- Baseny,Porady–baseny
- brak komentarzy
Po decyzji o budowie basenu podjąć trzeba kolejną – jaki to ma być basen. Wybór basenów ogrodowych jest dosyć spory, warto go dobrze przemyśleć, biorąc pod uwagę możliwości terenu, potrzeby przyszłych użytkowników, a także kwotę, jaką możemy na taki basen wydać. Dzisiejszy temat to rodzaje basenów przydomowych.
Rodzaje basenów przydomowych – baseny stacjonarne i baseny przenośne
Wszystkie baseny ogrodowe można podzielić na dwie grupy – stacjonarne oraz przenośne. Te pierwsze wymagają sporych nakładów pracy i kosztów, ale są rozwiązaniem najtrwalszym. Baseny przenośne to natomiast lżejsze konstrukcje, które sprawdzają się wtedy, gdy dysponujemy mniejszą ilością powierzchni lub z wielu względów nie jest możliwe wykonanie niecki basenowej wkopanej w ziemię.
Inni, którzy czytali ten artykuł, przeczytali także: „Baseny z kontenerów. Producent z Polski – jakościowe baseny w przystępnej cenie”
Stacjonarne baseny gotowe
Wśród basenów stacjonarnych wyróżniamy takie, które budowane są od podstaw oraz gotowe modele, które po zakupie wystarczy odpowiednio wkopać w ziemię. Modele gotowe są rozwiązaniem zdecydowanie tańszym. Wykonane są najczęściej ze stali, aluminium lub wytrzymałych tworzyw sztucznych. Dostępne są w wielu kształtach i rozmiarach, dzięki czemu można wybrać taki kształt, który będzie idealnie dopasowany do danego ogrodu. Gotowe baseny umieszcza się w specjalnie do tego przygotowanym wykopie. Najczęściej nie wymagają żadnych dodatkowych wzmocnień. Aby jednak przedłużyć ich trwałość, dobrze jest przed montażem wyłożyć je dodatkową folią PCV złożoną z kilku warstw.
Zadaszenia basenów – jak wybrać odpowiednie dla nas
Baseny budowane od podstaw
Największym wyzwaniem są baseny stacjonarne wykonywane od podstaw ze zbrojonego betonu. Wtedy konieczne jest wykopanie niecki, wymurowanie jej oraz wyłożenie odpowiednim materiałem wykończeniowym. Najczęściej są to płytki folie lub mozaika. Taki basen wymaga największego nakładu pracy, a jego budowa jest rozciągnięta w czasie. Basen ze zbrojonego betonu jest jednak rozwiązaniem najtrwalszym. Może mieć różne rozmiary – od niewielkiego i czysto rekreacyjnego, aż po baseny o dużej powierzchni, w których bez problemu można pływać i nurkować. Decydując się na taki basen możemy mieć pewność, że przez wiele lat będzie można z niego bezproblemowo korzystać. Ten typ basenu jest też najlepszą inwestycją, jeśli chodzi o podnoszenie wartości nieruchomości.
Baseny przenośne – lekkie, wygodne, funkcjonalne – jeszcze inne rodzaje basenów przydomowych
W odróżnieniu od stacjonarnych basenów, które wymagają wkopania w ziemię, baseny przenośne stawia się na gruncie. Sprawdzają się na posesjach o mniejszych powierzchniach, gdzie nie ma możliwości wybudowania dużego basenu. Są też jedynym rozwiązaniem wtedy, gdy nieruchomość znajduje się na gruncie z wysoko podchodzącymi wodami gruntowymi. Wtedy budowa basenu wkopanego w ziemię nie jest możliwa.
Wśród basenów przenośnych najpopularniejsze są rozporowe i stelażowe – takie jak popularne w Polsce, produkowane np. przez firmy Bestway, czy Intex. Oba typy są do siebie dosyć podobne. Basen rozporowy wykonany jest z PCV, a jego ściany utrzymują się w niezmienionym kształcie po wypełnieniu basenu wodą. Rozpiera ona jego ściany i utrzymuje je w odpowiedniej pozycji. Baseny stelażowe są nieco większe od rozporowych i dodatkowo wzmocnione metalowymi stelażami.
Baseny stelażowe i rozporowe, choć rozmiarami nie dorównują zwykle basenom stacjonarnym, mają sporo zalet. Przede wszystkim – są to konstrukcje ruchome. Można je po wylaniu wody złożyć, przestawić w inne miejsce lub przechować w sezonie jesienno-zimowym.