Style Switcher

Choose layout


Choose main color


Background patterns

Boxed layout only

Background images

Boxed layout only

Porady–sauny

Sauna parowa w domu to marzenie wielu osób, pobudzane wizytami w hotelach czy ekskluzywnych ośrodkach SPA. Pozornie na rozwiązanie takie stać głównie właścicieli tego typu ośrodków, ale coraz częściej projekty domowych łaźni powstają na indywidualne zamówienie osób prywatnych.

Sauna, marzenie wiele osób, które choć raz doświadczyły kojących seansów w podwyższonej temperaturze. Sauna sucha czy mokra, sauna infrared, sauna wewnętrzna a może zewnętrzna, sauna fińska? Co to wszystko oznacza i jaki rodzaj sauny wybrać do swojego domu lub mieszkania?

Najpopularniejsze i najczęściej użytkowane są 4 modele saun – sucha, mokra, parowa oraz sauna infrared. Jednak oprócz tych głównych typów spotykane są inne sauny, w których elementem leczniczym jest nie tylko wysoka temperatura, ale również dodatkowe akcesoria, np. bania ruska

Sauna w domu może być źródłem prawdziwej przyjemności, ale również dodatkowym, dosyć sporym jednorazowym wydatkiem. Tania sauna – czy to zawsze dobre rozwiązanie? Wiele osób decyduje się więc na poszukiwanie jak najtańszego modelu. Niestety, nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. 

Korzystanie z sauny ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, kondycję oraz samopoczucie. Ale wyłącznie wtedy, gdy robimy to w sposób prawidłowy. Jak korzystać z sauny? Wiele osób podczas kąpieli w saunie popełnia błędy, które obniżają skuteczność jej działania lub wręcz sprawiają, że może zaszkodzić zdrowiu. Jak korzystać z sauny Z uwagi na dosyć skrajne warunki,

Oprócz sauny suchej i mokrej dużą popularnością wśród saun cieszy się również sauna parowa nazywana też łaźnią, tudzież łaźnią rzymską. Ma mnóstwo właściwości prozdrowotnych, a przebywanie w niej jest prawdziwą przyjemnością. Nie jest w niej bowiem tak gorąco, jak w innych typach saun.

Choć w kulturze i tradycji najbardziej zakorzeniona jest sauna sucha, o wiele większym zainteresowaniem ze strony dzisiejszych wielbicieli gorących kąpieli cieszy się sauna mokra. Przede wszystkim dlatego, że warunki w niej panujące nie są aż tak ekstremalne i z sauny można korzystać o wiele częściej.

Sauna sucha, nazywana również sauną fińską, to ta wersja sauny, w której panują najbardziej ekstremalne warunki – tj. wysoka temperatura połączona z niską wilgotnością powietrza. Choć niektórym osobom trudno w niej wytrzymać, jest wyjątkowo korzystna dla zdrowia.

Sauna to doskonałe miejsce dla zdrowia i relaksu, jednak aby służyła bezproblemowo przez długie lata, trzeba ją odpowiednio konserwować i czyścić. Warto bowiem pamiętać, że jest to konstrukcja wykonana z drewna nieustannie poddawanego działaniu wysokich temperatur i wilgoci. Jak dbać o saunę?

Choć na rynku sporo jest gotowych saun, które wystarczy jedynie zainstalować we własnym domu, wiele osób decyduje się na samodzielną budowę sauny. Wbrew pozorom, nie jest to trudne zadanie. Przy odrobinie wysiłku i dobrym projekcie samodzielna budowa sauny domowej jest w zasięgu ręki. 

Osoby marzące o własnej saunie, jednak dysponujące jedynie mieszkaniem a nie większym domem, mają też mniejsze możliwości w wyborze jej umiejscowienia. Jeśli mamy własny ogród, marzenia o saunie rodem ze Skandynawii łatwiej będzie zrealizować. Sauna w ogrodzie? Tak!

Gdy plan budowy sauny jest już dobrze przemyślany, pozostaje „tylko” jej wykonanie. Warto przy tym pamiętać, by poszczególne czynności wykonywać w odpowiedniej kolejności. Zapominalstwo może bowiem prowadzić do tego, że gotową kabinę trzeba będzie przebudować.