Style Switcher

Choose layout


Choose main color


Background patterns

Boxed layout only

Background images

Boxed layout only

Reset to defaults
Baseny i Sauny
  • Baseny
    • Porady–baseny
    • Firmy–Baseny
    • Wokół basenu
    • Galeria
  •  Sauny
    • Porady–sauny
    • Firmy Sauny
    • Wokół sauny
    • Galeria
  • Aquaparki
  • Firmy
    • Sauny
    • Baseny
  • o Baseny i Sauny
  • Współpraca

Staw kąpielowy od A do Z – Hydroidea

Baseny i Sauny| Baseny| Staw kąpielowy od A do Z – Hydroidea

28
sty, 2022
By Firmy
Ekobasen zamiast tradycyjnego basenu
  • Baseny,Firmy,Firmy–Baseny,Polecane
  • brak komentarzy
17

Staw kąpielowy – rozwiązanie coraz częściej rozważane i wybierane przez osoby, które stawiają przede wszystkim na zdrowie domowników mających korzystać z częstych kąpieli w basenie. Choć budowa stawów kąpielowych wymaga naukowej wiedzy i zastosowania dedykowanych rozwiązań, jest ona możliwa od jakiegoś czasu i w Polsce, dzięki firmom takim jak Hydroidea. Firma ta jest  z klientem od samego pomysłu, poprzez projekt i budowę, aż do wykończenia i zainstalowania niezbędnych urządzeń, których zadaniem jest automatyczne utrzymanie ciągłości działania całego przydomowego ekosystemu basenowego tak by niezawodnie służył rekreacji i zdrowiu domowników.


Materiał powstał przy współpracy z Hydroidea


Staw kąpielowy

Moda na stawy kąpielowe wkroczyła do Polski z Niemiec, gdzie w latach osiemdziesiątych ekobaseny stały się wręcz przebojem ogrodów przydomowych. Co tak przyciąga osoby decydujące się na staw kąpielowy? Poza nietuzinkowym, naturalnym wyglądem basenu, także korzyści zdrowotne mają tu duże, jeśli nie decydujące znaczenie. Coraz więcej klientów zdaje sobie sprawę, że częste obcowanie ze szkodliwą chemią zawartą w wodzie tradycyjnego basenu nie może pozostać obojętne i to nie tylko dla skóry.

Inni czytali: Zrób to sam – gotowe zestawy do budowy stawów kąpielowych >>>

Rozmawiamy z Panem Romanem Blochem, założycielem Hydroidea, firmy projektującej i budującej stawy kąpielowe, a jednocześnie producenta oprzyrządowania i ekologicznych preparatów do pielęgnacji wody w zbiornikach wodnych.

 

Ekologiczny staw kąpielowy z kładką

 

Czym są stawy kąpielowe nazywane za granicą Natural Pools lub Swimming Ponds?

Staw kąpielowy to sztucznie stworzony i odizolowany od podłoża zbiornik wodny, w którym woda uzdatniana jest  w sposób naturalny, bez użycia jakichkolwiek środków dezynfekujących. Stawy kąpielowe posiadają charakterystyczną budowę. Składają się z części rekreacyjnej (kąpielowej) oraz z części regeneracyjnej, odpowiedzialnej za oczyszczanie wody i utrzymanie jej jakości na właściwym poziomie. W części regeneracyjnej znajdują się specjalnie  skonstruowane filtry bagienne z dodatkiem odpowiednio dobranych minerałów oraz rośliny repozycyjne, biorące udział w procesie samooczyszczania się wody. Często w skład systemu wchodzą również odpowiednie urządzenia mechaniczne, takie jak: skimmery, rynny przelewowe czy pompy, a także – profesjonalne systemy filtracyjne.

Stawy kąpielowe z wyglądu mogą przypominać tradycyjne baseny, albo przeciwnie –naturalne zbiorniki wodne porośnięte bujną roślinnością, z kamienistym dnem, piaszczystym lub żwirowym brzegiem, o różnych rozmiarach i kształtach.

Wybór możliwości jest tu ogromny i w praktyce wszystko zależy od preferencji inwestora i oczywiście wielkości ogrodu.

Cechą charakterystyczną tego typu zbiorników wodnych są naturalne metody filtracji wody, atrakcyjny wygląd i łatwość wkomponowania stawu kąpielowego w przestrzeń ogrodu.

 

Staw kąpielowy z filtrem Hydrogravity firmy Hydroidea

 

Spośród pięciu rodzajów stawów kąpielowych zdefiniowanych na Państwa stronie, które posiadacie w swojej ofercie oraz które cieszą się największym powodzeniem klientów i dlaczego?

