- Aquaparki,Wokół basenu
- brak komentarzy
Mata antypoślizgowa do basenu, miękka mata gumowa, pianka pod basen, to niezupełnie te same produkty do identycznego zastosowania, ale wspólnym mianownikiem, który je łączy jest troska o bezpieczeństwo dzieci w basenie czy raczej nad basenem (przy basenie). A troską pod tym względem mogą wykazać się nie tylko rodzice, ale też zarządcy obiektów z basenami. Rodzice z oczywistych względów nie chcą, by ich dziecko uległo mniej lub bardziej groźnemu wypadkowi podczas korzystania z basenu. Jeśli zaś chodzi o obiekty komercyjne, ich zarządcom mogą grozić duże konsekwencje w przypadku urazów wynikających z poślizgnięć i upadków. Niemniej da się zminimalizować ich ryzyko dzięki zastosowaniu specjalnych, miękkich mat, podłoży, czy nawierzchni antypoślizgowych. Zatem jakie powinny one być?
Mata antypoślizgowa do basenu komercyjnego
W przypadku basenów publicznych maty antypoślizgowe wydają się produktami z kategorii „must have”, jednak każdy z nas podałby zapewne wiele przykładów obiektów, który zarządcy nie myślą w ten sposób. Czy mata antypoślizgowa przydałaby się w aquaparku? Czy miękkie nawierzchnie, maty gumowe, piankowe, powinny być nakładane wokół basenów i to nie tylko w bezpośredniej bliskości niecek basenów? Pomyślmy, jakie jest prawdopodobieństwo i ryzyko, że w takim miejscu może wydarzyć się jakiś wypadek? Są to miejsca, w których bawią się dzieci, biegają, ganiają się wzajemnie, wyprzedzają w kolejkach do wodnych atrakcji. Co więcej, w tej grupie wiekowej niestosowanie się do zaleceń typu „nie biegać”, „śliska posadzka” jest na porządku dziennym, bo dzieciaki pochłonięte są zabawą, spieszą się do wody, na zjeżdżalnie czy inne atrakcje, nie wspominając już o tym, że nie wszystkie małe dzieci potrafią czytać. W takich miejscach o upadek, poślizgnięcie się nie jest trudno. W przypadku twardego, tradycyjnego podłoża, standardowej nawierzchni wokół basenu efektami mogą być otarcia, zadrapania, stłuczenia, czy przy większym „pechu” złamania.
Można skutecznie ograniczyć liczbę takich zdarzeń jeśli wokół basenu, a nawet na terenie większości obiektu stosuje się maty antypoślizgowe, czy miękkie nawierzchnie. Analogiczne rozwiązania od lat stosowane są na masową skalę na wielu placach zabaw.
Ceny, koszty. Miękkie maty antypoślizgowe do basenów publicznych
Ceny zakupu i instalacji bezpiecznej nawierzchni antypoślizgowej wokół basenów mogą być bardzo różne. Zależy to oczywiście od powierzchni, którą chcemy pokryć, ale też od materiału, jaki zdecydujemy się zastosować. Czy będzie to cienka, czy gruba mata do basenu, jaka będzie jej faktura, czy będzie bardziej, czy mniej antypoślizgowa? Zauważalny wpływ na cenę ma też kolor płyty, nawierzchni antypoślizgowej. Tańsze są maty antypoślizgowe produkowane z surowców wtórnych jak płyty gumowe SBR i płyty gumowe EPDM. Bazą do ich produkcji są poddane recyklingowi opony. Mata gumowa SBR do basenów (okolic basenów) zrobiona jest z jednej warstwy na bazie granulatu z odzyskanych surowców, dlatego wybór kolorów jest tu niewielki. Z kolei płyty EPDM pod basen, czy nawet na taras, przy którym jest basen, mogą mieć o wiele żywsze kolory, składają się bowiem z dolnej, tańszej warstwy wytworzonej ze standardowego granulatu, oraz z warstwy górnej pełniącej też funkcję ozdobną – w wybranym przez klienta kolorze. Każdorazowo, aby dowiedzieć się, jaka jest cena maty antypoślizgowej do basenów (czy kompleksu basenów) należy skontaktować się producentem mat EPDM/SBR lub dystrybutorami takich rozwiązań. Przy większym zleceniu możemy oczywiście liczyć na rabat.
Zobacz także: Pergole przy basenie
Dowiedz się jak skleić basen ogrodowy?
Wiesz jak samemu zrobić basen w ogrodzie?
Miękka mata pod basen stelażowy bądź rozporowy do ogrodu przydomowego
Oprócz mat, które pełnią rolę miękkiej antypoślizgowej nawierzchni wokół basenów, część klientów poszukuje nieco innych produktów dedykowanych pod baseny ogrodowe. Chodzi tu konkretnie o baseny rozporowe i baseny stelażowe. Jaka jest różnica, między basenami rozporowymi i stelażowymi pisaliśmy już wcześniej, jednak najkrócej ujmując baseny rozporowe, to baseny owalne, „dmuchane” (pompowane). Mają najczęściej owalny kształt, więc najbardziej “ekonomiczna” w zakupie może okazać mata pod basen – okrągła. Problem w tym, że gumowe maty pod basen sprzedaje się przeważnie na metry kwadratowe. Drugi typ basenów ogrodowych dla dzieci, to baseny stelażowe. Mają one ścianki osadzone na specjalnej, rurkowej, rozkładanej, czyli stelażowej konstrukcji (są też popularne w Polsce baseny wkopywane).
