- Porady–sauny, Sauny
- brak komentarzy
Sauna sucha, nazywana również sauną fińską, to ta wersja sauny, w której panują najbardziej ekstremalne warunki – tj. wysoka temperatura połączona z niską wilgotnością powietrza. Choć niektórym osobom trudno w niej wytrzymać, jest wyjątkowo korzystna dla zdrowia.
Sauna sucha – wprowadzenie
Z dobroczynnych właściwości sauny fińskiej korzystano już w starożytności. Choć wymyślili ją Finowie, bardzo szybko rozprzestrzeniła się na całym świecie. Wg niektórych szacunków w samej tylko Finlandii jest obecnie ponad 3 miliony saun (przy populacji niespełna 5,5 mln mieszkańców). Większość z nich to niewielkie, domowe sauny. Najpopularniejszą fińską marką związaną z saunami jest Harvia. To z jej piecami zetknięcie się prawdopodobnie w większości ekskluzywnych stref spa w hotelach itp. obiektach, jak również w domach osób posiadających własne, domowe sauny. W saunie suchej jest wyjątkowo gorąco – temperatura sięga nawet 120 stopni Celsjusza, a wilgotność najczęściej nie przekracza 15 procent.
Inni czytali: Duże okno w saunie.
Może wystarczy Ci mała sauna dwuosobowa?
Co to jest sauna mobilna?
Czy warto kupić czapkę do sauny?
Sauna sucha – jak w niej wytrzymać?
Tak trudne warunki sprawiają, że w saunie fińskiej nie da się wytrzymać dłużej niż kilkanaście minut i niewskazane jest przedłużanie seansu. Maksymalny jednorazowy czas, jaki można spędzić w saunie suchej, to 30 minut. Osoby, które dopiero zaczynają korzystać z sauny powinny na początku spędzać w kabinie po kilka minut i z każdym kolejnym seansem wydłużać czas przebywania wewnątrz sauny. Dzięki temu organizm stopniowo przyzwyczai się do radzenia sobie w trudnych, gorących warunkach. Zaleca się, aby z sauny suchej korzystać raz w tygodniu.
Przed budową warto wypróbować
Pod względem wyposażenia sauna sucha jest najbardziej ubogo i surowo wyposażona w porównaniu do innych rodzajów saun. W jej wnętrzu znajdują się wyłącznie ławy oraz oparcia z drewna oraz piec, który ogrzewa gorące kamienie. Warunki jakie panują we wnętrzu sauny nie każdej osobie odpowiadają. Kto planuje postawić saunę we własnym domu, powinien najpierw kilkakrotnie sprawdzić, jak się czuje po kąpieli w tak wysokiej temperaturze. Jeśli po wyjściu z sauny samopoczucie jest gorsze niż przed wejściem do niej, lepszym rozwiązaniem będzie sauna mokra lub parowa.
Myślisz o własnej saunie? Przeczytaj także: Sauna parowa – łaźnia, rzymska łaźnia. Charakterystyka
Jak sauna sucha wpływa na zdrowie?
Co prawda przebywanie w saunie suchej może dosłownie wycisnąć siódme poty, to korzystanie z niej ma niebagatelny wpływ na zdrowie, kondycję i dobre samopoczucie. W tak ekstremalnych warunkach układ odpornościowy pobudzany jest do intensywnej pracy, przyspiesza się metabolizm, a także procesy usuwania toksyn z organizmu. Są one wydalane zarówno przez skórę w postaci potu, jak i w procesie oddychania. Sauna fińska korzystnie wpływa na pracę serca i układu krążenia, obniża ciśnienie krwi. Sauna sucha jest również wskazana dla osób z chorobami narządów ruchu, problemami z kręgosłupem, nerwobólami, bólami stawów. Działa rozgrzewająco, łagodzi napięcia mięśniowe, przyspiesza procesy regeneracji.
Przeciwwskazania do korzystania sauny suchej (fińskiej)
W przypadku osób zdrowych, które z sauny chcą korzystać w celach profilaktycznych, nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań do stosowania. Kąpieli w saunie fińskiej nie powinny zażywać kobiety w ciąży, bo tak ekstremalne warunki mają szkodliwy wpływ na płód. Natomiast osoby, które chcą wykorzystać saunę jako wsparcie leczenia poszczególnych chorób, przed rozpoczęciem seansów powinny tradycyjnie skonsultować się z lekarzem. A może wystarczy Ci tzw. koc saunowy??