Największym zainteresowaniem cieszą się stawy kąpielowe typu II (filtracja wody wspomagana jest dodatkowymi urządzeniami, dużą hydrobotaniką bez filtra mineralnego) i typu III (hydrobotanika z filtrem mineralnym i zaawansowaną technologią oczyszczania wody). Oba rodzaje stawów wyposażone są w systemy filtracyjne, w którego skład wchodzą złoża filtracyjne i specjalne rośliny, wspomagające proces samooczyszczania się wody.  Zarówno staw kąpielowy typu II jak i staw kąpielowy typu III stanowi formę przejściową pomiędzy naturalnym stawem ekstensywnym, a zaawansowanym technologicznie ekobasenem typu V. Niecka stawów typu II i III uzbrojona jest w spust denny (umożliwia spuszczenie wody z niecki) i skimmer (odpowiada za dopływ wody do pompy i filtra) i dodatkową pompę wodną, która tłoczy wodę do strefy regeneracyjnej.  Cały system filtracyjny najczęściej ukryty jest pod tarasem. Takie rozwiązanie zajmuje mniej miejsca w przeciwieństwie do stawów ekstensywnych i jednocześnie nie wymaga użycia zaawansowanych technologii i zastosowania dużej liczby drogich urządzeń.

Ekobasen vs basen tradycyjny – zdrowie

Gdyby miał Pan wymienić najważniejsze różnice pomiędzy ekobasenem a „zwykłym” basenem, co by Pan wymienił?

Przede wszystkim woda w ekobasenach filtrowana jest w sposób naturalny, bez użycia jakichkolwiek substancji dezynfekujących. Woda oczyszczana w taki sposób nie powoduje alergii i uczuleń skórnych – jest bezpieczna dla życia biologicznego i nawet w przypadku awarii systemu w dobrze zaprojektowanym i wykonanym ekobasenie nie ma możliwości jej zatrucia.

Zwykły basen wymaga natomiast stałej kontroli pH i potencjału redoks (potencjał oksydacyjno-redukcyjny). Co więcej, w tradycyjnych basenach najpopularniejszym sposobem uzdatniania wody jest jej chlorowanie lub ozonowanie (m.in. chodzi o niszczenie niebezpiecznych bakterii chorobotwórczych, wirusów, grzybów, pierwotniaków i innych żywych organizmów). Chloraminy bardzo szkodzą, a częste pływanie w basenie z chlorowaną wodą nie jest obojętne dla zdrowia i wpływa na nie negatywnie.

Chlor zawarty w wodzie usuwa ze skóry ochronną warstwę lipidową, co jest przyczyną jej podrażnień lub co najmniej szorstkości. Chlor w skrajnych przypadkach może doprowadzić do wypadania włosów. Wnika bowiem w ich włókna, osłabia je i powoduje utratę blasku czy rozdwajanie końcówek. Chlor w nadmiarze szkodzi –  proporcjonalnie do stężania w jakim występuje chlor wiązany. Mono-, di- i tri chloraminy są wdychane, wchłaniane przez skórę, a także połykane przypadkowo wraz z wodą podczas kąpieli w basenie. Chloraminy mogą skutkować zmianami na skórze, podrażnieniem dróg oddechowych oraz błon śluzowych oczu, a nawet pojawieniem się objawów astmy. Dodajmy do tego THM – czyli tri chlorometan, który unosi się bezpośrednio nad wodą więc jest wdychany przez osoby korzystające z basenu To właśnie on wnika bezpośrednio przez skórę i wywołuje zmiany genetyczne, które mogą prowadzić nawet do powstawania komórek nowotworowych.

W ekobasenach, w których woda oczyszczana jest w sposób oparty na zintensyfikowanych procesach naturalnych, problemy tego typu w ogóle się nie pojawiają.  Na całym świecie Ilość prywatnych i publicznych stawów kąpielowych stale rośnie. Warto dodać, że ekobaseny można idealnie wkomponować w otaczający je krajobraz, nadać im formę nowoczesną, tradycyjną lub naturalną (jezioro, brzeg plaży, itp.).

Ponadto poza sezonem kąpielowym ekobasen wciąż stanowi ozdobę ogrodu, a zimą może być wykorzystywany np. jako lodowisko.  Możliwe jest również stworzenie ekobasenu, który będzie całkowicie niezależny od zewnętrznych warunków i może być wykorzystywany przez cały rok. To dzięki zadaszeniu lub budowie w pomieszczeniach. Woda w takim ekobasenie może być także podgrzewana. 

Jakie realizacje były największym wyzwaniem dla Hydroidea?

