Style Switcher

Choose layout


Choose main color


Background patterns

Boxed layout only

Background images

Boxed layout only

Reset to defaults
Baseny i Sauny
  • Baseny
    • Porady–baseny
    • Firmy–Baseny
    • Wokół basenu
    • Galeria
  •  Sauny
    • Porady–sauny
    • Firmy Sauny
    • Wokół sauny
    • Galeria
  • Aquaparki
  • Firmy
    • Sauny
    • Baseny
  • o Baseny i Sauny
  • Współpraca

Co to jest prysznic solarny? Jak działa prysznic „słoneczny”?

Baseny i Sauny| Baseny| Firmy–Baseny| Co to jest prysznic solarny? Jak działa prysznic „słoneczny”?

15
cze, 2020
By Baseny
  • Firmy–Baseny,Wokół basenu
  • brak komentarzy
 

Prysznic solarny (niektórzy nazywają go prysznicem słonecznym) w pierwszej kolejności przywodzi na myśl energię słoneczną i oszczędności. Jak nietrudno się domyśleć skojarzenia te są trafne. Zasada jego działania polega na wykorzystaniu energii słonecznej do ogrzania wody zgromadzonej w zbiorniku. 


Materiał powstał przy współpracy z OgroduStyl.pl

– oficjalnym przedstawicielem renomowanej francuskiej marki pryszniców ogrodowych


Co to jest prysznic solarny? Jak działa prysznic „słoneczny”?

W ostatnim czasie tego typu akcesoria do basenów są coraz częściej wyszukiwane przez posiadaczy basenów ogrodowych. To całkiem niezła propozycja, tym bardziej że ostatnimi czasy słońce nie odpuszcza i jeśli obok w ogrodzie zainstaluje się też pergole do ogrodu z basenem, to taki zestaw gwarantuje całkiem fajne spędzanie czasu latem we własnym ogródku. Głównym elementem, który decyduje o tym, czy prysznic ogrodowy można nazwać prysznicem solarnym, czy nie, jest miejsce, w którym magazynowana i podgrzewana jest – promieniami słonecznymi – woda. Prysznice solarne, czyli specyficzne prysznice ogrodowe są chętnie kupowane przez osoby posiadające w ogrodzie baseny, choćby takie jak nawet niewielki basen poliestrowy. Na rynku dostępne są ogrodowe prysznice solarne, których elementem jest niezależny zbiornik, przeważnie płaskiego kształtu, by powierzchnia podczas podgrzewania była jak największa (a wraz z nią objętość podgrzewanej wody). Drugi rodzaj pryszniców solarnych wymaga połączenia z długim, zwiniętym wężem ogrodowym, który tym samym pełni funkcję owego zbiornika. Woda z rozgrzanego promieniami słońca zbiornika – węża ogrodowego, czy niezależnego elementu, trafia stąd do prysznica, czyli standardowej konstrukcji mającej za zadanie „dystrybuować” ogrzaną wcześniej wodę. Dodatkowo ta – druga – część prysznica ogrodowego zawierać może niezależny zbiornik na podgrzaną wodę, tak by możliwe było zmagazynowanie większej ilości nagrzanej wody. To ta część może być „designersko” zaprojektowana, może posiadać głowice różnego typu, a także dodatkowe funkcje służące regulowaniu np. siły, z jaką z głowicy wydobywa się woda, czy nawet jej temperatury. Oczywiście do wartości, do jakiej zdąży się ona nagrzać energią promieni słonecznych. ”Właściwy” prysznic ogrodowy osadzony jest na podłożu na szerokiej podstawie, montowanej często wkrętami, bądź przenośnej, nie przykręcanej, ale stabilnej dzięki zmagazynowaniu wody w podstawie. Sam korpus prysznica często ma ciemną barwę, by dodatkowo wzmocnić absorpcję promieni słonecznych i utrzymać tym samym wysoką temperaturę wody (a niekiedy także ją nagrzać, jeśli i ten element wykorzystywany jest jako zbiornik).

 

prysznic solarny

Jaki prysznic solarny wybrać? Rodzaje ogrodowych pryszniców solarnych?

