- Porady–sauny, Sauny
- brak komentarzy
Sauna parowa w domu to marzenie wielu osób, pobudzane wizytami w hotelach czy ekskluzywnych ośrodkach SPA. Pozornie na rozwiązanie takie stać głównie właścicieli tego typu ośrodków, ale coraz częściej projekty domowych łaźni powstają na indywidualne zamówienie osób prywatnych.
Co to jest sauna parowa?
Sauna parowa to nazwa używana w języku potocznym dość nieprecyzyjnie. Wiele osób przez saunę parową rozumie każdy rodzaj sauny, czyli pomieszczenia, w którym mamy do czynienia z parą wodną. Najczęściej więc sauną parową zamiennie określana jest tzw. sauna mokra. Jest to jednak błędem, bo są to dwie całkiem inne rzeczy. Czym z wyglądu już na pierwszy rzut oka różnią się sauna parowa i sauna mokra? Sauna parowa, czyli inaczej łaźnia, ma siedziska i najczęściej również ściany oraz podłogi wyłożone płytkami ceramicznymi (lub panelami z tworzyw sztucznych, np. z akrylu). Natomiast w saunie mokrej siedziska wykonane są z drewna. W łaźni (inaczej w saunie parowej) temperatura powietrza sięga 55 °C przy dużej wilgotności względnej (od 40 do 100%). Natomiast w saunie mokrej, temperatura może być wyższa i wynosić nawet pomiędzy 55-60 °C, jednak wilgotność jest dużo mniejsza – wynosi pomiędzy 20 do 40%.
Inni czytali: Nowoczesna sauna
Zobacz także: Sauna dla dwóch osób
Prywatna łaźnia rzymska. Czyli sauna parowa w domu jednorodzinnym
Czy sauna parowa w domu jednorodzinnym ma sens? Oczywiście, że ma. Jeśli w hotelach i w rozmaitych ośrodkach SPA uwielbiamy korzystać z łaźni, to dlaczego nie moglibyśmy mieć też własnej łaźni w domu? Kluczowy jest tu koszt. O ile saunę z drewna możemy nabyć już za kilka tysięcy złotych, nawet w postaci gotowego, ustandaryzowanego zestawu do samodzielnego montażu, o tyle budowa sauny parowej wiąże się z wynajęciem fachowców, którzy odpowiednio przygotują i pomieszczenie i odpływy, jak też uwzględnią cyrkulację powietrza i sam osprzęt. Na rynku dostępne są też gotowe moduły, które można ustawić w wybranym, dopasowanym pomieszczeniu w domu.
Inni czytali także: sauna mobilna
Posiadanie własnej łaźni nie wyklucza posiadania sauny tuż obok, więc niektórzy decydują się na combo w postaci dwóch pomieszczeń – łaźni i sauny, rozdzielonych bardzo często oddzielnym, choć współdzielonym pomieszczeniem na prysznic. Na inwestycję w domową saunę decyduje się coraz więcej osób. Zwróćmy uwagę, że mając saunę na własność, sami decydujemy o detalach np. takich jak oświetlenie muzyka, oraz o tym czy jak często wykorzystywać olejki eteryczne do sauny. W saunie publicznej musimy trzymać się reguł określonych dla wszystkich. Przydatna, a nawet nieodzowna dla wielu osób, powinna być czapka na saunę.
Sauna parowa w domu. Cena
Sauna parowa w domu to wydatek kilkakrotnie wyższy niż sauna mokra czy sauna infrared >>>
Gotowe moduły to wydatek od kilkunastu tysięcy złotych wzwyż. Łaźnie robione na zamówienie przez wykwalifikowane ekipy budowlane to koszt jeszcze wyższy, od kilkudziesięciu tysięcy wzwyż.
Masz już saunę? Może zainteresuje Cię Basen do samodzielnego montażu ???