Największym wyzwaniem jest zawsze budowa dużych stawów kąpielowych o powierzchni powyżej tysiąca mkw.  z plażami, wyspami i innymi atrakcjami.

Bardzo problematyczne są również  przebudowy stawów już istniejących, ale źle zbudowanych.

Także –  inwestycje realizowane poza granicami Polski z uwagi na odległość i związane z nią kłopoty logistyczne są sporym wyzwaniem.

 

duży staw kąpielowy z plażą i wyspą

Staw kąpielowy, ekobasen – koszty

Ekobasen wydaje się być rozwiązaniem ekskluzywnym i droższym w budowie i eksploatacji w porównaniu z basenem tradycyjnym. Może Pan wyjaśnić czy rzeczywiście tak jest i jaki jest realny koszt budowy takiego stawu?

Standardowy ekstensywny staw kąpielowy (typ I za 600-800 zł/m2) jest tańszy w budowie i eksploatacji od tradycyjnego ale profesjonalnie zbudowanego basenu o podobnej wielkości. Dolna granica cenowa stawu kąpielowego typu II i III w sezonie 2017 wahała się  w granicach 1000 – 1500 PLN za 1 mkw.

Ekobasen typu V jest już znacznie droższy w budowie i wymaga sporego nakładu środków – ceny tego typu stawów zaczynają się od 2000-3000 PLN za 1 mkw. Olbrzymią zaletą stawów kąpielowych jest jednak zdrowa kąpiel w wymarzonych warunkach – w wodzie wolnej od chloru i innych środków dezynfekujących.

W ofercie mają Państwo także kąpielowe stawy komunalne. Czy może Pan podać przykłady takich realizacji oraz powiedzieć jak wyglądają wymogi prawne budowy takich zbiorników w Polsce?

W obowiązującym na dzień dzisiejszy systemie prawnym funkcjonują przepisy określające wymagania dla pływalni oraz kąpielisk. Brakuje wymogów sanitarnych dla stawów kąpielowych, czyli tzw. pływalni ekologicznych, które łączą w sobie jednocześnie elementy pływalni i kąpieliska. Zatem do oceny jakości wody w stawach kąpielowych i ekobasenach nie można stosować ani regulacji prawnych dotyczących jakości wody na pływalniach i basenach (rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015r., poz. 2016), ani sprawowania nadzoru nad jakością wody w naturalnych kąpieliskach i miejscach wykorzystywanych do kąpieli (rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 kwietnia 2011r., Dz. U. z 2016., poz. 1602). Dzieje się tak dlatego, że ekobaseny zajmują miejsce pośrednie pomiędzy kąpieliskami i pływalniami. Z uwagi na całkowicie odmienne procesy jakim poddawana jest woda w tego typu nietypowych „pływalniach’’, wymagają one odrębnych regulacji prawnych. Mam nadzieje, że prace legislacyjne w tym zakresie zostaną podjęte, ponieważ w obecnej sytuacji prawnej publicznych stawów kąpielowych w Polsce praktycznie nie ma i jesteśmy jednym z ostatnich europejskich krajów bez odpowiednich regulacji prawnych. Do tej pory jedynym prawidłowo działającym stawem kąpielowym w Polsce, dopuszczonym przez sanepid do użytkowania, jest staw zbudowany w Świętochłowicach.

Jakie błędy najczęściej poprawiacie po innych firmach budujących stawy kąpielowe, ekobaseny?

Najczęściej spotykamy się z całkowitym brakiem podstawowej wiedzy na temat budowy stawów kąpielowych i nieznajomości norm branżowych. Nie dość, że wykonywane są one jak duże oczka wodne , to często instalowane są w nich tradycyjne filtry z lampami UVC . Nie ma w nich strefy regeneracyjnej, a półki z roślinnością wysypane są tylko zwykłym żwirem, a nie specjalnie dobranymi minerałami filtracyjnymi.

Nierzadko źle dobrane rośliny wodne sadzone są w mieszankach zwykłej ziemi ogrodowej, co świadczy o całkowitej nieznajomości tematu.

Co więcej, bardzo często wykonawcy stawów kąpielowych w ogóle nie robią badań materiałów używanych do budowy stawu i profesjonalnych analiz wody, którą ma zostać napełniony zbiornik, a przecież takie badania stanowią podstawę do wykonania prawidłowego projekt stawu, doboru złóż filtracyjnych, roślinności i wyboru rodzaju filtra mechaniczno-biologicznego. Takie stawy nie mogą prawidłowo funkcjonować, dlatego ich właściciele często zwracają się do nas o pomoc.

Czy są jakieś instytucje lub stowarzyszenia propagujące te ekologiczne rozwiązania?