Zasadniczo, prysznice solarne do ogrodu z basenem podzielić można na dwa rodzaje. Są to prysznice ogrodowe gotowe, dostępne w sklepach (także na aukcjach internetowych itp.). Drugi typ pryszniców słonecznych – solarnych to prysznice robione samodzielnie, czyli z różnych elementów i wg własnej koncepcji. Tu kluczowe są umiejętność i wiedza majsterkowicza, ale temat pt. jak samodzielnie, samemu zrobić prysznic solarny, to już zagadnienie na oddzielną publikację. Wreszcie trzecim rodzajem pryszniców solarnych są prysznice solarne turystyczne, nazywane też niekiedy prysznicami kempingowymi od miejsca ich zastosowania.

A jak działa i jak zbudowany jest prysznic solarny turystyczny (kempingowy)?

Prysznic kempingowy – solarny, nazywany też turystycznym to konstrukcja maksymalnie uproszczona. Składa się bowiem ze zbiornika wytworzonego z elastycznego, szczelnego materiału, a także rurki z kranikiem (niekiedy kranikiem wystaje bezpośrednio ze zbiornika). Sam zbiornik jest zawsze czarny, by przyspieszyć podgrzewanie się wody wewnątrz od słońca. Na górze zbiornika znajduje się specjalny otwór lub dodatkowy zaczep, dzięki któremu zbiornik solarny można zawiesić powyżej wysokości głowy. Dzięki sile grawitacji nagrzana woda opada na osobę kąpiącą się z impetem umożliwiającym niekiedy jej dodatkowe rozproszenie z użyciem specjalnie przygotowanej głowicy. Aby system zadziałał, zbiornik musi też posiadać otwór odpowietrzający zabezpieczony z reguły korkiem. Oczywiście ciśnienie będzie tym wyższe, im większa będzie pojemność zbiornika i jego wypełnienie. Ciśnienie spada wraz z ilością wody pozostającej w zbiorniku. Na prysznicu solarnym przenośnym, mocowane są też proste termometry. Dzięki nim w każdej chwili podejrzeć można, jaka jest temperatura wody.

 

dziewczna pod prysznicem solarnym

 

Prysznic solarny – cena. Ile kosztują prysznice solarne?

Najtańsze prysznice solarne to wspomniane powyżej prysznice turystyczne – kempingowe, składające się z jednego zbiornika w formie „worka na wodę”. Ich ceny wahają się w granicach kilkudziesięciu złotych. Jednak jest to propozycja jedynie „chwilowa” – głównie dla osób, które wybierają się np. na kemping, pod namiot lub sporadycznie bywają na działce (inaczej mówiąc „działkowców”). Nieco droższe są prysznice solarne, które jako zbiornik do magazynowania i ogrzewania wody wykorzystują wąż ogrodowy oraz posiadają dodatkowy zbiornik. Pojemność takiego zbiornika wynosi najczęściej od 20 do 40 litrów. Ich ceny wahają się w granicach kilkuset złotych, jednak ich wygląd i konstrukcja nie zawsze pasują do domów z okazałym ogrodem zaaranżowanych wg konkretnej koncepcji, projektu profesjonalisty. W przydomowych ogrodach Polaków, oprócz basenów, coraz częściej pojawiają się wanny spa, czy wolnostojące, zewnętrzne sauny drewniane. W takich przypadkach prysznic czerpiący energię z promieni słonecznych jest bardzo przydatny, a przy tym świetnie wpisuje się w modny trend zachowań proekologicznych, na co zwraca uwagę coraz więcej osób starających się na różne sposób dbać o środowisko naturalne.

Są prysznice solarne i prysznice solarne…

 

prysznic solarny do basenu

 

W obiegowej opinii prysznice solarne (prysznice ogrodowe) są synonimem czegoś taniego w produkcji, jak też w użytkowaniu więc wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy, że na rynku, dostępne są również prysznice solarne o nienagannej estetyce, nowoczesnym designie, pasujące także do nowoczesnego domu, czy starannie zaprojektowanej rezydencji. W takim przypadkach produkt „z niższej półki” może się nie sprawdzić. Jednak ogrodowy prysznic solarny może wyglądać również designersko, schludnie i nowocześnie. Wiąże się to oczywiście z nieco większą inwestycją, ale rozkłada się ona na lata, bo tego typu prysznice mają też większą trwałość. Przykładowo, prezentowany powyżej francuski prysznic solarny Kobra, oferowany na stronie polskiego dystrybutora – OgroduStyl.pl, to trwały odlew z polietylenu wysokiej gęstości, dzięki czemu jego kolor na słońcu nie blaknie. Model ze zdjęcia – „Kobra”, mieści aż 32 litry wody. Nieco mniejszą pojemność ma prysznic solarny Happy – 25 litrów. Z kolei aluminiowy, solarny prysznic Spring, to produkt premium, wybierany często do ogrodów domów o bardziej nowoczesnej stylistyce.