Obydwa rozwiązania są szybkie w montażu i bardzo tanie, więc wiele osób decyduje się na ich zakup do ogrodu na lato. Rozstawia się je albo bezpośrednio na trawie, albo na twardszym podłożu np. na tarasie. Czy warto dokupić do nich matę antypoślizgową? Oczywiście, że tak.
Maty gumowe pod basen ogrodowy. Grube maty na trawę pod basen
Wielu rodziców poszukuje mat gumowych, by to na nich stał basen dla dzieci (rozporowy lub stelażowy). W przypadku takiego podłoża wskazane są stabilizujące maty produkowane pod baseny ogrodowe, na miękkie podłoże (ziemię, lub piasek). Materiał użyty do ich produkcji ma większą gęstość, więc jego sztywność jest też zwiększona. Zalet takiego rozwiązania jest kilka. Najważniejszą jest to, że taki materiał zapobiega poślizgnięciom dzieci przy wchodzeniu i wychodzeniu z basenu. Jeśli nasz basen stoi bezpośrednio na trawie, czy też na ziemi, to w połączeniu z wodą, która wychlapywana jest z basenu, już po krótkim czasie będziemy mieć do czynienia z błotem. A te po pierwsze jest śliskie, co zwiększa ryzyko upadków, a po drugie powoduje nanoszenie do basenu nieczystości w postaci ziemi (błota), ale też trawy czy liści.
Maty antypoślizgowe pod basen ogrodowy na tarasie
W przypadku basenów ustawianych na utwardzonych tarasach, podłożach, nie mamy oczywiście do czynienia z takim brudem, za to ryzyko kontuzji wzrasta bardzo wydatnie. To dlatego, że nawierzchnia wokół basenu jest wykonana z twardego materiału (np. gres, płyty kamienne, kostka brukowa itd.), a upadek na taki materiał oznacza w najlepszym przypadku siniaka. Zastosowanie maty pod basen eliminuje takie ryzyko praktycznie do zera. Bardzo mocno minimalizuje ryzyko poważniejszych urazów powstających w wyniku biegania w okolicy basenu, lub wskakiwania do niego „z rozbiegu”.
Maty antypoślizgowe dla aquaparków, basenów publicznych, basenów komercyjnych
Mata antypoślizgowa do obrzeża basenu, to coś, o czym myśli niewielu właścicieli basenów – do czasu. Czyli do pierwszego nieprzyjemnego zdarzenia związanego z bieganiem przy basenie, gdzie podłoże jest prawie zawsze mokre i śliskie. Tak jak pisaliśmy powyżej, powieszenie tabliczki „zakaz biegania” nie wyeliminuje ryzyka, jest jednak chyba traktowane jako bufor mający zapewnić ponoszenie mniejszych konsekwencji przez zarządcę obiektu. A te mogą być zarówno finansowe (odszkodowania, koszty postępowań, pracy biegłych itd.), jak i wizerunkowe.
Wiele tego typu wypadków na basenach jest chętnie opisywanych przez media lokalne, a w przypadku bardziej przykrych zdarzeń nie tylko przez lokalne. W świat idzie więc negatywny przekaz, a jak wiemy „w internecie nic nie ginie”, a to może mieć przełożenie na mniejszą liczbę gości na basenie w przyszłości. Każdy właściciel, zarządca aquaparku, obiektu z basenami powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zakup maty antypoślizgowej, płyty gumowej do basenu jest konieczny? Co będzie większym kosztem, czy cena maty antypoślizgowej na brzeg basenu, czy następstwa nieszczęśliwych wypadków, których dałoby się najpewniej uniknąć, instalując miękkie maty wokół basenu.
Nawierzchnia antypoślizgowa wokół basenu ogrodowego dla bezpieczeństwa dzieci i domowników
Miękka mata pod basen ogrodowy zapewnia większe bezpieczeństwo na obrzeżach basenów rozporowych i stelażowych. Właściciele większych basenów np. basenów poliestrowych, czy basenów stalowych oraz innych rodzajów basenów powinni rozważyć zakup miękkiej nawierzchni do zamontowania wokół basenu, na jego obrzeżu.
Na rynku dostępne są maty antypoślizgowe, twardsze, miękkie, piankowe w różnych kolorach i o różnych parametrach i cenach. Wybór maty do basenu prywatnego może być naprawdę trudny, jednak warto poświęcić temu nieco więcej uwagi. Bezpieczeństwo dzieci, zminimalizowanie ryzyka upadków, kontuzji, złamań, stłuczeń, otarć, czy nawet siniaków jest warte każdych pieniędzy i pewnie zgodzi się z tym stwierdzeniem większość rodziców.
