego basenu, ale również tworzą teren rekreacyjny wokół niego. Pod takim zadaszeniem można ustawić leżaki i stoliki, dzięki czemu stanie się ono idealnym miejscem do spędzania wolnego czasu bez względu na pogodę. Najczęściej jednak inwestorzy wybierają zadaszenia o średniej wysokości, które przysłaniają basen, a jednocześnie umożliwiają jego bezproblemowe obejście w około bez konieczności schylania się czy manewrowania ciałem tuż przy ścianach. Trzecim rodzajem zadaszeń są zadaszenia niskie, które pełnią funkcję wyłącznie przykrywającą i chroniącą wodę przed zanieczyszczeniami. Takie zadaszenia są regulowane i rozsuwane na czas korzystania z basenu, a w pozostałym czasie są zasunięte. Oczywiście, im wyższe zadaszenie, tym wyższy koszt jego wykonania. Wybierając konkretny model warto więc wziąć pod uwagę nie tylko potrzeby użytkowników, ale również możliwości finansowe. W najlepszej sytuacji są osoby, które w przypadku gdy planują posiadanie basenu, mogą skorzystać z porad i pomocy fachowców. W każdym większym mieście jest jedna lub kilka firm, które mają odpowiednie doświadczenie w budowaniu basenów. Wskazówki takich firm są najcenniejsze i pozwalają często realnie zaoszczędzić zarówno na etapie budowy, jak i późniejszej eksploatacji basenu.