- Porady–sauny, Sauny
- brak komentarzy
Sauna, marzenie wiele osób, które choć raz doświadczyły kojących seansów w podwyższonej temperaturze. Sauna sucha czy mokra, sauna infrared, sauna wewnętrzna a może zewnętrzna, sauna fińska? Co to wszystko oznacza i jaki rodzaj sauny wybrać do swojego domu lub mieszkania?
Sauna – pojęcie, podstawy
Przy mnogości rozwiązań dostępnych na rynku i argumentach, jakich za wyborem konkretnego rodzaju sauny używają producenci i sprzedawcy, trudno czasem odpowiedzieć na proste pytanie. Co to jest sauna? I do czego służy? Jeśli sięgniemy do absolutnie prostej definicji, jaką w swoim słowniku podaje Wikipedia przeczytamy, że sauna to
„pomieszczenie, w którym panuje wysoka temperatura i wysoka lub niska wilgotność (w zależności od rodzaju sauny), w którym spędza się od kilku do kilkunastu minut. Pobyt w saunie ma właściwości poprawiające krążenie (…)
Wikipedia
Tyle teorii. W praktyce sprzedawane współcześnie sauny można podzielić na podkategorie na podstawie kilku różnych kryteriów. Do niektórych typów saun, producenci i firmy wykonawcze proponują swoim klientom na swoich stronach www tzw. konfigurator saun. To narzędzie, które wstępnie pokaże nam, czy i jakich rozmiarów saunę możemy zakupić do naszego domu lub mieszkania.
W dzisiejszych czasach jesteśmy w o tyle dobrej sytuacji, że możemy osobiście przetestować, jak sprawdzi się sauna w naszym własnym ogrodzie. Tak, wcale nie trzeba testować saun w ośrodkach SPA czy hotelach. Saunę można wypożyczyć. Jak to możliwe? Przeczytaj: Sauna Mobilna – producent. Znajdziesz tu wszystkie informacje, które pomogą Ci podjąć decyzję.
Sauna domowa. Sauna zewnętrzna vs sauna wewnętrzna
Chodzi o oczywiście o zlokalizowanie sauny. Do wyboru mamy dwa rozwiązania. Umieszczenie sauny w lokalu, który zamieszkujemy lub na zewnątrz, pod „gołym niebem”. Na zewnątrz nieźle sprawdzi się ruska bania, czy balia ogrodowa.Ciekawe rozwiązanie to też domki – sauny, czyli niezależne, niewielkie budowle. Spośród nich na pewno funkcjonalnością i wyglądem wyróżnia się sauna z okrągłym oknem panoramicznym.
Zobacz koniecznie: Śmieszne czapki do sauny
Sauna wewnętrzna
Sauna wewnętrzna, to coraz częściej stosowane rozwiązanie w przypadku tzw. budownictwa mieszkaniowego. Okazuje się, że aby posiadać własną saunę, wcale nie trzeba być posiadaczem ogromnego domu czy segmentu. Wystarczy dosłownie powierzchnia o szerokości i długości 1-2 metrów. Na rynku znaleźć można bowiem gotowe rozwiązania, które pasują do standardowych pomieszczeń czy wcześniej zaprojektowanych, małych wnęk (tak jak planuje się w domu miejsce na szafę wnękową czy garderobę). Zalety sauny wewnętrznej są takie, że po pierwsze „jest blisko”. Nie musimy wychodzić z domu na zewnątrz by z niej skorzystać. Seans w małej saunie umieszczonej np. w łazience czy w rogu piwnicy możemy sobie „zafundować” podczas porannej czy wieczornej toalety. Przykłady takich kabin saunowych można zobaczyć w specjalnym artykule, który opublikowaliśmy już wcześniej na portalu Baseny i Sauny pt. Jak wybrać saunę, by stała się integralną częścią Twojego domu?
(Fot. Mała, łazienkowa sauna infrared. Materiały Home & Garden)
Sauna dla dwóch osób
Sauny można różnicować również ze względu na liczbę osób dla jakich są przeznaczone. Dobrym przykładem jest tu np. sauna dwuosobowa, której poświęciliśmy jeden z osobnych artykułów.
Sauny zewnętrzne
To rozwiązanie świetne, dla osób dysponujących domem wolno-stojącym z ogrodem, choć konstrukcja domu nie wyklucza umiejscowienia sauny również w jego wnętrzu, dokładnie jak to opisaliśmy powyżej. Wróćmy jednak do saun ogrodowych. To, co dla jednych jest utrudnieniem, dla innych może być zaletą. Chodzi o fakt, że aby dotrzeć do takiej sauny musimy nieraz zmierzyć się z różnymi warunkami atmosferycznymi. Nie ma problemu, gdy pogoda jest ładna, ale przejście kilkunastu metrów podczas opadów deszczu czy śniegu, oraz porywistego wiatru, niektórym może kojarzyć się nie najlepiej. Jednak ci, którym to nie przeszkadza, ba, nawet traktują to jako fajne urozmaicenie, mają możliwość wyboru co najmniej dwóch opcji sauny.
Ruska bania a balia ogrodowa
Pierwsza z nich to sauna w pełni zabudowana, bez dużych okien, gwarantująca dyskretne skrycie się przed światłem, wzrokiem innych domowników, czy niekiedy nawet przechodniów. Takim typem sauny jest tzw. ruska bania, o której więcej napisaliśmy w artykule mówiącym także dużo o samych odczuciach z przebywania w niej. Artykuł, o którym mowa znajduje się tu: Ruska bania i balia ogrodowa – chwila wytchnienia w zasięgu ręki.
