- Porady–sauny, Sauny
- brak komentarzy
Budując domową saunę bezwzględnie pamiętać trzeba zaprojektowaniu o prawidłowej wentylacji. Warto ją zaplanować już na etapie projektowania. Niedopatrzenia w tym względzie mogą mieć opłakane skutki zarówno dla zdrowia użytkowników, jak i dla stanu pomieszczenia, a nawet lokalu, w którym znajduje się sauna.
Największym problemem związanym z nieprawidłową wentylacją jest nadmierna wilgotność w pomieszczeniu.
Korzystanie z sauny powoduje skraplanie się pary wodnej i jej osadzanie się na ścianach i sufitach wnętrza, w którym znajduje się sauna oraz przylegających pomieszczeń. A wilgoć na ścianach to doskonałe warunki do rozwoju szkodliwych dla zdrowia pleśni i grzybów. Mogą być one przyczyną alergii, dolegliwości skórnych oraz ogólnego, złego samopoczucia. Para wodna może również powodować nadmierne pęcznienie drewnianych elementów we wnętrzu – podłóg, mebli, a także ścian sauny. Wilgotne drewno szybciej się psuje, odkształca i w krótkim czasie może wymagać wymiany lub kosztownej renowacji.
Po co komu tzw. sauna mobilna?
Zobacz także: Czapka do sauny. Kupić czy nie?
Inni czytali też: Ekskluzywne sauny
Jak prawidłowo podłączyć wentylację?
Jeśli czytasz ten artykuł, to albo masz problem z wentylacją sauny i dlatego trafiłeś tu z Google, albo zawodowo zajmujesz się takimi rozwiązaniami. Jeśli to drugie – możesz zaprezentować tu swoją usługę osobom, które nie trafiły tu przypadkiem. Mamy w tym artykule miejsce tylko dla jednej firmy. Skontaktuj się z nami przez zakładkę „kontakt”.
Zobacz także: Jak korzystać z sauny – praktycznie wskazówki
Prawidłowo zainstalowana wentylacja powinna zapewniać stały dopływ świeżego powietrza oraz odprowadzać powietrze gorące i wilgotne na zewnątrz. Kabina sauny nie powinna być bezpośrednio podłączona do kanału wentylacyjnego, należy w niej wykonać dwa otwory wentylacyjne. Otwór, którym będzie dopływało świeże powietrze należy wykonać nad piecem, na tej samej ścianie, na której znajdują się drzwi sauny. Drugi otwór powinien znaleźć się w jak największej odległości od pierwszego. Zaleca się, aby oba otwory były takiej samej wielkości, co najmniej 125 cm kwadratowych. Kanały nawiewne powinny być doprowadzane z wnętrza budynku, a nie z zewnątrz. Po pierwsze dlatego, że dzięki temu mniejsze będzie zapotrzebowanie energetyczne kabiny – mniej opału lub prądu pójdzie na jej odpowiednie ogrzanie. A po drugie – powietrze z wnętrza domu jest o wiele cieplejsze niż z zewnątrz (szczególnie w sezonie jesienno-zimowym), dzięki czemu unika się niezdrowych zimnych przeciągów.
Czy wiesz, że w sprzedaży są też sauny dla dwóch osób?
Przeczytaj także o ekskluzywnych saunach.
Różne metody umieszczania wlotów i wylotów wentylacji sauny domowej – właściwa wentylacja do sauny domowej
Typy wentylacji mogą być różne w zależności od rozmieszczenia otworów wentylacyjnych. Można je rozmieścić metodą klasyczną, odwrotną lub pośrednią. W metodzie klasycznej nad piecem znajduje się wlot, a wylot umieszczamy na tej samej wysokości, ale na przeciwległej ścianie sauny. Takie rozwiązanie umożliwia uzyskanie różnych poziomów temperatur we wnętrzu kabiny – im wyżej, tym temperatura jest nieco niższa. W metodzie odwrotnej wlot umieszcza się nad piecem albo w suficie, natomiast wylot znajduje się tuż przy podłodze. Ta metoda również umożliwia uzyskanie dużych różnic temperatur, sięgających nawet 10 stopni Celsjusza. Najmniej popularna jest metoda pośrednia, czyli umieszczenie wlotu wentylacji nad piecem, natomiast wylotu – pod najwyższą ławką. Przy tak skonstruowanej wentylacji różnice temperatur na różnych poziomach sauny są dosyć niskie, czasem wręcz niezauważalne.
Inni czytali: Jak działa koc saunowy?