Tak, na świecie istnieje międzynarodowa federacja IOB (The International Organization for Natural Bathing Waters), a w Polsce PSNWK (Polskie Stowarzyszenie Naturalnych Wód Kąpielowych), którego prezesem jest Marcin Gąsiorowski bardzo zaangażowany w propagowanie takich rozwiązań. PSNWK powstało w wyniku obserwacji działań europejskiej branży projektantów i budowniczych stawów kąpielowych. Chęć przeniesienia wieloletnich doświadczeń, standardów i wypracowanych norm jakości kolegów z Europy dało początek stowarzyszeniu wzorowanemu na sprawdzonych rozwiązaniach.

Czy macie też ofertę dla firm, które budują stawy kąpielowe, lub chcą poszerzyć swoją ofertę?

Współpracujemy z wieloma firmami wykonawczymi i architektami krajobrazu. Corocznie przeprowadzamy lub współorganizujemy szkolenia z budowy stawów kąpielowych, podczas których omawiamy zasady projektowania i budowy stawów kąpielowych krok po kroku.

Jesteśmy producentem i dystrybutorem wielu innowacyjnych produktów, takich jak: naturalne mieszanki minerałów i złóż filtracyjnych, dozowniki CO2, filtry HydroGravity czy ekologiczne preparaty do pielęgnacji stawów kąpielowych.

Dzięki temu naszym partnerom, poza profesjonalnym wsparciem merytorycznym i know-how, możemy zaproponować dobre warunki finansowe na akcesoria potrzebne do budowy tego typu obiektów.

 

Jesteśmy członkiem Polskiego Stowarzyszenia Naturalnych Wód Kąpielowych, aktywnie z nim współpracujemy i staramy się szerzyć ideę ekologicznych rozwiązań. Wykonujemy projekty stawów, pomagamy w doborze systemów filtracyjnych i właściwych preparatów pielęgnacyjnych. Zależy nam również na tym, aby firmy wykonawcze nie popełniały błędów i w sposób właściwy podchodziły do budowy tego typu zbiorników wodnych. Skorzysta na tym nie tylko branża, ale również inwestor.

Dziękujemy za rozmowę. 


 

Staw kąpielowy – podsumowanie

Staw kąpielowy to opcja, która naszym zdaniem powinna być brana pod uwagę przez każdego inwestora rozważającego budowę własnego basenu. W momencie, w którym decydujemy o tym,  jaki basen wybudujemy w naszym ogrodzie, powinniśmy zadać sobie m.in. pytanie, jak ważne jest dla nas zdrowie i bezpieczeństwo naszej rodziny, dzieci i bliskich, którzy z kąpieli będą korzystać najczęściej.

Sporadyczny relaks w wodzie wypełniającej tradycyjne baseny, o dużym stężeniu chloru i innych środków niebędących obojętnych dla naszej skóry, włosów, oczu i płuc  nie poskutkuje niepożądanymi reakcjami naszego organizmu. Inaczej ma się sprawa, jeśli z basenu zamierzamy korzystać często.

Poza kwestiami zdrowotnymi, dla niektórych osób także estetyczna przewaga stawu kąpielowego nad zwykłym basenem może być przekonująca. Zostaje pytanie, dlaczego w Niemczech jest już kilkadziesiąt tysięcy stawów kąpielowych, a w Polsce nadal jest to rozwiązanie prestiżowe i niespotykane, choć w większości przypadków budowa i utrzymanie takiego basenu są tańsze?

 

Biobasen

 

Wg naszej redakcji przyczyną jest niewiedza na temat korzyści z takiego rozwiązania. Rzeczywiście stawy kąpielowe, choć piękne i imponujące wymagają zastosowania innych środków do utrzymania czystości wody, innych materiałów do budowy i instalacji. Czy tę wiedzę da się zgłębić na etapie wyboru basenu? Tak, choć byłoby to czasochłonne. Jednak nie ma takiej potrzeby.

 

staw kąpielowy - strefa z roslinami wodnymi

 

Każdy inwestor zainteresowany budową stawu kąpielowego może porozmawiać z naszym dzisiejszym rozmówcą, prezesem firmy Hydroidea, a przede wszystkim ekspertem w dziedzinie naturalnych metod filtracji wody Panem Romanem Blochem. Będzie to doskonała okazja, by powiedzieć o swoich oczekiwaniach i potrzebach, dowiedzieć się  o możliwości ich realizacji, a także poznać szacunkowy koszt i oszczędności związane z budową stawu kąpielowego.

Nr Tel.