Zobacz także: Sauny ogrodowe – Litwa, producent
(fot. “Ruska bania”, materiały SaunaBeczka.pl)
Są też osoby, które nie dość, że mają wystarczająco duży ogród, to cenią sobie widok, jaki się z niego rozpościera. Dla takich osób idealnym rozwiązaniem są sauny z oknem panoramicznym. Jedna z firm, którą opisywaliśmy robi dla klientów sauny z nazwijmy to „rybim okiem”. Dlaczego tak to określamy dobrze obrazują zdjęcia. “Sauna z rybim okiem” (panoramicznym) wygląda tak:
(fot. Sauna “rybie oko”)
Biorąc pod uwagę materiał, są to sauny z cedru, o których więcej dowiedzą się Państwo z tego artykułu: Cedrowe sauny – wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem.
Jeśli chodzi o drewno cedrowe jako materiał do budowy sauny, warto wspomnieć o jeszcze jednym ciekawym rozwiązaniu. Jest nim Fitosauna inaczej fitobeczka, czyli nie sauna w znaczeniu pomieszczenia, a rodzaj beczki wykonanej z drewna cedrowego, w której siadamy i zamykamy ją, a nasza głowa wystaje ponad ową beczką. Jest to rozwiązanie chyba najtańsze, bardzo proste, a jednocześnie dające naszej skórze i organizmowi bardzo podobne korzyści jak w przypadku saun o standardowych wymiarach.
Sauna sucha vs parowa
Sauna sucha, nazywana też sauną fińską, to najkrócej mówiąc sauna, w której temperatura jest ekstremalnie wysoka, a wilgotność powietrza niska. Z tego powodu, przebywanie w niej powinniśmy ograniczyć do kilkunastu minut. Dobra, praktyczna rada dla osób rozważających jej zakup – żeby ułatwić sobie decyzję, najpierw wypróbujcie kilka tego typu saun w obiektach komercyjnych, lub u znajomych, którzy taką saunę posiadają. Warto też zapytać o przeciwwskazania swojego lekarza, a już bezwzględnie, jeśli mamy kłopoty ze zdrowiem. Centralnym punktem, a na pewno najważniejszym w takiej saunie jest piec, np. elektryczny lub opalany drewnem, a marką chyba najbardziej rozpoznawalną na świecie w tej kategorii jest fińska firma Harvia, o której produktach również pisaliśmy już wcześniej w artykule „Budowa sauny – dlaczego fachowcy polecą Ci Harvia?”
Rozgrzane kamienie w saunie można polewać wodą i tym sposobem zwiększać wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Jeśli mowa o wysokiej temperaturze i wilgotność warto zaopatrzyć się w czapkę do sauny.
Sauna na podczerwień – infrared
Sauna infrared była tematem naszego oddzielnego wpisu Sauny infrared – zalety i wady “Saun IR”. Wprowadzenie. Piec tradycyjny zastąpiono tu urządzeniem emitującym promieniowanie podczerwone. Temperatura podczas takiej sesji saunowej wynosi 35-60 stopni, więc są to wartości akceptowalne dla szerszego grona saunowiczów i osób w zróżnicowanym wieku.
Sauna parowa – łaźnia
Sauna parowa często utożsamiana jest z tradycyjną sauna posiadającą piec, w której parę uzyskuje się dzięki polewaniu rozgrzanych kamieni wodą. Jednak jest to nie do końca uzasadnione, ponieważ saun parowa posiada generator pary wodnej, czyli urządzenie całkowicie inne niż piec do sauny. Wnętrze sauny parowej, łaźni pokrywają płytki ceramiczne, lub rzadziej kamień naturalny. Zdarzają się też łaźnie parowe wykonane z akrylu. Wilgotność powietrza w saunie parowej utrzymywana jest na poziomie 50 procent i wyższym, może sięgać nawet do 100 procent, a temperatura to przeważnie 36-42 stopni >>>
Sauna – podsumowanie. Jak wybrać saunę najlepszą dla siebie? Czyli najlepsza sauna dla Twojego domu
Biorąc pod uwagę różne typy saun opisane w powyższym artykule, ale też mnogość i zróżnicowanie dostępnych na rynku saun, możemy poradzić tylko jedno. Najlepszym sposobem jest wypróbowanie każdego rodzaju sauny „na własnej skórze”. Jeśli nikt z rodziny lub znajomych nie posiada sauny, którą chcemy sprawdzić, mamy wiele możliwości odnalezienia ich w różnych obiektach komercyjnych: w aquaparkach, ośrodkach spa, hotelach. Wypróbujmy wszystkie, porównajmy warunki w nich panujące i zapamiętajmy nasze odczucia. Taki test nie powinien jednak skończyć się od razy po opuszczeniu samego pomieszczenia sauny czy łaźni. Zwróćmy uwagę na to, jak czujemy się później. Czy taka sesja poprawiła nam samopoczucie, nastrój, czy może wręcz przeciwnie, zmęczyła, nas pogorszyła nam humor, wywołała ospałość, spowolnienie, czy nawet ból głowy, a nawet inne niepożądane reakcje. Spiszmy wszystkie za i przeciw i „do dzieła” (lub do sklepu). Nie zapomnij też o olejkach eterycznych do sauny.
Inni czytali także: Chcesz mieć własną saunę? Dowiedz się, co to jest Harvia Spot