- Wokół basenu
- brak komentarzy
Basen kanadyjski to propozycja dla osób, które po pierwsze na basen ogrodowy nie chcą wydawać majątku, po drugie nie zależy im, by basen w ogrodzie był „na stałe”. Konstrukcja basenu kanadyjskiego umożliwia bowiem zarówno jego szybką budowę, jak i relatywnie szybki i prosty demontaż, praktycznie bez szkód w ogrodzie, nie licząc może samej trawy.
Basen kanadyjski
Baseny kanadyjskie montowane są z gotowych arkuszy blachy stalowej osadzonych na konstrukcji ze specjalnych profili. Co dość istotne dla klientów – bo ma wpływ na obniżenie końcowej ceny – baseny kanadyjskie, to baseny do samodzielnego montażu. Teoretycznie można więc powiedzieć, że są to baseny ze stali, ale na pewno jest to produkt inny niż baseny stalowe produkowane np. przez niemiecką firmę Berndorf, której niecki stalowe są o wiele bardziej wytrzymałe więc także i droższe. Niekiedy baseny kanadyjskie określa się też zamiennie jako baseny niemieckie. O tym co to jest basen niemiecki pisaliśmy już wcześniej.
Inni czytali także: Brudna woda w basenie – co zrobić
Basen kanadyjski? A może jakiś inny rodzaj basenu?
Jeśli jesteś na tej stronie, to prawdopodobnie rozważasz zakup basenu kanadyjskiego. Jeśli jednak pieniądze nie zostały jeszcze zainwestowane w konkretny basen, warto wcześniej dowiedzieć się jakie, inne typy basenów są dostępne na rynku. W tym celu napasaliśmy również wprowadzający artykuł dla osób takich jak Ty – pod tytułem rodzaje basenów przydomowych.
Dla osób chcących jeszcze bardziej zgłębić temat, mamy też kolejną porcję wiedzy. Przeczytaj o tym, z jakich materiałów budowane są baseny.
Budowa basenu kanadyjskiego
Basen zbudowany ze stalowej blachy z zewnątrz pokryty jest farbą, która może imitować np. drewno kamień, grafit, dzięki czemu całkiem nieźle prezentuje się w ogrodzie. Choć sama konstrukcja wydaje się banalnie prosta, to z reguły sam proces produkcyjny jest technologicznie złożony i zaawansowany. Dla przykładu stal może być np. ocynkowana, co zwiększa jej wytrzymałość.
Zobacz także hit i unikat w polskich ogrodach: Taras mobilny
Niecka basenu kanadyjskiego
Wnętrze basenu „blaszanego” wyłożone jest folią o różnej grubości (najczęściej od 0,4 cm do 0,75 cm, przeważnie o niebieskiej barwie). Basen taki może być posadowiony na powierzchni ziemi, na niegrubej warstwie piachu lub lekko wkopany w podłoże. W przypadku basenów kanadyjskich istnieje możliwość zagłębienia ich częściowo lub całkowicie w podłożu, gdyż ich głębokość w większości modeli wynosi powyżej 120 cm.
Może Cię zainteresuje: Nie chcesz wydawać dużo na saunę? Może sauna dwuosobowa jest dla Ciebie?
Sprawdź także: Zapach do basenów, spa i jacuzzi Miralux.pl na bazie naturalnych wyciągów roślinnych. Produkt na bazie naturalnych wyciągów roślinnych, nadających wodzie w basenie, jacuzzi lub SPA bardzo delikatny i przyjemny zapach. Nadaje się również do sauny. Wysoko skoncentrowany, dozowanie 3-5 ml (około 1/2 wewnętrznej części nakrętki) na 1000 l wody. Zapach utrzymuje się przez około 2-3 dni.
Na ma potrzeby wymiany wody, gdyż produkt nie wpływa na jej jakość.
Basen blaszany – cena, koszty
Ceny basenów kanadyjskich o okrągłym lub owalnym kształcie i głębokości od 1,2 m zaczynają się od ok. 4 tys. do ok. 15 tys. PLN. Koszt napełniania basenu wodą próbowaliśmy oszacować w jednym z wcześniejszych artykułów. Niektóre firmy oferują też usługę montażu basenu za dodatkową, stosunkowo niewielką dopłatą, przy czym jest to pojęcie względne, bo znane są przypadki, gdy koszt takiej usługi oscyluje w granicach nawet 5 tysięcy PLN. Może jednak lepiej – przynajmniej na początku – spróbować samodzielnego montażu? Być może (płatna) pomoc okazałaby się zbyteczna?
