- Baseny,Porady–baseny
- brak komentarzy
Samodzielna budowa basenu to zadanie dosyć trudne, ale nie niemożliwe. Być może prace będą przebiegały nieco dłużej niż gdyby wykonywała je profesjonalna firma, ale późniejsza kąpiel we własnoręcznie wykonanym przydomowym basenie z pewnością da nam podwójną satysfakcję.
Samodzielna budowa basenu – krok pierwszy: rozplanowanie w czasie i przestrzeni
Gdy w głowie pojawia się pomysł posiadania własnego basenu, kolejnym krokiem nie powinno być wykonanie, a dokładne zaplanowanie przebiegu wszystkich prac. W tym celu warto określić możliwości terenu, ustalić własne potrzeby oraz sporządzić wstępny kosztorys. Samodzielna budowa basenu – od czego zacząć.
Inni czytali także: Baseny z bloczków styropianowych. Jak szybko i relatywnie tanio zbudować basen >>>
Wybierz starannie miejsce, gdzie stanie basen
Lokalizacja basenu jest bardzo ważna. Powinien znajdować się w miejscu jak najbardziej nasłonecznionym, dzięki czemu woda latem będzie ciepła i nie będzie wymagała dodatkowego podgrzewania. Najlepiej, aby basen znajdował się z dala od krzewów i drzew – nie tylko ze względu na brak cienia. Chodzi też o to, by liście z drzew nie wpadały do basenu i nie zanieczyszczały go. W miejscu, gdzie znajdzie się basen nie powinno też być żadnych przebiegających pod ziemią instalacji i korzeni roślin. I na koniec – trzeba sprawdzić nośność gruntu oraz poziom wód gruntowych. Basen nie może znajdować się w miejscu, gdzie wody gruntowe są zbyt wysoko. Może to bowiem powodować osuwanie się dna basenu i jego uszkodzenia. Badanie poziomu wód gruntowych należy powierzyć specjalistycznej firmie oferującej usługi geologiczne.
Ustal kształt i wymiary basenu
Wielkość basenu często jest uzależniona od ilości wolnej powierzchni, jaką dysponujemy na posesji. Ale nie tylko – jeśli marzymy o dużym basenie, warto pamiętać, że duże będą koszty jego wykonania. Najczęściej w polskich warunkach powstają baseny o średnich wymiarach: 8x4x2 metry. Taka wielkość w zupełności wystarczy zarówno do chłodzenia się latem w wodzie, jak i do pływania. Jeśli chodzi o kształt basenu, najlepsze i najbardziej funkcjonalne są baseny prostokątne, kwadratowe lub owalne np. baseny poliestrowe. Osoby, które marzą o basenie o finezyjnym, nieregularnym kształcie, muszą liczyć się z tym, że będzie on trudniejszy do wykonania, droższy, a podczas późniejszego użytkowania może utrudniać pływanie. Mogą się również pojawić problemy ze znalezieniem właściwego przykrycia do basenu. Z kolei przy doborze drabinki basenowej ważny jest jej designi jakość.
Inni czytali: Budowa basenu za granicą.
Ustal rodzaj niecki basenowej
Głównym elementem każdego basenu jest niecka basenowa. Może być ona wkopana w ziemię bądź umiejscowiona na gruncie. Ogólnie baseny można podzielić na baseny stacjonarne, czyli wybudowane w jednym miejscu na stałe oraz przenośne. Wśród basenów przenośnych najpopularniejsze są baseny stelażowe i rozporowe – ustawia się je na gruncie, można dowolnie przestawiać, a po zakończonym sezonie wylewa się z nich wodę. Taki basen łatwo się montuje a kąpielą w chłodnej wodzie można cieszyć się niemal od razu po zakupie. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku basenów stacjonarnych, wkopanych w ziemię. Ich wykonanie trwa co najmniej kilka tygodni. Do wyboru inwestorów są niecki budowane od podstaw bądź gotowe, wykonane z prefabrykatów. Ta druga opcja w naszym kraju jest nieco mniej popularna. Najczęściej w polskich ogrodach i na posesjach powstają niecki żelbetowe, czyli wykonane z betonu dodatkowo wzmocnionego metalowymi szalunkami.
Wykop pod basen i wylanie betonu
Przed przystąpieniem do betonowania basenu należy oczywiście wykonać wykop. Jego wymiary powinny być z każdej strony o około 1,5 metra większe niż wymiary planowanego basenu. Chodzi o to, by mieć miejsce na ustawienie szalunków. Przed wylaniem betonu warto spędzić chwilę na jego odpowiednim wyborze. Powinien mieć wszystkie niezbędne parametry techniczne, które zapewniają wytrzymałość, trwałość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne. Mieszankę betonową można sporządzić samodzielnie bezpośrednio na miejscu budowy, dobrym rozwiązaniem jest również zamówienie jej z pobliskiej betoniarni.
Zobacz także: Ile trwa budowa basenu i jak ją zaplanować w czasie?
Wykończenie dna i ścian niecki
Gdy niecka betonowa jest już gotowa, kolejnym krokiem jest jej wykończenie. Wśród materiałów wykończeniowych najczęściej wybierane są płytki ceramiczne, folie basenowe lub mozaika. Konkretny wybór zależy wyłącznie od potrzeb i upodobań inwestora. Warto jednak zadbać o to, by były to produkty wysokiej jakości, trwałe, wytrzymałe. Płytki ceramiczne zawsze powinny mieć właściwości antypoślizgowe.
Basenowe instalacje filtrujące i pompujące
Zanim w basenie znajdzie się woda, musi on zostać wyposażony w niezbędne instalacje do jej utrzymania w ciągłym obiegu oraz w czystości. O tym, jak zadbać o czystość wody w basenie przeczytasz tu >>>. Prace instalacyjne mogą być dosyć skomplikowane, dlatego warto mimo wszystko powierzyć je specjalistom. Na tym etapie prac potrzebny będzie zakup pomp, filtrów, rynien przelewowych, skimmerów oraz innych elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania instalacji. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup gotowych systemów, w skład których wchodzą wszystkie wymienione elementy. Materiały pochodzące od jednego producenta współpracują ze sobą w stu procentach i gwarantują bezproblemowe zarówno podłączenie, jak i działanie. Przykładem może być inwerterowa pompa ciepła do basenu.
Wykończenie powierzchni wokół basenu
Ostatnim krokiem podczas budowy, jest wykończenie powierzchni wokół basenu, czemu poświęciliśmy wcześniej oddzielny artykuł. Tutaj do wyboru jest całkiem sporo rozwiązań – przy basenie mogą znaleźć się płytki, trawa, piasek, drewniane panele. Każda z tych opcji ma zarówno sporo plusów, jak i pewne minusy. Warto wybrać takie wykończenie, które najbardziej odpowiada potrzebom przyszłych użytkowników. Po zakończeniu tych wszystkich prac wystarczy napełnić basen wodą i cieszyć się kąpielą. Specyficzny rodzaj powierzchni wokół basenu może stanowić tzw. taras mobilny nad basenem.
W co jeszcze można zaopatrzyć się na końcowym etapie? Na pewno warto kupić prysznic solarny, co dość szybko się zwróci. Do umilenia czasu w wodzie przydadzą się dmuchańce basenowe. Dużo osób inwestuje też w pergole wokół basenu.