- Porady–sauny, Sauny
- brak komentarzy
Gdy plan budowy sauny jest już dobrze przemyślany, pozostaje „tylko” jej wykonanie. Warto przy tym pamiętać, by poszczególne czynności wykonywać w odpowiedniej kolejności. Zapominalstwo może bowiem prowadzić do tego, że gotową kabinę trzeba będzie przebudować.
Samodzielna budowa sauny domowej – wykonanie krok po kroku
Jaka posadzka do sauny domowej
Wykonanie sauny zaczynamy od przygotowania odpowiedniej posadzki. Powinna ona być przede wszystkim pozioma i stabilna. Dobrze jest wyłożyć posadzkę do sauny specjalnymi płytkami łazienkowymi o podwyższonej odporności na wysokie temperatury. Zwykłe płytki mogą w tym względzie się nie sprawdzić i w krótkim czasie może się okazać, że będzie konieczna ich wymiana.
Zobacz, co czytali inni:
Budowa sauny – dlaczego fachowcy polecą Ci Harvia >>>
– sauny gotowe Harvia
– marka Harvia na świecie i w Polsce
– piece do sauny domowej
Konstrukcja sauny z drewna
Gdy posadzka jest już gotowa, wykonujemy konstrukcję kabiny sauny. Najlepiej w tym celu sprawdzi się drewno świerkowe lub jodłowe, gdyż jest twarde i ma długą żywotność. Droższe są sauny z cedru. Dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem jest również kupno zestawu gotowych drewnianych elementów – wtedy kabinę buduje się zdecydowanie szybciej. Gotowe zestawy są jednak dostępne w kilku rozmiarach do wyboru. Jeśli sauna ma nietypowy kształt lub jest budowana pod skosami, takie rozwiązanie nie będzie miało racji bytu.
Sprawdź, czy potrzebujesz mieć własną saunę? Wypożycz saunę mobilną. Możesz też sprawdzić co to jest sauna namiotowa.
Jeśli wolisz zlecić budowę sauny profesjonalnej firmie, przeczytaj to koniecznie: Golden Saunas — “nie wykonaliśmy dotąd dwóch identycznych saun”
Sauny domowe – podłączenie mediów, wykończenie wnętrza
Po wybudowaniu kabiny w pomieszczeniu, które wybraliśmy na saunę, należy podłączyć oczywiście wodę oraz elektryczność. Takiego problemu nie ma, gdy sauna staje w łazience. Jeśli natomiast ma się znaleźć we wnętrzu do tej pory nieużywanym – na strychu lub w piwnicy – konieczne jest w tym momencie zadbanie o media. Alternatywą są gotowe sauny typu infrared. Coraz większą popularnością cieszą się małe, gotowe sauny dla dwóch osób. Z tego powodu hasło sauna w mieszkaniu nie brzmi już jak jakiś wymysł. Po dokonaniu wszystkich niezbędnych podłączeń przychodzi czas na wykończenie od wewnątrz kabiny sauny. Sufit i ściany sauny obkłada się materiałem termoizolacyjnym, który chroni przed ucieczką ciepła. Na jego warstwę kładzie się panele drewniane z jodły kanadyjskiej, świerku skandynawskiego lub cedru. Na posadzce natomiast znaleźć się muszą drewniane kratki.
Budowa ław, instalacja pieca
Kolejnym krokiem, gdy wnętrze sauny jest już gotowe, jest budowa ław. Powinny być one wykonane najlepiej z tego samego drewna, co kabina sauny. Liczba ław zależna jest od wielkości sauny oraz od liczby osób, które będą z niej korzystać. W mniejszych saunach najczęściej wystarczy jedna ławka. W większych saunach, szczególnie zlokalizowanych na zewnątrz budynków, w saunie bywają po 2-3 ławki.
Zobacz tekże, co to jest wanna termlana.
Inni czytali też: Jak wymawiać słowo jacuzzi?
Następnym elementem, który powinien znaleźć się w saunie jest piec do sauny. Musi on być zainstalowany na tej samej ścianie, na której znajdują się drzwi sauny. Należy pamiętać o wykonaniu w kabinie sauny dwóch otworów wentylacyjnych – wlotowego i wylotowego, który będzie odprowadzał na zewnątrz rozgrzane powietrze. Ostatnim elementem konstrukcyjnym sauny są drzwi. W tradycyjnych saunach zawsze były to drzwi drewniane. Jednak w saunach nowego typu instalowane są drzwi szklane – na takie rozwiązanie coraz częściej decydują się właściciele saun domowych. I jeszcze coś. Na pewno przyda się czapka do sauny.