+48 519 619 519

Adres strony

www.hydroidea.com

Hydroidea na FB

Firma hydroidea

 

Powiązane tematy:

Akcesoria do basenów – niezbędne i przydatne
Co to jest prysznic solarny? Jak działa prysznic „słoneczny”?
Willa na skałach – bardzo kreatywne podejście do projektowania domowego basenu
Basen z kontenera – ciekawy pomysł kanadyjskiej firmy
Basen i co dalej? Przykrycia basenowe – bezpieczeństwo, oszczędność, czystość
Zadaszenia basenów – dlaczego warto i dlaczego Alukov
Willa z basenem? Nie – Willa 180 Samui, to raczej basen z dobudowaną willą
Zużycie wody w basenie. Koszty eksploatacji
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Proszę czekać

17
WAŻNE DLA FIRM: Jeśli masz firmę budującą baseny lub sauny możemy przygotować analogiczną, profesjonalną, natywną prezentację w precyzyjnie dopasowanym kontekście naszej strony. Promujemy firmy budujące baseny i sauny, producentów chemii basenowej, akcesoriów i wszystkiego co jest pomocne dla posiadaczy basenów i saun oraz osób rozważających ich budowę.
Poprzedni artykuł Następny artykuł

Najnowsze:

Firmy–Baseny

Basen do samodzielnego montażu

  Załóżmy, że robi się coraz cieplej, do długiego weekendu jest coraz mniej czasu, a wakacje już za kilka tygodni. Dzwonisz do firm basenowych, ale każda ma rezerwacje na wiele tygodni do przodu. Proponują kontakt pod koniec wakacji a najlepiej na wiosnę, ale już przyszłego roku. Zastanawiasz się, czy dobrym – a teraz to już

Więcej

Baseny

Dlaczego Polacy coraz częściej wybierają baseny z Czech?

 Czy opłaca się sprowadzać baseny z Czech, jeśli na polskim rynku również mamy dość duży wybór różnych typów basenów, producentów i cen? Czy przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie basenu nie warto byłoby zadzwonić do firmy z Czech, by zapytać o warunki zakupu, instalacji, ale też potencjalne korzyści z wyboru czeskiego basenu?  Materiał powstał przy

Więcej

Firmy Sauny

Sauna mobilna. Producent wyjaśnia kto i po co kupuje sauny mobilne

 Wcale nie musi być na stałe związana z jednym miejscem. Co? Sauna mobilna. Producent takich saun zdradził nam, do jakich celów jego klienci kupują sauny mobilne, z jakich powodów w ostatnich miesiącach sprzedaż saun mobilnych sukcesywnie rośnie, a także, do czego są one wykorzystywane. Praktyczne zastosowania mogą być nieco zaskakujące, choć jednocześnie są całkowicie logiczne.

Więcej

Firmy Sauny

Litewskie balie ogrodowe i sauny w kształcie beczki

 Balie ogrodowe, sauny, w tym te w kształcie beczki, cieszą się w Polsce od kilkunastu miesięcy coraz większym zainteresowaniem. Polacy, którzy doświadczyli jak wszyscy, różnego rodzaju ograniczeń w związku z pandemią coraz chętniej inwestują w swoje domy i ogrody. Zdecydowanie wzrasta zainteresowania baliami ogrodowymi jak i liczba ich producentów. Wszystko po to, by spędzanie tu

Więcej

Polecane

Sauna z okrągłym oknem panoramicznym. „Rybie oko w saunie”

 Sauna z okrągłym oknem panoramicznym występuje w polskich ogrodach stosunkowo rzadko. Szkoda, bo taka sauna ogrodowa nie dość, że wygląda bardzo wyjątkowo, to pozwala użytkownikom na naprawdę unikalne widoki. Oczywiście, jeśli otoczenie sauny jest odpowiednio malownicze. Materiał powstał przy współpracy z Woodbau Polska   Sauna z okrągłym oknem. Panoramiczne rybie oko w saunie Efekt może

Więcej

Baseny

Baseny stalowe do ogrodów, stalowe baseny do domów. Przykłady

 Baseny stalowe od lat cieszą się wielką popularnościąw krajach Europy Zachodniej. Ze względu na ich długowieczność i ponadprzeciętną jakość, bardzo często decydują się na nie klienci komercyjni (parki wodne, aquaparki, hotele, ekskluzywne ośrodki SPA). Co jest wspólnym mianownikiem przy wyborze basenów ze stali nierdzewnej? Jest to inwestycja w trwałość i oszałamiający wygląd, tzw. „efekt wow”.

Więcej

  • Polityka prywatności
  • Kontakt
  • Współpraca
© 2017 Baseny&Sauny. All Rights Reserved