O tym, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego rozwiązania (materiału i systemu łączenia) nieco więcej w następnym akapicie.
Jaka powinna być mata antypoślizgowa do basenu – na co zwrócić uwagę przy zakupie? Cechy idealnej maty do basenu
Powierzchnia maty do basenu powinna być antypoślizgowa – trudno ocenić to „przez internet”, jednak jeśli nie ma innej możliwości, dokładnie przyjrzyjmy się zdjęciom produktu. Powinny zawierać zbliżenia materiału oraz coś, dzięki czemu będziemy mogli ocenić wielkość i proporcje (np. granulatu).
Mata do basenu powinna być odpowiednio miękka – ten parametr trudno ocenić zdalnie, więc najlepiej osobiście wybrać się do salonu producenta, by dotknąć osobiście materiału. Optymalnie gdyby udało się na różnych rodzajach, modelach mat stanąć, czy nawet poskakać „na próbę”.
Łatwy proces instalacji, montażu oraz rozkładania maty pod basen – to szczególnie ważne w przypadku mat „sezonowych” rozkładanych pod baseny rozporowe i stelażowe. Montaż i demontaż powinny być proste i intuicyjne. Miękkie nawierzchnie na brzegi basenów bardzo często montowane są przez fachowców, a nawet jeśli ich montaż jest samodzielny, trzeba ściśle trzymać się załączonej instrukcji.
Termoizolacyjność „gumy pod basen” , to cecha, która również może mieć duże znaczenie – pamiętajmy, że jeśli podłoże ma niską temperaturę, to będzie oddawało ją poprzez dno basenu oraz matę do wody, w efekcie czego woda może nie być tak ciepła jak byśmy tego chcieli, lub będzie wymagała dogrzewania.
Nawierzchnia pod basen odporna na działanie promieni słonecznych – choć w momencie zakupu barwa maty gumowej do basenu ma zawsze żywy intensywny kolor, to po kilku latach czy nawet tygodniach to może zmienić się na niekorzyść.
Nawierzchnie do basenów odporne na wilgoć – to bardzo ważna cecha, która ma przełożenie na użytkowanie podłoża. Przykładowo, miękka, piankowa nawierzchnia może pochłaniać wodę „jak gąbka”, a w wodzie jak wiemy, szybko mogą rozwijać się niechciane mikroorganizmy. To, co ładnie wygląda „na sucho”, może wiązać się z niedogodnościami podczas użytkowania.
Basenowa mata antypoślizgowa powinna być łatwa w utrzymaniu czystości – liczy się więc jej struktura i to czy łatwo wyczyścić jej całą powierzchnię, oraz to jak szybko po tym wyschnie, w czym pomagają niekiedy specjalnie zaprojektowane mikrootwory czy system mikro odpływów.
Maty pod basen w różnych kolorach – choć barwa może wiązać się z wyższą ceną, to nie da się zaprzeczyć, że kolor ma znaczenie i powinien współgrać z resztą ogrodu czy niecką basenu.
Prawidłowa reakcja maty pod basen na skrajne temperatury – w polskim klimacie amplituda temperatur wynosi kilkadziesiąt stopni więc materiały powinny radzić sobie zarówno w wysokich jak i niskich temperaturach. Oczywiście nie dotyczy to miękkich, rozkładanych czy rozwijanych podłoży pod baseny rozporowe i stelażowe, które wraz z basenami są chowane na jesień i zimę. Jednak latem „będą miały do czynienia” wysokimi temperaturami. Nawierzchnie antypoślizgowe do montażu wokół basenów, czyli na stałe to już inna liga. Te powinny być odporne na skrajne temperatury i nie można tego parametru pominąć przy wyborze producenta i materiału.
Maty basenowe odporne na uszkodzenia mechaniczne – choć z jednej strony zależy nam by mata pod basen była miła w dotyku gdy na niej stąpamy, to należy pamiętać, że musi być ona równocześnie mocna i odporna na różne przeciążenia, choćby na nacisk wody znajdującej się w basenie. Nie zapominajmy też, że nawierzchnię taką mogą uszkadzać z czasem wybrane akcesoria do basenu np. drabinki, schodki itp.
Optymalnie, gdyby mata do basenu była zrobiona z szybkoschnących materiałów – zapobiegnie to tworzeniu się kałuż, w których zbierają się zanieczyszczenia a dodatkowo łatwiej się w nich poślizgnąć.
Idealnie jeśli mata basenowa jest ekologiczna – jeśli mamy taką możliwość i wiedzę, wybierajmy maty, do których produkcji użyto materiałów z recyklingu np. opon samochodowych. Tym sposobem wspieramy nie tylko producenta i całą branżę, ale też środowisko naturalne, przyrodę.
Maty pod basen z atestem PZH – każdy atest oficjalnie działającej, zaufanej instytucji powinien ułatwić kupującemu decyzję co do wyboru producenta. Na rynku dostępne są maty antypoślizgowe do basenów posiadające atesty polskich i unijnych instytucji, warto doczytać, co tak naprawdę oznaczają.