Czym właściwie jest basen kanadyjski? „Zamieszanie” związane z nazewnictwem basenów w Polsce
Nasz rozmówca, Pan Robert Parker, pionier polskiej branży basenowej i założyciel firmy Mira-Lux, tłumaczy skąd wzięła się nazwa „baseny kanadyjskie” oraz jak z czasem ewoluowało jej znaczenie i zastosowanie:
Baseny tego typu zacząłem sprowadzać do Polski jako pierwszy ponad 20 lat temu. Były produkowane w Kanadzie, dlatego we wszelkich rozmowach z klientami, czy dystrybutorami przewijało się niejako naturalnie określenie „baseny kanadyjskie”. Z czasem pojawili się kolejni producenci takich basenów, także z innych krajów niż Kanada, jak np. marka GRE z Hiszpanii, której baseny obecnie również mamy w ofercie. Jednak określenie baseny kanadyjskie już wtedy zaczęło “żyć własnym życiem” i obecnie określa się tak baseny nie z racji kraju ich produkcji, a jest to zwyczajowo przyjęta nazwa dla basenów budowanych z gotowych, blaszanych arkuszy.
Baseny „kanadyjskie” z Hiszpanii? Wielosezonowe, całoroczne Baseny GRE z walcowanej stali
Skoro wiemy już, dlaczego także baseny GRE produkowane w Hiszpanii nazywa się w Polsce basenami kanadyjskimi, możemy skupić się na ich cechach, dzięki którym są one prawdopodobnie najczęściej wybieranymi basenami tego typu w naszym kraju. Jednym z czołowych dystrybutorów basenów marki GRE w Polsce jest również firma Miralux, założona jak wcześniej wspomnieliśmy, przez naszego rozmówcę.
Z czego wynika wzrastająca od ponad 12 lat popularność hiszpańskich basenów GRE nad Wisłą?
- W dzisiejszych czasach warte odnotowania jest już samo to, że baseny GRE produkowane są na terenie Unii Europejskiej, przy czym ich cena od lat pozostaje atrakcyjna, co nie odbywa się kosztem jakości jak w przypadku najtańszych basenów.
- O tym jak dużą uwagę marka GRE przywiązuje do dbałości o jakość, ale też środowisko, niech świadczy długa lista uzyskanych przez nią certyfikatów m.in.: ISO 9001, ISO 14001, PEFC, EN 16582-1, EN 16582-3, EN 16713-1.
- Dzięki wysokiej jakości materiałom użytym do produkcji żywotność basenów GRE może wynieść nawet do 20 lat, a pamiętajmy, że są to baseny całoroczne.
- Baseny GRE to optymalna propozycja dla klientów, którym zależy na czasie. Posiadają kompletne wyposażenie potrzebne, by zamontować je bezpiecznie w ogrodzie. Z prac przygotowawczych potrzebne jest w niektórych przypadkach jedynie wyrównanie podłoża.
- Baseny GRE można zainstalować samodzielnie. Umożliwia to instrukcja dołączona do zestawu. Możemy też zlecić to zadanie profesjonalnemu instalatorowi.
- W ofercie Miralux.pl są baseny GRE o różnym kształcie: owalne, kwadratowe, prostokątne oraz zróżnicowanej wielkości (nawet do 10 metrów). To w zdecydowanej większości przypadków wystarcza, by dobrać basen o odpowiednim kształcie i wymiarach do ogrodu, jaki posiadamy.
- Baseny doposażyć można w Miralux.pl w przykrycia letnie i zimowe.
Jeśli chodzi o kolorystykę i stylistykę, klienci mają do dyspozycji baseny jednolite – białe, baseny imitujące z wyglądu drewno, oraz baseny grafitowe.
Drabinka, filtr, skimmer do basenu kanadyjskiego – wyposażenie basenu ogrodowego
Jeśli zdecydowaliśmy się zakupić basen kanadyjski, to poza ceną, dopytajmy sprzedawcy o to, co zawiera zestaw oraz, czy coś jeszcze będziemy musieli dokupić. Część ofert zawiera bowiem basen z wyposażeniem wystarczającym do zmontowania i uruchomienia obiegu. Inne oferty, to sama niecka, do której dokupić trzeba choćby drabinki i skimmer. Coraz więcej osób – nie tylko dla oszczędności pieniędzy, ale też własnego czasu – decyduje się na zakup pełnego zestawu do budowy basenu kanadyjskiego. Warto szukać producenta, który zapewnia wszystko – no, może z wyjątkiem wody… Wszystkie elementy są wówczas do siebie starannie dobrane. W skład zestawu wchodzi przeważnie konstrukcja basenu, wkład, filtracja, drabina i orurowanie.
Woda + blacha? Czy baseny kanadyjskie, czyli z blachy są bezpieczne (nie tylko dla dzieci)?
