- Porady–sauny,Wokół sauny, Sauny
- brak komentarzy
Najpopularniejsze i najczęściej użytkowane są 4 modele saun – sucha, mokra, parowa oraz sauna infrared. Jednak oprócz tych głównych typów spotykane są inne sauny, w których elementem leczniczym jest nie tylko wysoka temperatura, ale również dodatkowe akcesoria, np. bania ruska
Bania ruska
Bardzo popularna, szczególnie za naszą wschodnią granicą, jest ruska bania, której tradycja sięga niemal tak samo daleko w przeszłość, jak stosowanie saun fińskich. Bania ruska to najczęściej wolno stojący, drewniany domek, w którym znajduje się tradycyjny, opalany drewnem piec. Ze względu na warunki panujące we wnętrzu, ruska bania porównywana jest do sauny parowej, jednak jest w niej nieco bardziej gorąco i mniej wilgotno. Użytkownicy sauny przebywają w jej wnętrzu już na etapie nagrzewania się pieca. Najczęściej piją ziołowe herbatki, które mają na celu wspomaganie oczyszczania organizmu z toksyn.
Przeczytaj także, dlaczego coraz więcej Polaków decyduje się na zakup sauny na Litwie
Czy warto kupić czapkę do sauny?
Jak wymawiać słowo jacuzzi?
Schładzanie po wyjściu z ruskiej bani
Na zakończenie kąpieli stosuje się natomiast biczowanie bądź wachlowanie witkami. Schładzanie po kąpieli najczęściej odbywa się w drugim pomieszczeniu, w którym znajduje się basen z chłodną wodą. Najbardziej tradycyjną formą schładzania jest jednak wybieganie z bani prosto na śnieg i nacieranie nim rozgrzanej skóry. Ruska bania doskonale hartuje organizm, poprawia kondycję i jest świetną profilaktyką chorób krążenia i układu oddechowego.
Inni czytali także: Fitosauna inaczej fitobeczka. Zdrowotny seans we własnym domu i nie tylko >>>
Polacy kupują ją coraz częściej: sauna dwuosobowa
Co to jest wanna ofuro?
Bloki solne w ścianach i kamienne ławki
Osoby, które borykają się z chorobami układu oddechowego mogą również korzystać z sauny solnej. Jest to odmiana sauny suchej, której wewnętrzne ściany wyłożone zostały blokami solnymi. Zasada działania jest dosyć podobna do jaskiń solnych – uwalniający się podczas kąpieli jod działa korzystnie na układ oddechowy, hormonalny i krążenia, a przy tym unikalny mikroklimat wzmacnia efekt odprężenia. Ciekawa odmianą sauny mokrej jest natomiast sauna kamienna. Znajdujące się w niej siedziska i oparcia wykonane są z kamienia, a para wodna, a co za tym idzie poziom wilgotności w saunie, jest regulowana za pomocą zanurzania gorących kamieni w wodzie.
Zobacz także: Twoja Firma na stronie BasenyIsauny.pl >>>
Inne, ciekawe rodzaje saun, z których warto choć raz skorzystać, by poznać ich działanie, to:
Biosauna
– jest to odmiana sauny mokrej, w której oprócz ciepła i wilgoci wykorzystywane są olejki eteryczne oraz kolorowe światło. Aromaterapia i koloroterapia dodatkowo wspomagają efekt leczniczy, a przy tym działają relaksująco i odprężająco.
Fitosauna
– nazywana inaczej sauną ziołową. To również odmiana sauny mokrej, w której generator pary rozpyla nie tylko czystą parę wodną, ale również parę z wywarów z ziół. Fitosauna doskonale działa na układ oddechowy, wspomaga leczenie wielu innych chorób, poprawia kondycję, a przy tym działa relaksująco. Rodzaj oddziaływania leczniczego jest uzależniony od rodzaju ziół wykorzystanych do sporządzenia wywaru. Przy okazji warto wspomnieć o wannach termalnych, które również wykorzystują kąpiel w ziołach.
Caldarium
– jest to typ sauny parowej, w której dodatkowo wykorzystywane są olejki eteryczne lub ziołowe. Spełnia przede wszystkim rolę inhalacyjną i zalecana jest osobom cierpiącym na choroby układu oddechowego.
Inni przeczytali także: Kapsuła floatingowa – chcesz kupić lub skorzystać? Najpierw przeczytaj >>>
Jak wyglądają dziś nowoczesne sauny do ogrodu