3 happy spring kobra

Fot. Na zdjęciu przedstawione są prestiżowe francuskie prysznice ogrodowe oferowane przez OgroduStyl.pl. Modele (od lewej): Kobra, Spring i Happy – kliknij tu, by je porównać 

Styl ogrodu i styl życia. Czyli basen, sauna i prysznic w ogrodzie

Osoby, którym – poza ekologicznym funkcjonowaniem prysznica w ogrodzie – zależy również na jego estetycznym wyglądzie, nie mają w Polsce ułatwionego zadania. Najtańsze prysznice solarne to zarazem kategoria, która może nie spełniać ich oczekiwań względem jakości, wyglądu i funkcjonalności. Sytuacja zmienia się wręcz skokowo, jeśli do takiego wydatku podejdziemy racjonalnie – jak do swoistej inwestycji. Francuskie prysznice solarne z oferty OgroduStyl.pl, jak wspomniane modele Spring, Kobra, czy Happy, to produkty „jednobryłowe”. Nie trzeba ich skręcać, składać, rozszyfrowywać skomplikowanych instrukcji podczas ich instalowania w ogrodzie. Natrysk solarny wystarczy tak naprawdę rozpakować i przymocować do podłoża z pomocą jedynie 4 śrub. Podłożem może być np. kamień okalający obrzeże basenu czy deska kompozytowa na tarasie. Ważne by podłoże pod prysznicem było utwardzone, produkt ma bowiem adekwatną wagę (9 kg, plus waga ogrzewanej wody). Prysznice dostępne na OgroduStyl.pl w kolumnie prysznicowej mają dodatkowy natrysk na stopy. Chroni to wodę w basenie, czy wnętrze ogrodowej sauny bądź jacuzzi przed zanieczyszczeniami (piaskiem, pyłem, czy trawą ze stóp). Jak się okazuje, coraz więcej osób posiada w ogrodzie nie tylko basen, ale też saunę zewnętrzną, przy której prysznic jest rozwiązaniem bardzo praktycznym, wg niektórych wręcz „obligatoryjnym”. Głowica z funkcją deszczownicy i dwa obiegi wody – dla wody zimnej i ciepłej dopełniają komfortu takiego rozwiązania. Co ciekawe, nagrzanie wody zajmuje tylko 20 minut. Dodajmy do tego kilka kolorów kolumn prysznicowych do wyboru i mamy produkt, który oprócz tego, że jest funkcjonalny i ekologiczny, stanowi stylowe uzupełnienie przydomowego ogrodu. Wyższa cena uzasadniona jest również trwałością pryszniców z „wyższej półki”. To wyjaśnia przykładowo, dlaczego prysznice francuskie, o bardziej prestiżowym charakterze i wyglądzie są nabywane nie tylko przez użytkowników indywidualnych. Wybierają je także klienci instytucjonalni. Jako przykład można podać prysznice z OgroduStyl.pl zainstalowane na publicznej plaży miejskiej w Żyrardowie. Nie trzeba dodawać, że oczekiwania co do trwałości tych produktów, w takich warunkach z oczywistych względów są dużo wyższe. Z pewnością więc dobrze sprawdzą się przy codziennym wykorzystywaniu przez kilku domowników.

Czy w polskich warunkach warto zakupić prysznic solarny?

Czy w Polsce warto inwestować w prysznic solarny? Biorąc pod uwagę prognozy pogody na najbliższe lata – zdecydowanie tak. Zgodnie z opiniami naukowców z roku na rok coraz dotkliwiej będziemy odczuwali efekty globalnego ocieplenia. Czy nam się to podoba, czy nie, czeka nas więcej dni słonecznych i mniej opadów deszczu, warto więc także energię do podgrzewania wody czerpać z promieni słonecznych, a w upalne dni zapewnić sobie możliwość wyboru temperatury wody dzięki umożliwiającym to, przemyślanym rozwiązaniom.