Produkty niebezpieczne – przy tym obojętne czy dla dzieci, czy dorosłych – nie byłyby oczywiście dopuszczone do sprzedaży. By zwiększyć bezpieczeństwo dzieci i wykluczyć ryzyko urazów podpory boczne i rury basenu posiadają specjalne, skośne nakładki, które uniemożliwiają postawienie na nich stopy – więc i dostanie się malucha do basenu tą drogą. Wszystkie inne, ostre elementy również są zabezpieczone, osłonięte. Co więcej, stopnie drabiny można odpiąć po zakończeniu użytkowania basenu.
Kiedy będę mieć basen w swoim ogrodzie? Basen kanadyjski do samodzielnego montażu
Minęła zima, wiosna, nadchodzą pierwsze upalne, letnie dni. Z nieco skrywaną zazdrością spoglądasz na sąsiadów, którzy bez ograniczeń pluskają się we własnym basenie. Co możesz zrobić, gdy zależy Ci na czasie? Poszukaj basenów kanadyjskich. Co roku robi tak wiele osób z całego świata, w tym coraz więcej z Polski. Dlaczego? Bo to produkt bardzo często gotowy do samodzielnego, prostego montażu. Trudno w ofercie basenów kanadyjskich dostępnych na rynku nie znaleźć czegoś do własnego ogrodu. Do wyboru jest wiele modeli wkopywanych i naziemnych – w przeróżnych kolorach i wykończeniach.
Ile trwa budowa basenu kanadyjskiego?
Osoby, które zdecydowały się na samodzielny montaż basenu z blachy, na dostarczenie zamówienia poczekają od kilku do kilkunastu dni roboczych. Wersje naziemne montuje się kilka godzin – wskazana jest najczęściej pomoc drugiej osoby. Baseny wkopywane w podłoże wymagają odpowiednio dłuższego czasu. W praktyce jest to 1-2 dni. Baseny są dostarczane są zazwyczaj w zestawach. Z zakupem basenu jest podobnie jak z zakupem nieruchomości – z reguły nie robi się tego często. Bardzo pomocna jest więc pomoc eksperta, a ekspertami takimi są sprzedawcy, mający wiedzę np. o dodatkowym, wskazanym asortymencie. Przeważnie, w przypadku zakupu basenów kanadyjskich klient może dokupić dowolne akcesoria bez dodatkowych kosztów transportu (np. pokrywy, prysznic solarny, podbierak, pływak z dozownikiem, chemię do basenu na wypadek gdy w basenie pojawi się brudna woda itp.).
Zepsuty basen kanadyjski – naprawa, serwis, gwarancja. Co robić?
Po pierwsze – sprawdzać warunki gwarancji i serwisu jeszcze przed zakupem basenu kanadyjskiego. Niełatwo znaleźć na rynku „pewnego” producenta. Warto też zwrócić uwagę, czy części, elementy basenu, zestawu przez nas kupowanego pochodzą od jednego producenta. Umożliwia to bowiem szybsze „obsłużenie” ewentualnej reklamacji, ułatwia także obsługę pogwarancyjną jeśli pojawią się z czasem problem z eksploatacją basenu.
Baseny kanadyjskie – opinie
Opinie o basenach kanadyjskich możemy podzielić generalnie na dwie grupy. Pierwsza to opinie osób, które w ogóle nie posiadają basenów lub posiadają basen „na stałe”. Prawdą są stwierdzenia o tym, że dostępne są trwalsze rozwiązania niż basen kanadyjski (tak samo, jak dostępne są baseny o jeszcze mniejsze trwałości). Jednak nie ma co porównywać obu tych kategorii produktów. Baseny blaszany nie musi być basenem „na stałe” i decydują się na niego osoby, który w przyszłości być może będą chciały inaczej zaaranżować swój ogród. To rozwiązanie właśnie dla takich klientów – czyli osób, które świadomie podjęły decyzję o zakupie tego typu basenu, a nie np. budowie basenu z betonu, czy bloczków styropianowych.
Wady basenów kanadyjskich
Zobacz także: Pergole do ogrodu z basenem – niesamowite zdjęcia z kilku rezydencji
W opozycji do nich są opinie negatywne, ale te odnoszą się najczęściej do porównań trwałości takich basenów z innymi – oczywiście, że niecki z betonu są trwalsze, ale też prawdą jest, że ich budowa jest kosztowniejsza a po wybudowaniu trudno zmienić lokalizację, ustawienie takiego basenu, czy np. pozbyć się go, jeśli właściciel chce zagospodarować ogród jednak w inny sposób. Basen kanadyjski (szczególnie naziemny) demontujemy, a miejsce po nim możemy wykorzystać w inny sposób (np. kwietnik, czy plac zabaw itp.)