- Sauny
- brak komentarzy
Sauny z każdym rokiem zyskują na popularności. Nie stanowią już o wyjątkowej ekstrawagancji, ponieważ ich ceny sukcesywnie spadają, a zamontowanie nie wymaga ogromnej powierzchni użytkowej. Dobroczynne działanie regularnych wizyt w tych rozgrzanych pomieszczeniach jest znane ludziom od niepamiętnych czasów. Aktualnie fani mają jeszcze większy wybór, ponieważ poza saunami fińskimi czy parowymi istnieją również sauny na podczerwień.
Materiał powstał przy współpracy z HOME & GARDEN
Najpopularniejsze rodzaje, czyli sauna infrared, parowa oraz fińska
Dzisiejsza technologia pozwala na zamontowanie wewnętrznych saun we własnych czterech ścianach.
Mogą z nich korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli czy osoby starsze, a wszystkich korzyści płynących z regularnych wizyt jest tak dużo, że ciężko je wypunktować. Prozdrowotne działanie, które gwarantuje witalność i dobre samopoczucie, jest znane od wielu lat, a do najczęstszych bywalców tych rozgrzanych pomieszczeń należą aktualnie Finowie, Estończycy oraz Łotysze. Nim jednak ochoczo weźmiemy z tych narodów przykład, pamiętajmy, by zweryfikować ze swoim lekarzem ewentualne przeciwwskazania takiej formy regeneracji. Zwłaszcza w takim morzu możliwości, gdzie już sam dostęp do wielu rodzajów saun może przyprawić o zawroty głowy. Warto więc zapoznać się ze specyficznymi cechami i właściwościami tych najpopularniejszych tak, aby wybrać saunę, która maksymalnie sprawdzi się w naszym domu.
Najwyższą temperaturę gwarantują sauny fińskie, czyli suche. Dochodzi ona nawet do 90°C! Są w całości zbudowane z drewna, a źródłem ciepła jest piec wyłożony specjalnymi kamieniami. Fińskie łaźnie charakteryzuje także niska wilgotność, ale można również skorzystać z seansów parowych, które polegają na polewaniu małych kamieni wodą. Nieco bardziej łagodną wersję stanowią sauny mokre. Panuje w nich większa wilgotność, a mniejsza temperatura umożliwia przyjemniejsze sesje. W obu przypadkach wizyty nie powinny przekraczać 15 minut, a po seansie należy skorzystać z kąpieli w chłodnej wodzie.
fot. Sauna fińska z piecem E2
Sauna parowa cechuje się stosunkowo niską temperaturą, rzędu około 50°C, ale wyjątkowo wysoka wilgotność sprawia, że odczuwamy o wiele większy przypływ ciepła. Wszystkie jej parametry są ustalane przy pomocy generatora pary, który jest umiejscowiony przy podłodze. Sesje można wzbogacić o obecność aromatycznych olejków, które pod wpływem pary wodnej zagwarantują uczucie relaksu i wyjątkowe doznania.
Jak działa sauna na podczerwień?
Najnowocześniejszym rodzajem są sauny infrared, które są ogrzewane promiennikami emitującymi podczerwień. Nie znajdziemy w nich ani pary, ani wyjątkowo wysokich temperatur, a mimo to promienie podczerwone dotrą do głębi skóry i pozytywnie wpłyną na układ krążenia, zmniejszą zmęczenie mięśni czy zredukują napięcie spowodowane stresem. Doskonale sprawdzą się w przypadku fanów kąpieli cieplnych, którzy nie mają problemu z układem oddechowym bądź skrajnie wysokimi temperaturami. Promienniki zagwarantują im duży komfort użytkowania.
Infrasauny są całkowicie bezpieczne i można korzystać z nich już kilka minut po wejściu do kabiny.
W przypadku fińskich i mokrych odpowiedników czas doprowadzenia do pożądanych warunków wynosi nawet 20 minut. Wraz ze wzrostem popularności saun rośnie również liczba ich producentów. Wszystkie wspomniane rodzaje znajdziemy między innymi na https://homegarden.com.pl/sauna-sucha.
Właściwości sauny na podczerwień i współczesna technologia pozwalają na umieszczeniu jej nawet w pokoju, który nie jest wyjątkowo duży. Sauna na podczerwień z koloroterapią DH1 GH charakteryzuje się wyjątkowo atrakcyjnym wzornictwem, ponieważ kabina została wykonana z estetycznego drewna jodły kanadyjskiej. Jej wymiary to 90 x 90 x 190 cm, więc z łatwością znajdzie się dla niej miejsce w domu. Infrasauna jest zasilana ze zwykłego gniazdka elektrycznego 230V, a o przyjemne doznania związane z temperaturą dba pięć promienników kwarcowych i węglowych! Dzięki walorom estetycznym i licznym wersjom kolorystycznym sauna infrared znajdzie swoje miejsce zarówno w nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych wnętrzach.
fot. Sauna na podczerwień z koloroterapią DH1 GH
Sauna infrared + koloroterapia DH2 GH może być umieszczona zarówno w łazience, salonie, sypialni, jak i każdym innym domowym pomieszczeniu! Szeroka paleta dostępnych wersji kolorystycznych, takich jak grafit, biel czy naturalne drewno sprawi, że doskonale dopasuje się do każdej aranżacji wnętrza i będzie stanowić integralną część wystroju. Wymiary kabiny wynoszą 120 x 105 x 190 cm, a dobroczynne efekty korzystania z niej są niezliczone!
Zalety sauny na podczerwień to przede wszystkim brak pieca i zasilanie promiennikami kwarcowymi.
Regularne wizyty pozytywnie wpłyną na proces odchudzania dzięki promieniom podczerwonym, które docierają do głębi skóry i wpływają na wzmożone pocenie bez udziału skrajnie wysokich temperatur.
fot. Sauna infrared + koloroterapia DH2 GH
Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup sauny. Kompaktowe rozmiary i możliwość bezpiecznego użytkowania sprawiają, że sauny na podczerwień stają się wyjątkowo popularne. Przyjemna temperatura i optymalna wilgotność gwarantują szeroki wachlarz benefitów dla zdrowia, unikając jednocześnie skrajnych warunków. Wszyscy uznani producenci tworzą obszerną gamę produktów, które oprócz swojej funkcjonalności będą również oryginalnym elementem aranżacji każdego wnętrza!