 

Powiązane tematy:

Hanging Gardens of Bali – basen hotelowy, który szturmem podbił Instagrama
Baseny ze stali nierdzewnej – dlaczego hotele i SPA wybierają Berndorf
Willa z basenem? Nie – Willa 180 Samui, to raczej basen z dobudowaną willą
Baseny ogrodowe Bestway. Dlaczego akurat tej marki? Baseny stelażowe, baseny rozporowe i baseny dla ...
Taras mobilny – czyli rozsuwany taras do basenu
Wanny Spa Nordic Hot Tubs – w ogrodzie przez cały rok
Własny basen lub sauna w czasach koronawirusa. Co warto dokupić?
Chemia do basenu. Co, kiedy i dlaczego – poradnik
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Proszę czekać

 
Na portalu BasenyIsauny.pl piszemy dla osób, które rozważają, lub przystępują do budowy własnego basenu. Znajdziecie tu wiele przydatnych treści, wskazówek i praktycznych porad, a także opisy najlepszych w Polsce firm wykonawczych oraz producentów.
Jeśli chcesz by Twoja firma pojawiła się w tym wpisie napisz do nas.
Poprzedni artykuł Następny artykuł

Najnowsze:

Firmy–Baseny

Baseny z kontenerów. Producent z Polski – jakościowe baseny w przystępnej cenie

 Baseny z kontenerów – producent z Polski, a zarazem pionier w produkcji tego typu basenów w całej Europie. Z czego wynika popularność marki Cubepools nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Włoszech, Anglii czy Skandynawii? Odpowiedzi i przykłady realizacji w naszym tekście. Materiał powstał przy współpracy z marką Cubepools Baseny z kontenerów

Więcej

Baseny

Desjoyaux – ponad 220 tysięcy basenów na całym świecie. Jak to możliwe?

 Francuska firma rodzinna Desjoyaux zapoczątkowała ogólnoświatową rewolucję w dziedzinie budowy basenów prywatnych. Z użyciem nowatorskich i opatentowanych z czasem metod do dziś na całym świecie wybudowano już ponad 220 tysięcy basenów, z czego wiele z nich także w Polsce. Na naszym rodzimym rynku technologię i osprzęt światowego lidera z Francji, dostarcza firma API Baseny. Materiał

Więcej

Baseny

Staw kąpielowy od A do Z – Hydroidea

17Staw kąpielowy – rozwiązanie coraz częściej rozważane i wybierane przez osoby, które stawiają przede wszystkim na zdrowie domowników mających korzystać z częstych kąpieli w basenie. Choć budowa stawów kąpielowych wymaga naukowej wiedzy i zastosowania dedykowanych rozwiązań, jest ona możliwa od jakiegoś czasu i w Polsce, dzięki firmom takim jak Hydroidea. Firma ta jest  z klientem

Więcej

Polecane

Sauna z okrągłym oknem panoramicznym. „Rybie oko w saunie”

 Sauna z okrągłym oknem panoramicznym występuje w polskich ogrodach stosunkowo rzadko. Szkoda, bo taka sauna ogrodowa nie dość, że wygląda bardzo wyjątkowo, to pozwala użytkownikom na naprawdę unikalne widoki. Oczywiście, jeśli otoczenie sauny jest odpowiednio malownicze. Materiał powstał przy współpracy z Koba Sauna   Sauna z okrągłym oknem. Panoramiczne rybie oko w saunie Efekt może

Więcej

Baseny

Elektrolizer do basenu. Wybrane elektrolizery do basenów prywatnych

 Elektrolizer do basenu, elektrolizery do wody, dozownik soli do basenu, czy elektrolizer soli do basenu. To różne określenia tych samych urządzeń, używanych przez właścicieli basenów mających ten sam cel – krystalicznie czysta woda w basenie. Dodajmy, że nie jest to cel łatwy do osiągnięcia, szczególnie latem, gdy panują wysokie temperatury lub (i dodatkowo) basen jest

Więcej

Firmy–Baseny

Brudna woda w basenie. Co zrobić? Antyglon, chlor i poziom pH

 Mętna woda w basenie? Jak utrzymać w czystości oraz jak oczyszczać wodę w basenie? Wybrane zagadnienia, o których powinien pamiętać właściciel basenu ogrodowego – poziom pH, stosowanie antyglonu, oraz właściwe używanie chloru. Po to, by brudna woda w basenie odeszła w niepamięć. Powiązane tematy:Zadaszenia basenów – dlaczego warto i dlaczego AlukovBasen z przeciwprądem – praktyczne

Więcej

  • Polityka prywatności
  • Kontakt
  • Współpraca
© 2017 Baseny&Sauny. All Rights Reserved
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Zostając na niej wyrażasz na to zgodę. Instrukcje, jak zmienić ustawienia Twojej przeglądarki znajdziesz w Polityce Prywatności.Zamknij powiadomieniePolityka prywatności